VYSOKÉ TATRY. V Tatranskom národnom parku (TANAP) ešte nevedia definovať počet vlastníkov, ktorí by chceli predať svoje pozemky v rámci výkupu.
Ten bude realizovať štát.
Riaditeľ Správy TANAP-u Pavol Majko vysvetlil, že zatiaľ disponujú len čiastkovými informáciami, ktoré ešte nie sú definitívne.
Výzva totiž bude ukončená na konci augusta.
V priebehu septembra začnú s vyhodnocovaním ponúk, ktoré potrvá do konca októbra.
Hlásia sa cez aplikáciu
Podľa Majka informácie o počte národnému parku posunie ministerstvo ako výstup z aplikácie, prostredníctvom ktorej sa záujemcovia o odpredaj môžu hlásiť.
„Rokovali sme už s viacerými aj súkromnými vlastníkmi, aj so zástupcami tých pozemkov, kde sú vlastníkmi mestá. Oslovili sme nespočetné množstvo vlastníkov aj písomne, aby sa každý dobrovoľne rozhodol, či si chce pozemok ponechať alebo ho ponúkne na odpredaj,“ opísal.
Predaj je dobrovoľný
Práve vlastníctvo pozemkov zo strany štátu umožňuje podľa rezortu životného prostredia správam národných parkov efektívnejšie spravovať najvzácnejšiu slovenskú prírodu.
„Vďaka vlastníctvu a dohodám s majiteľmi máme už dnes v Tatranskom národnom parku 54 percent územia v najprísnejšom režime ochrany. Vieme podporovať mäkký turizmus, vychádzať v ústrety návštevníkom a zároveň plniť svoju základnú funkciu, a to chrániť tú najcennejšiu prírodu,“ uviedol riaditeľ najstaršieho národného parku na Slovensku.
Zároveň pripomenul, že princíp aktuálneho výkupu je postavený na dobrovoľnosti vlastníka ponúknuť svoj pozemok na výkup.
Chcú zachovať vzácnosť a biodiverzitu
Zámerom výkupu pozemkov v národnom parku a starostlivosti o ne je zachovať ich vzácnosť a biodiverzitu.
„Keď som súkromný vlastník nejakého pozemku, pozerám sa naň aj z pohľadu ekonomických výnosov. Ako keď máte pole, zasadíte zemiaky a očakávate aj nejakú úrodu. To je logický pohľad súkromného vlastníka na pozemok, ktorý chce z neho čerpať aj nejaké benefity,“ poznamenal Majko.
Pri pozemkoch, ktoré prejdú do vlastníctva štátu, však správa podľa jeho slov vie garantovať, že jediným benefitom bude biodiverzita, zachovanie prírodných procesov a všetkého vzácneho, čo sa v danom území nachádza.
„Určite nebude prioritou manažovanie, obhospodarovanie alebo nejaké komerčné využitie,“ dodal. Zámerom je podľa jeho slov naplniť ciele a vízie ozajstného národného parku, v rámci ktorých ekonomika nie je na prvom mieste.
Pripravených je 68 miliónov eur
Pripraviť ponuku pozemku na výkup štátom má verejnosti pomôcť aj aplikácia ponukavykupupozemkov.sk.
Kontakty na koordinátorov výkupu sa nachádzajú na oficiálnych stránkach každej správy národného parku.
Celkovo je na výkup od súkromných vlastníkov určených 68 miliónov eur z Plánu obnovy a odolnosti SR.
Rozhodovať bude komisia zložená z predstaviteľov ministerstva životného prostredia a Útvaru hodnoty za peniaze.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš