VYSOKÉ TATRY. Prírodné vodopády majú na Slovensku špeciálnu zákonnú ochranu.
A to bez ohľadu na to, či sa nachádzajú v národnom parku alebo nie.
Kúpanie v toku v bezprostrednej blízkosti nad a pod prírodným vodopádom je zákonom zakázané.
Uviedol to v reakcii na medializované video z vodopádov Studeného potoka vo Vysokých Tatrách hovorca Slovenskej inšpekcie životného (SIŽP) prostredia Dávid Vido.
Kúpanie v plesách je zakázané iba nepriamo
Zákon o ochrane prírody a krajiny podľa Vida priamo neuvádza zákaz kúpania sa v potokoch alebo plesách v národnom parku.
Na celom území národného parku je však zakázaný pohyb mimo vyznačeného turistického chodníka alebo náučného chodníka za hranicami zastavaného územia obce.
„Zákon tak nepriamo zakazuje aj kúpanie sa v plesách, respektíve v horských potokoch a podobne, na území národného parku, pretože už samotný prístup k týmto vodným plochám je zákonom zakázaný,“ zdôvodnil hovorca.
Zdôraznil, že prvotné poškodenie týchto vodných ekosystémov, najmä plies a horských bystrín, vzniká už len samotným prístupom návštevníka k vodnej ploche, pohybujúc sa mimo značkovaného turistického chodníka národného parku.

Neplatia na nich upozornenia ani sankcie
Poukázal tak aj medializovaný prípad poslankyne parlamentu, ktorej bola v priestupkovom konaní v roku 2021 uložená pokuta 500 eur.
Za takéto porušenie zákona o ochrane prírody a krajiny je v prípade fyzických osôb možné ukladať a vyberať pokuty v blokovom konaní do výšky 300 eur. Neskôr, v priestupkovom konaní, až do výšky 3319,39 eura.
Za uplynulý rok 2023 však SIŽP podľa Vida neuložila žiadnu pokutu v súvislosti s kúpaním v národnom parku.

V úvode septembra sa na sociálnej sieti objavilo video ľudí ležiacich i sediacich na skalách vo vodopádoch Studeného potoka vo Vysokých Tatrách. Viacerí sú v plavkách a s uterákmi.
Hoci na zázname nevidieť priamo kúpajúcich sa, všetci sa nachádzajú mimo turisticky vyznačeného chodníka.
„Prípadov, keď si návštevníci spravili z národného parku akvapark, bolo v lete viacero. Deje sa tak podľa jeho slov aj napriek upozorňovaniu a sankciám," uviedol riaditeľ Správy Tatranského národného parku Pavol Majko.
Počet porušení zákazov podľa jeho slov rastie úmerne s počtom návštevníkov i teplotou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš