TATRANSKÁ LOMNICA. Expozícia tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici ukončila svoju sezónu. Počas uplynulých štyroch mesiacov botanickú záhradu so vzácnymi druhmi tatranskej flóry navštívilo viac ako 13-tisíc návštevníkov, o niečo menej ako vlani.
Informovala o tom Správa Tatranského národného parku (TANAP). Tamojší zamestnanci sa v najbližších dňoch pustia do prípravy areálu na prezimovanie.
Koncom októbra začnú vysievať semienka rastlín na ďalšiu sezónu, aby mali návštevníci čo obdivovať aj počas ďalšej sezóny. Tá štartuje spravidla v máji.
Prírodné prekvapenia
Na ploche 3,2 hektára mohli návštevníci v ôsmich vápencových a žulových alpínach a mokradiach aj počas tohtoročnej sezóny obdivovať celkovo vyše 330 druhov bylín a drevín, počnúc rastlinstvom podhorských lúk cez lesný podrast až po vegetáciu alpínskeho a subniválneho stupňa.
Podľa vedúcej expozície Jany Černickej zo Správy TANAP sa studené a upršané počasie v Tatrách postaralo počas obdobia otvorenia botanickej záhrady o viaceré prekvapenia.
„Niektoré rastlinky ako napríklad čremcha obyčajná nemali tento rok vôbec plody a ani mak tatranský, ktorý obľubuje chlad a vlhko, sa nevyskytoval až v takom hojnom množstve. Výnimočne dobre sa však darilo žltohlavu najvyššiemu, ktorý dokvitá ešte aj v týchto dňoch,“ zhodnotila.
Tatranskú kvetinu si v súčasnosti až do otvorenia expozície môže verejnosť pozrieť už len v priestoroch neďalekého Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici. V presklených vitrínach a diorámach znázorňujúcich jednotlivé vegetačné stupne nájdu približne 150 druhov kvetov vrátane tých, ktoré sa v botanickej záhrade nedajú dopestovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš