POPRAD. Robotiku, astrofyziku a vesmír, kozmické žiarenie a jeho výskum na Lomnickom štíte predstaví sedemnásť vedeckých stánkov v piatok v jednom z popradských nákupných centier.
Stane sa tak v rámci festivalu Európska noc výskumníkov, ktorého cieľom je priblížiť verejnosti nové vedecké poznatky a objavy.
Hlavnými témami budú voda a umelá inteligencia
Ako informovala hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Daša Jeleňová, zamerané budú aj na počítačové videnie v priemysle, farmáciu, neurovedu alebo biodiverzitu Tatranského národného parku.
Takisto na oblasť potravinárstva, environmentalistiky, dopravy aj elektromobility či na fungovanie Európskej únie a na cestu do hlbín mozgu.

Podujatie potrvá od 9.00 do 20.00 hodiny.
V poradí 17. ročník festivalu sa koná v 25 krajinách Európy.
Aktuálny ročník festivalu sa nesie v dvoch hlavných témach.
"Prvou je voda a jej šetrenie, ochrana, čistenie a predchádzanie míňaniu jej zdrojov. Druhou témou je umelá inteligencia, konkrétne jej úloha pri napredovaní ľudstva a riešení problémov,“ priblížila Jeleňová.

Atraktívne experimenty a odborné prednášky
Hostia festivalu získajú informácie a poradenstvo od zástupcov fakúlt viacerých slovenských univerzít, správy TANAPu, Amavet klubu, Astronomického ústavu SAV, Európskeho parlamentu – Kancelárie na Slovensku aj robotických firiem.
"Vyskúšať si budú môcť roboty, experimenty s vodou a skúmať s ňou súvisiace deje, odmerajú si fyziologické procesy vo forme sledovania pohybu očí, monitorovanie mozgovej aktivity, srdcového tepu či vodivosti pokožky v dôsledku potenia,“ doplnila hovorkyňa kraja, pod ktorého záštitou sa podujatie uskutoční.
V Poprade budú v piatok pripravené tri odborné prednáškové bloky.
Prvý prevedie hostí tematikou veteriny, konkrétne výskytom kliešťov v horách, druhý vesmírom a čiernym slnkom nad Saharou a tretí priblíži 80 rokov Astronomického ústav SAV.
Vstup na podujatie je zdarma.
Európska noc výskumníkov sa v posledný septembrový piatok organizuje v piatich mestách.
Okrem Popradu aj v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici a v Žiline.
Vytvára priestor pre vzdelávanie, interakciu a vzrušujúce zážitky.
Jej hlavným cieľom je priblížiť výskum a inovácie širokej verejnosti, ukázať, ako ovplyvňujú náš každodenný život a popularizovať vedu.
Osobitým zámerom je podpora mladých ľudí pri rozhodovaní sa pre vedeckú kariéru.
Za jeho realizáciou stoja občianske združenie Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivity (SOVVA), Slovenská akadémia vied (SAV), Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) a Euractiv.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš