SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Osudy židovskej komunity v Spišskej Novej Vsi a okolí približuje nová exteriérová výstava na tamojšom židovskom cintoríne.
Nevynecháva ani protižidovské opatrenia, arizáciu a deportácie do koncentračných táborov. Vandalmi zdevastovaný cintorín sa podarilo zachrániť študentom miestneho gymnázia a občianskemu združeniu Pro memory pod vedením miestnej pedagogičky Ruženy Kormošovej.
Ide o poslednú židovskú kultúrnu pamiatku v meste. So zásadnou opravou náhrobkov začali dobrovoľníci počas leta.

Židovská komunita v Spišskej Novej Vsi
Nová výstava sa na desiatich infopaneloch venuje viacerým aspektom a obdobiam z histórie spišskonovoveských židov.
„Približujú mozaiku života židovskej komunity od jej počiatkov v polovici 19. storočia po športové aktivity, kultúrne aktivity, významné osobnosti, predstaviteľov hospodárskeho života, tiež významné stavby, ktoré tu boli,“ opísala kurátorka výstavy Kormošová.
Návštevníci sa napríklad dočítajú o židovskej ľudovej škole, synagóge, samotnom cintoríne, no panely sa venujú aj podielu miestnych židov na hospodárskom rozvoji mesta, či obdobiu Slovenskej republiky v rokoch 1939-1945.

Texty aj v angličtine
Pri príprave výstavy spolupracovali viacerí odborníci a inštitúcie.
„Texty sú veľmi kvalitne spracované, keďže vychádzajú z dlhoročného dôsledného výskumu autorky. Navyše sú napísané prehľadne a stručne a ponúkajú tak ich čitateľovi tie najpodstatnejšie informácie,“ zhodnotil Martin Furmanik z Múzea Spiša. Texty sú preložené aj do anglického jazyka.
„Vďaka tomu sa o dejinách židov v Spišskej Novej Vsi dozvedia aj zahraniční návštevníci, prípadne potomkovia spišskonovoveských židov. Texty sú veľmi vhodne doplnené bohatým obrazovým materiálom. Vďaka dobovým fotografiám si návštevník cintorína môže lepšie predstaviť konkrétnych ľudí, ktorí tu žili a prispeli k rozvoju svojho mesta,“ dodal Furmanik.

Pri otvorení cintorína boli aj hostia z Izraela
Židovský cintorín bol pre verejnosť opätovne otvorený v piatok 29. septembra v rámci medzinárodného podujatia Židovské kultúrne dedičstvo mesta Spišská Nová Ves.
Na cintoríne sa pri tejto príležitosti stretli aj hostia z Izraela.
Bola medzi nimi rodina Avivy Very Paz, rodenej Goldbergerovej, ktorá sa narodila v januári 1944, aj členovia rodiny Marty Aldemy, rodenej Mannovej. Spoločne tiež vysadili biele ruže´ako spomienku za obete holokaustu z ich rodín.
Cintorín s časťou náhrobkov opravených počas tohto leta vďaka finančnej dotácii Košického samosprávneho kraja opatrilo občianske združenie novým situačným plánom.
„Obsahuje zoznam tu pochovaných obyvateľov mesta k stavu výskumu k 31. augustu tohto roka,“ vysvetlila Kormošová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš