Volebný výsledok koalície okolo hnutia OĽaNO medzi rómskymi voličmi sa prejavil aj v prípade kandidátov do Národnej rady Slovenskej republiky, ktorí pochádzajú z tohto etnika. Poslanecké stoličky obsadia všetci štyria kandidáti z platformy Pačivale Roma, ktorá je súčasťou hnutia Igora Matoviča.
Do poslaneckých lavíc sa podarilo dostať aj ANEŽKE ŠKOPOVEJ z Levoče, ktorá vyrastala do desiateho roku v miestnej rómskej kolónii. Dnes však pôsobí na Základnej škole v Bystranoch.
Po získaní vyše 12-tisíc preferenčných hlasov sa sociálna pedagogička posunula zo 131. miesta z kandidátky na 12. pozíciu. OĽaNO získalo v Národnej rade celkovo 16 mandátov.
Škopovej sa podaril tento obrovský skok napriek tomu, že ani jeden z voličov zo susednej obce Žehra, s ktorými sme počas volebného dňa hovorili, o jej mene dovtedy nechyroval.
Odporcom výstavby sociálnych bytov pre Rómov odkazuje: „Hrubo si protirečíte.“
V rozhovore sa dočítate:
- Ako hodnotí narážky na korupciu v prípade volebného výsledku OĽaNO v osadách,
- či podľa nej ovplyvnil Matovičov neexistujúci „štátny príspevok“ voľby,
- ako vníma volebný výsledok rómskych kandidátov,
- ako vysvetľuje svoj volebný výsledok,
- z akého prostredia pochádza,
- kto sú jej možní partneri v Progresívnom Slovensku,
- aké sú najzásadnejšie problémy rómskej komunity a ako ich chce riešiť,
- čo odkazuje odporcom výstavby sociálnych bytov pre Rómov.
Počas nedávnych parlamentných volieb sa koalícii okolo hnutia OĽaNO v rómskych komunitách mimoriadne darilo. Niekde ste brali aj 90 percent všetkých hlasov. Dokonca niektorí starostovia hovoria o koordinovanom postupe, pričom naznačili aj možnú volebnú korupciu. Mohlo podľa vás k niečomu takému dôjsť?
Vnímam to iba ako snahu niektorých ľudí pošpiniť náš volebný výsledok, ktorý sme dosiahli poctivou prácou počas predvolebnej kampane. Vôbec nerozumiem, ako malo k volebnej korupcii dochádzať. Podľa mňa také množstvo ľudí, aké podporilo OĽaNO, sa uplatiť nedá.
Spomenuli ste kampaň. Ako to vyzeralo na vašich predvolebných mítingoch?
Prešli sme viac ako sto lokalít po celom Slovensku. Po získaní povolení od samospráv sme si rozložili informačný stánok, ľuďom sme ponúkali kávu a ochutenú vodu. Mali sme so sebou aj knihy s receptami rómskych jedál. V rámci kampane sme chceli vyvracať mýty o rómskej kuchyni a o jedení psov, ktoré sa šíria Slovenskom.
Hlavná časť kampane bola postavená na úprimných rozhovoroch s ľuďmi o budúcnosti Slovenska, ale aj o budúcnosti Rómov v tomto štáte. Hovorili sme s nimi, čo tu môže nastať po voľbách, ak vyhrá strana Roberta Fica a spojí sa s extrémistami z Republiky alebo SNS. Všetky tieto strany sú naladené výrazne protirómsky.
Celá kampaň bola enormne kontaktná, denne sme boli v teréne, denne sme sa stretávali s Rómami i Nerómami. U voličov sme sa snažili vzbudiť pocit zodpovednosti. Stále sme im zdôrazňovali, že majú právo voliť, čo znamená, že môžu ovplyvniť, ako sa im bude žiť nasledujúce štyri roky. Nemyslím, že tam zaznelo čokoľvek, čo je možné vnímať ako volebnú korupciu.

Čo ľudí najviac zaujímalo, respektíve o aké témy mali najväčší záujem?
Hovorili o pomoci, ktorá bola schválená za uplynulých tri a pol roka. Ľudia vnímali, že im vzrástli dôchodky, príspevky na deti i podpora tehotných žien. Tešili sa z toho, že sa im žije o trochu ľahšie.
My sme sa im snažili vysvetliť, akú zásluhu na tom celom malo naše hnutie a zároveň sme ich upozornili, že nevieme garantovať, či im tieto sociálne benefity zostanú, keď sa OĽaNO nepresadí.
Rozprávali ste sa s nimi počas kampane aj o 500-eurovej odmene za účasť vo voľbách?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš