VEĽKÁ LOMNICA. Projekt polyfunkčnej obytnej zóny Lomnické jazerá, ktorý plánuje bratislavský investor realizovať v podtatranskej obci Veľká Lomnica (okres Kežmarok), sa nebude posudzovať podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA).
Vyplýva to z rozhodnutia zo zisťovacieho konania zverejneného na enviroportáli.
Okresný úrad Kežmarok skonštatoval, že realizácia navrhovanej činnosti neovplyvní chránené územia ani prvky územného systému ekologickej stability.
Nezistil sa podľa neho ani významný negatívny vplyv navrhovanej činnosti na jednotlivé zložky životného prostredia, chránené územia či zdravotný stav obyvateľstva.
Naopak, poukázal na významný pozitívny vplyv zámeru z pohľadu socio-ekonomickej stránky, v oblasti bývania a cestovného ruchu.
Projekt za 25 miliónov eur
Lokalita plánovanej výstavby obytnej zóny sa nachádza mimo zastavaného územia obce, v časti Pri rašelinisku, a v druhom stupni ochrany prírody.
Projekt s odhadovanými investičnými nákladmi vo výške 25 miliónov eur rieši územie s rozlohou viac ako 37-tisíc metrov štvorcových.
Investor tam chce postaviť tri bytové domy a 22 rodinných domov.
Pre celé riešené územie sa počíta s takmer 500 parkovacími miestami.
Nad podzemnou garážou by podľa projektu malo vzniknúť menšie námestie, ktorého súčasťou bude pamätník vysokohorských nosičov. V zámere sa spomína aj predajňa potravín a coworkingové priestory.
V rámci občianskej vybavenosti uvažuje investor aj so zriadením čerpacej stanice pohonných hmôt. Zámer je v súlade s platným územným plánom obce Veľká Lomnica.
Investor, ktorým je bratislavská spoločnosť Forespo Helios 2, chce začať s výstavbou v druhej polovici budúceho roka, ukončená by mala byť o dva roky neskôr.
Úrad určil podmienky
Odbor starostlivosti o životné prostredie kežmarského okresného úradu však pre realizáciu projektu určil niekoľko podmienok.
Napríklad, vzhľadom na blízkosť železničnej trate má investor prevádzku výstavby navrhnúť tak, aby neohrozovala či neobmedzovala bezpečnosť prevádzky Železníc SR, a tiež s ohľadom na ich ďalší územný rozvoj.
„Po realizácii stavby v uvedenom území jej vlastníci nebudú môcť voči prevádzkovateľovi železničnej trate uplatňovať akékoľvek požiadavky na elimináciu nepriaznivých účinkov železničnej prevádzky,“ upozornil úrad.
Jednou z ďalších podmienok je zvýšenie podielu plôch zelene v rámci zástavby rodinnými domami z 30 percent na minimálne 40.
Čo sa týka čerpacej stanice, tá musí byť umiestnená tak, aby bolo zaťaženie hlukom obyvateľov najbližšej obytnej zástavby čo najnižšie a neprekročilo zákonom prípustné hodnoty.
S prvým projektom prišla spoločnosť TMR
Projekt s názvom Lomnické jazerá predložila v roku 2019 na posudzovanie vplyvov na životné prostredie aj spoločnosť Tatry mountain resorts (TMR).
V lokalite plánovala individuálnu bytovú výstavbu s predpokladanými nákladmi vo výške viac ako 64 miliónov eur.
V rámci nej počítala s 266 rodinnými domami aj materskou školou.
V tom čase mala s vlastníkom pozemkov, spoločnosťou Forespo Helios 2, uzavreté dlhodobé nájomné zmluvy.
Koncom roka 2020 však bolo zisťovacie konanie na žiadosť spoločnosti zastavené.
Hovorca TMR Marián Galajda v júni tohto roka potvrdil, že od zámeru budovať manažérske bývanie odstúpili.
Nevylúčil však, že sa v budúcnosti k projektu ešte vrátia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš