STARÁ ĽUBOVŇA. Hrad Ľubovňa a skanzen pod ním bude od pondelka 30. októbra až do 26. decembra zatvorený. Dôvodom je rekonštrukcia severovýchodnej steny hradby, tretieho nádvoria a rozsiahla údržba areálov expozícií múzea v rámci obnovy za viac ako 1,1 milióna eur.
Informovalo o tom v piatok múzeum, ktorého zámerom je v rámci projektu aj záchrana a prezentácia archeologickej lokality vojenských kasární zo 17. storočia, ktoré boli pri hradbe objavené.
V súčasnosti na hrade realizujú práce na štvrtom nádvorí a vo vojenských kasárňach.

Práce sa začali v septembri
S očakávanou rekonštrukciou a obnovou začali na hrade v septembri. Zhotoviteľ, ktorý v minulosti obnovoval ako víťaz verejného obstarávania aj tamojší palác Lubomirských, má na práce 18 mesiacov.
Hrad Ľubovňa
Hrad Ľubovňa nechal na prelome 13. a 14. storočia postaviť uhorský kráľ Ondrej III., prvá písomná zmienka o ňom pochádza z roku 1311.Posledným vlastníkom hradu bola rodina Zamoyskich, v jej rukách bol od roku 1882 do roku 1945. V roku 1966 bolo na hrade zásluhou zberateľa a rezbára Andreja Čepiššáka zriadené múzeum.
Súčasnú investičnú akciu finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR vo výške 650-tisíc eur a sumou 567 500 eur zriaďovateľ múzea - Prešovský samosprávny kraj.
„V roku 2011 došlo k zrúteniu časti severovýchodnej hradnej fortifikácie na hrade Ľubovňa, čo spôsobilo havarijný stav tejto významnej kultúrnej pamiatky,“ odôvodnilo potrebu obnovy múzeum.
Pádom múra sa tiež odhalila časť pôvodných vojenských historických kasární zo 17. storočia. Pri archeologických vykopávkach tam objavili viacero zaujímavých artefaktov, ako sú kachlice, strelivo, riad, ale napríklad aj hracia kocka.

Projekt má zachrániť hrad
Výskum odhalil základy kasární, obytné priestory a zachované delové strieľne.
„V súčasnosti hradba a významná archeologická lokalita naďalej podliehajú rozsiahlej deštrukcii. Našou snahou je v rámci projektu nádvorie, celú archeologickú lokalitu, severovýchodný múr, ale aj hradnú studňu, respektíve cisternu zachrániť,“ informovalo múzeum.
Projekt zároveň umožní prezentovať historické vojenské kasárne formou stálej expozície s využitím moderných digitálnych technológii.
Súčasťou projektu je vytvorenie sokoliarskeho dvora spojeného s prezentáciou umenia dravých vtákov a ich využitia na AVES terapiu.
V oblasti rozvoja cestovného ruchu je súčasťou projektu prezentácia dobových hradných remesiel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš