POPRAD. V Poprade pokračuje diskusia o zámere súkromnej spoločnosti vybudovať v mestskej časti Matejovce Centrum energetického a biologického zhodnotenia odpadu (CEBZ).
Podľa rozhodnutia Odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Poprade z júna tohto roka sa zámer nebude posudzovať podľa zákona EIA.
Matejovčania však naďalej nesúhlasia, petíciu proti výstavbe podpísalo takmer tritisíc obyvateľov.
Kým vlani primátor Anton Danko (nezávislý) žiadosť spoločnosti vyňal z procesu zmeny Územného plánu mesta (ÚPN), Komisia výstavby a majetku Poprad v tomto roku opätovne odporučila lokalitu zahrnúť do jeho pripravovaných zmien a doplnkov.

Presun do inej mestskej časti
V súvislosti s lokalitou ide o zmeny plochy ornej pôdy a nelesnej krajinnej zelene na plochu pre výstavbu linky na zhodnocovanie odpadov.
Poslanci v piatok počas zasadnutia mestského zastupiteľstva podnet na obstaranie zmeny a doplnku ÚPN v tejto súvislosti napokon po dlhšej diskusii schválili, avšak s pozmeňujúcim návrhom poslanca Martina Balogu.
Mesto sa tak bude zaoberať súčasným zámerom aj možnosťami jeho realizácie v mestskej časti Stráže pod Tatrami.

Ďalej od rodinných domov
Vedúca odboru výstavby Kristína Horáková počas zasadnutia zastupiteľstva uviedla, že zmena územného plánu sa v prípade Matejoviec síce týka rovnakej lokality ako vlani, no ide o nový návrh, ktorý reaguje na pripomienky Matejovčanov.
Oproti návrhu zmeny z roku 2022 nastal posun navrhovanej linky ďalej od zástavby rodinných domov.
„Ďalšou podstatnou zmenou je zmena dopravného napojenia, ktoré nepôjde bezprostredne za rodinnými domami, ale navrhnutý je nový vjazd s napojením na cestu I/66,“ ozrejmila Horáková.
Tento návrh počíta aj s ponechaním či zrealizovaním ochrannej izolačnej zelene. Podľa vedúcej výstavby pôjde o niekoľko metrov široký pás.

Petičiari sa obávajú zvážania odpadov
Matejovčania, ktorí sú proti výstavbe, prišli svoj postoj vyjadriť na piatkové zasadnutie mestského zastupiteľstva v Poprade.
„Navrhované parametre linky odpadov sú 100-tisíc ton zmesového komunálneho odpadu a 40-tisíc ton biologického odpadu ročne. Tieto parametre desaťnásobne prevyšujú potreby mesta Poprad, a nie sú v súlade s potrebami, záujmami ani rozvojom mesta Poprad,“ povedal Ján Olekšák za petičiarov.
Tí sa obávajú aj zvážania odpadu do Popradu z ďalších okresov, ako podľa nich Brantner deklaruje.

Nemôže byť blízko domov
Rozhodnutie odboru starostlivosti o životné prostredie na popradskom okresnom úrade považujú petičiari za nezákonné.
„V samotnom zámere i rozhodnutí sú porušené viaceré zákony a platné predpisy,“ odôvodnili.
Proti rozhodnutiu sa preto odvolali pre neúplnosť zámeru.
„Trváme na tom, že uvedený projekt nemožno realizovať v tesnej blízkosti obytnej zóny,“ zhodli sa petičiari, ktorí podporujú návrh a iniciatívu skupiny poslancov vybudovať centrum zhodnocovania odpadu v mestskej časti Stráže pod Tatrami v smere na skládku odpadov Úsvit.
Lokalita sa podľa nich nachádza na pozemkoch mesta Poprad, pričom od obytných zón najbližších obcí je vzdialená viac ako dva kilometre.
Ani spaľovňa, ani skládka
Za zámerom stoja dve spoločnosti - Brantner Slovakia a Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Koncom júna tohto roka založili spoločný podnik, ktorý má podporiť výstavbu viacerých technologických centier CEBZ na Slovensku.
Obchodný riaditeľ pre stratégiu a rozvoj z Brantneru Peter Pajerchin už v minulosti deklaroval, že technológia bude v centre spracúvať bežný komunálny odpad.
Zdôraznil, že projekt CEBZ si nemožno zamieňať ani so spaľovňou, ani so skládkou.
„Nová lokalita je dnes z pohľadu ekonomického a časového nedosiahnuteľná a nerealizovateľná,“ reagoval počas piatkového zasadnutia zastupiteľstva.
Petíciu považuje za demokratický nástroj, ale kričiaca menšina podľa jeho slov nemôže presvedčiť a ovplyvniť mlčiacu väčšinu. Zopakoval, že súčasné navrhované riešenie má byť podľa jeho slov riešením pre všetkých občanov, a to nielen Popradu, ale celého regiónu.
„Čiastkové riešenie, ktoré sa dnes ponúkajú ako rýchle a prvoplánové, nevyriešia problém s odpadom dlhodobo,“ skonštatoval.
Na margo presunu zámeru do časti Stráže zároveň vyjadril obavy, že spoločnosť bude musieť čeliť rovnakým problémom vrátane petície zo strany tamojších obyvateľov. Rovnako je podľa neho ťažké povedať, ako by dopadlo posudzovanie vplyvov na životné prostredie v prípade novej lokality.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš