VYSOKÉ TATRY. Aj napriek predvíkendovým upozorneniam musela Horská záchranná služba (HZS) v sobotu zasahovať súbežne v dvoch akciách.
Neskoro popoludní pomáhali záchranári dvom českým horolezcom.
Počas prechodu po hrebeni medzi Pyšným štítom a Poslednou vežou sa 52-ročný muž pošmykol a vypadol, pričom si zranil koleno.
Jeho 28-ročná partnerka si pri jeho zaistení poranila prst. Obom však chýbal kompletný výstroj a stúpacie železá, keďže vo vysokohorskom teréne prevládajú zimné podmienky.

Pomáhali záchranári s vrtuľníkom
Horolezci neboli ďalej schopní túru dokončiť. Ako ďalej informovala HZS na svojej internetovej stránke, v rovnakom čase musela pomáhať aj 47-ročnej Slovenke, ktorá požiadala o pomoc spod Kriváňa. V oboch prípadoch nastúpili turisti na túru neskoro.
O súčinnosť v prípade záchrannej akcie dvoch českých horolezcov požiadala HZS aj Vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu z Popradu.
„Po prílete vrtuľníka boli postupne s pomocou záchranárov HZS vytiahnutí zo steny v trojrohých šatkách a dopravení na heliport do Starého Smokovca, kde boli odovzdaní záchranárom posádky Rýchlej zdravotnej pomoci,“ uviedli horskí záchranári.

Jednej turistke pomáhalo viac ako dvanásť záchranárov
Slovenská turistka sa zase nachádzala približne 200 metrov pod vrcholom Kriváňa a nebola schopná samostatne pokračovať do údolia.
„Žena bola vyčerpaná a dehydrovaná. Nepriaznivé poveternostné podmienky - nárazový vietor, hmla a slabé sneženie jej zhoršovali podchladenie a celkový zdravotný stav, čo sa stupňovalo so západom slnka,“ opísala HZS.
Keďže posádka leteckých záchranárov z Popradu bola vo výjazde v sedle za Pyšným štítom a rýchlo sa začalo stmievať, o súčinnosť horskí záchranári požiadali najbližšiu voľnú posádku leteckých záchranárov zo Žiliny.
Pre počasie a rýchle stmievanie však nemohli vysadiť horských záchranárov pri žene a vrtuľník sa musel z dôvodu zachovania bezpečnosti vrátiť na svoju základňu. Do terénu tak bolo vyslaných viac ako dvanásť záchranárov.
K turistke sa napokon dostali. Zateplenú a na nosidlách ju transportovali k Jamskému plesu, v Starom Smokovci ju odovzdali privolanej posádke RZP.

Vrtuľník nemôže lietať v horách po zotmení
Horská záchranná služba skonštatovala, že turisti mali pri vývoji ďalších udalostí obrovské šťastie.
„Ich žiadosti o pomoc nahlásili ešte v krátkom čase pred zotmením, keď mohla byť nasadená letecká technika, čím sa zásahy čiastočne urýchlili,“ poznamenala.
Dôrazne však upozornila návštevníkov hôr, že leteckú techniku nie je možné nasadiť z bezpečnostných dôvodov v horskom teréne po zotmení, ani za nepriaznivého počasia a silného nárazového vetra.
Všetky zásahy sú v takýchto prípadoch vykonávané záchranármi pozemne a môžu trvať niekoľko hodín. Návštevníkov preto horskí záchranári prosia, aby pri plánovaní túr prihliadali aj na tieto skutočnosti a nevystavovali sa tak zbytočnému riziku pri pohybe v horskom teréne.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš