SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Na východe Slovenska sa v stredu krátko po ôsmej večer stal vážny incident. Na mieste zasahovala polícia.
V rýchliku R 762 Tatran smerujúcom z Košíc do Žiliny na mladú ženu zaútočil jeden z cestujúcich, zranil ju nožom.
Útok nožom
Podľa informácií RTVS v jednom z kupé dobodal muž mladé dievča. Cestovalo z Košíc, jeho cieľom bol Ružomberok, kde chodí do školy.
Muž s trvalým bydliskom v Spišskej Novej Vsi mal mať pri sebe dva kuchynské nože.
Do vlaku nastúpil v Krompachoch, zaútočil pred príjazdom do stanice Spišská Nová Ves.
Svojej obeti zasiahol krk a ruku. Útočník sa snažil utiecť, chytiť sa ho podarilo vďaka zamestnancovi reštauračného vozňa, informovala TA3.
Na mieste ho pomohli spacifikovať dvaja cestujúci a prevzala si ho železničná polícia.
Krvácanie zastavila sprievodkyňa
Študentke po útoku pomohla sprievodkyňa, ktorá podľa svedkov strhla záves a zastavila ním krvácanie.
Podľa TV Markíza bol 29-ročný agresor zrejme pod vplyvom drog a na polícii vraj tvrdil, že si na nič nepamätá.
Vyzerá to, že sa s ňou ani nepoznal. Mladej žene údajne zasadil päť bodných rán do krku a ramena.
Hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Petra Klimešová uviedla, že na tiesňovú linku prijali žiadosť o pomoc k 22-ročnej žene s bodným poranením krku.
„Na železničnú stanicu v Spišskej Novej Vsi sme vyslali posádku rýchlej lekárskej pomoci. Záchranári ju po prvotnom ošetrení transportovali do nemocnice," uviedla Klimešová.
„Pacientka bola do nemocnice v Spišskej Novej Vsi privezená so stredne ťažkými zraneniami, momentálne je jej zdravotný stav stabilizovaný, nateraz zostáva hospitalizovaná," uviedla pre Korzár PR špecialistka spoločnosti Penta Hospitals SK Bianka Krejčíová.
Vlak, ktorý ešte po desiatej večer stál v Spišskej Novej Vsi, mal meškanie, napokon bol odrieknutý.
V stanici stál šesť a pol hodiny a pohol sa až okolo pol tretej v noci. Cestujúci museli preto prestúpiť na najbližšie spoje.
Útočník skončil v cele
Informácie o incidente zverejnila polícia vo štvrtok popoludní na sociálnej sieti.
„Podľa výsledkov doterajšieho vyšetrovania v jednom z vlakových kupé podozrivá osoba náhle, bez zjavného dôvodu, zaútočila na 22-ročnú ženu, ktorá spolu s podozrivou osobou sedela v spoločnom kupé. S doposiaľ neznámym predmetom boli žene spôsobené viaceré bodno-rezné poranenia v oblasti krku a rúk," informovala polícia.
Po príchode vlaku do železničnej stanice Spišská Nová Ves sa podozrivý snažil z vlaku ujsť.
Bezprostredne mu v tom, až do príchodu polície, zabránili spolucestujúci z vedľajšieho kupé.
Podozrivý bol po vykonaní potrebných procesných úkonov umiestnený do cely policajného zaistenia.
Vzhľadom na závažnosť skutku vec prevzal vyšetrovateľ odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach.
Na mieste bola vykonaná obhliadka miesta činu, počas ktorej bolo zaistených viacero stôp, ktoré budú podrobené znaleckému skúmaniu.
Po ukončení bolo v súvislosti s týmto incidentom začaté trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin vraždy v štádiu pokusu v jednočinnom súbehu s prečinom výtržníctva.
V súčasnosti sa vykonávajú ďalšie procesné úkony smerujúce k objasneniu všetkých okolností, ktoré sú dôležité pre trestné konanie a ktoré podozrivú osobu viedli k spáchaniu tohto skutku.
Až po ich vykonaní a dôkladnej analýze bude rozhodnuté o ďalšom procesnom postupe.
„Čiastkové informácie preto poskytovať nebudeme a bližšie informácie poskytneme, až keď to situácia vo vyšetrovaní dovolí," uzavrela polícia.
Prezidentka ďakuje tým, ktorí pomohli a zasiahli
Incident odsúdila aj prezidentka Zuzana Čaputová.
„Útok na mladú študentku vo vlaku na Spiši je smutný a odsúdeniahodný. Som rada, že podľa správ z nemocnice je jej stav stabilizovaný," uviedla na sociálnej sieti.
„Oceňujem duchaprítomnú reakciu sprievodkyne, ktorá študentke poskytla prvú pomoc, ako aj ďalších cestujúcich, vďaka ktorým sa podarilo útočníka zadržať. Žiadne násilie nemôžeme v našej spoločnosti tolerovať a nemôžeme žiť ani v strachu o našich najbližších," dodala.
Hliadky vo vlakoch posilnia
Hliadky vo vlakoch sa dočasne posilnia. Avizoval to vo štvrtok dopoludnia minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) na výbore pre obranu a bezpečnosť.
O útoku vo vlaku komunikoval s dočasne povereným policajným prezidentom Rastislavom Polakovičom a požiadal ho o riešenie situácie.
Zranenej žene zaželal skoré uzdravenie.
„Chcem ubezpečiť občanov, že aj spolu s dočasne povereným policajným prezidentom riešime situáciu tak, aby sa do budúcna ľudia nemuseli báť cestovať vlakom," deklaroval minister vnútra.
O situácii plánuje hovoriť aj s ministrom dopravy Jozefom Rážom (nominant Smeru).
Popoludní hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová upresnila, že polícia už od piatka 3. novembra posilní hliadky vo vybratých vlakoch s cieľom zvýšiť bezpečnosť cestujúcich.
"Do zvýšeného výkonu služby na vlakových staniciach a vo vlakoch osobnej prepravy budú zapojení policajti služby železničnej a poriadkovej služby a odboru železničnej polície," priblížila.
Polícia prijala opatrenie na základe vypracovanej analýzy.
Každé krajské riaditeľstvo navrhlo vytypované vlaky osobnej prepravy, v ktorých budú v najbližších dňoch zvýšené počty policajtov dohliadať na bezpečnosť cestujúcich.
Ak sú občania svedkami nejakého incidentu vo vlakoch, môžu sa v prípade núdze na políciu obrátiť na čísle 158.
"Dôležité je oznámiť stručný popis udalosti, ale najmä vlak, v ktorom sa udalosť stala, miesto, respektíve smer trasy vlaku, aby bola na stanicu vyslaná policajná hliadka, ktorá sa nachádza najbližšie," pripomenula Bárdyová.
(tasr, sita)
Reakcia Železničnej spoločnosti Slovensko
„V prvom rade sa tešíme, že naša zranená cestujúca nie je v ohrození života. Prajeme jej skoré uzdravenie. Samozrejme, obrovská vďaka patrí hrdinom – spolucestujúcim, ktorým nebol ľahostajný osud ich spolucestujúcej, zakročili, keď spozorovali ohrozovanie na živote a páchateľa do príchodu polície zadržali,“ uviedol Dominik Drevický z odboru komunikácie spoločnosti.
Vyzval ich, aby sa im ozvali na adrese hovorca@slovakrail.sk, radi by sa im poďakovali.
„Hrdí sme aj na našich vlakvedúcich, ktorí situáciu aktívne riešili a poskytli prvú pomoc zranenej cestujúcej. Vďaka dobrým a empatickým ľuďom je páchateľ v rukách polície a zranená cestujúca ošetrená a v stabilizovanom stave.“
Vyzýva všetkých: „Nebuďte ľahostajní, dajte vlakvedúcemu, na našu non-stop linku 18 188 alebo polícii hneď vedieť, keď vidíte, že vo vlaku sa deje niečo zlé.“
S Policajným zborom situáciu podľa hovorcu intenzívne riešia, vedia si predstaviť aj posilnenie spolupráce a privítali by to.
„Hoci v tomto prípade išlo o ojedinelý útok, zrejme závislého a chorého človeka, analyzujeme, ako ešte lepšie zaistiť komfort a bezpečie našich cestujúcich. Chvalabohu, napriek tragickému ohrozeniu života cestujúceho v tomto prípade reagovali ukážkovo všetci: rýchla polícia i duchaplní vlakvedúci a cestujúci,“ dodal.
Bezpečnosť vo vlakoch
Dominik Drevický z odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko informoval aj o opatreniach, ktoré by mali viesť k zvýšeniu bezpečnosti cestujúcich vo vlakoch.
Vlakový personál pripravujú na riešenie a zvládnutie mimoriadnych situácií v rámci školení komunikačných zručností, vrátane tých na zvládnutie situácií pri stretoch s konfliktnými cestujúcimi.
Druhým nástrojom je zaradenie zamestnancov SBS do vlakov. Tí sú v nočných rýchlikoch R 614/615 z Bratislavy do Humenného (resp. do Strážskeho) a späť na tzv. severnej trase a rovnako aj v nočných rýchlikoch R 800/801 z Nových Zámkov do Košíc a späť na južnej trase.
Okrem sprevádzania nočných vlakov pribudli od 1. 3. 2023 zamestnanci SBS aj v denných vlakoch, a to v 5 regiónoch, resp. uzloch – v Košiciach, Poprade, Zvolene, Žiline a Bratislave.
Na problémových trasách sa tam o bezpečnosť stará 5 zamestnancov SBS, po 1 v každom regióne.
Od 1. 7. pribudli ďalší 2 zamestnanci SBS na rizikových trasách denných vlakov v ďalších dvoch regiónoch – v Nových Zámkoch a v Humennom.
Spoločnosť vidí do budúcna potenciál v ďalšom rozšírení počtu zamestnancov SBS.
Takisto vo všetkých nových vozňoch a ucelených vlakových súpravách sú k dispozícii aj kamerové systémy.
Zároveň pripravujú projekt osobných kamier pre vlakvedúcich.
Ak sa cestujúci cítia akokoľvek ohrození svojimi spolucestujúcimi, majú upozorniť vlakový personál. Ak situáciu nevyrieši vlakvedúci a situácia pretrváva, resp. sa stupňuje, vlakový personál kontaktuje políciu, ktorá neprispôsobivého cestujúceho z vlaku vylúči na najbližšej stanici.
Políciu môžu zavolať aj samotní cestujúci kedykoľvek a kdekoľvek na bezplatnom čísle 158 a na jej príchod počkať napríklad v inom vozni.
Za problémové vlaky považujú tie na trati Poprad – Kežmarok, Kozárovce – Levice, Košice – Moldava nad Bodvou, Humenné – Medzilaborce, Malacky – Devínska Nová Ves. Vlaky na týchto tratiach sú okrem sprevádzajúceho personálu vo zvýšenej miere sprevádzané aj kontrolórmi prepravy, zamestnancami SBS či policajtmi.
Najčastejšie prípady, ktoré rieši polícia vo vlakoch, sú konflikty medzi cestujúcimi, prípadne medzi cestujúcim a vlakvedúcim, ak cestujúci nemá cestovný doklad a odmieta ho zaplatiť. V takomto prípade vlakvedúci požiada cestujúceho, aby z vlaku na najbližšej zastávke vystúpil. Ak však cestujúci nespolupracuje, odmieta za cestovný doklad zaplatiť alebo z vlaku vystúpiť, prípadne je agresívny, vlakvedúci väčšinou privolá policajnú hliadku. Tá do vlaku nastúpi na najbližšej stanici a cestujúceho z neho vyvedie. Čas riešenia každého incidentu je iný, platí však, že vlakvedúci sa snaží takéto problémy vyriešiť čo najskôr.
„V prípade, že cestujúci alebo vlakový personál hlásia zvýšený počet konfliktov/problémov na určitej trase, zabezpečíme na nej zvýšenú kontrolnú činnosť kontrolórmi prepravy a zamestnancami SBS. Taktiež okamžite žiadame o pomoc a spoluprácu Policajný zbor SR, ktorý nám vychádza v ústrety a zabezpečí bezpečnostné kontroly danej trate,“ uzavrel Drevický.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš