VYSOKÉ TATRY. Návštevný poriadok Tatranského národného parku (TANAP) zdvihol vlnu emócií a nesúhlasu v lezeckej komunite a v širšej turistickej verejnosti.
Nový poriadok vzbudil negatívnu odozvu aj v Českej republike.
Uviedol to Slovenský horolezecký spolok (SHS) James.
Ako spolok uviedol vo svojom stanovisku, negatívne vnímajú obmedzenie rozlohy vyhradených miest pre horolezectvo.
„Do textu ani mapových príloh sa nedostali napríklad rameno Kriváňa, východná stena Predného Soliska, časť Bielovodskej doliny, severné steny hlavného hrebeňa Vysokých Tatier," uviedol spolok a dodal, že nie je povolený bouldering.

Nepáčia sa im ani uzávery
Ďalším negatívom je podľa horolezcov zavedenie jarnej a jesennej uzávery. Ako vysvetlili, počas jarnej uzávery nie je povolené vykonávať horolezeckú ani skialpinistickú činnosť nikde na území TANAP-u.
Počas jesennej uzávery je možné vykonávať horolezeckú činnosť len v obmedzenom rozsahu na takzvaných východiskových miestach, najmä v blízkosti chát.
Ako negatívnu vnímajú horolezci aj povinnosť registrácie vo webovej aplikácii na stránke TANAP-u, ktorú nepovažujú za vhodnú z viacerých dôvodov.
Horolezci dodali, že celým znením Návštevného poriadku TANAP sa nesú aj ďalšie nezrovnalosti.
„Typickým príkladom je určenie času nástupu na túru a návratu z nej, prípadne príchod na táborisko, ďalej napríklad rozptylové miesta okolo vysokohorských chát, ďalšie úpravy skialpinistických areálov a iné," uviedol spolok.

Dohody sa nenaplnili
Predseda SHS James Anton Pacek skonštatoval, že napriek tomu, že sa na rokovaniach s vedením Správy TANAP-u priamo dohodli, čo bude do návštevného poriadku zakomponované, nestalo sa tak.
Horolezci to vnímali ako dohodu, dohodnuté znenia však v obsahu nenašli.
„Boli sme ubezpečení, že všetky miesta, ktoré boli vo vyhradených miestach pre horolezectvo povolené doteraz, sa tam ocitnú opätovne, ale nakoniec ich v znení nenachádzame," uviedol Pacek.
Budú pokračovať v komunikácii so Správou TANAP-u a s vedením envirorezortu tak, aby si vypočuli ich argumenty a nastala revízia prijatého návštevného poriadku.

Platiť začne od polovice decembra
Niekoľkoročná snaha o dokončenie Návštevného poriadku Tatranského národného parku bola zavŕšená.
Už aj najstarší národný park na Slovensku má svoj strategický dokument.
Platiť začne od polovice decembra.
V utorok 21. novembra o tom informovala Martina Petránová z komunikačného oddelenia Správy TANAP-u.
Ide o kľúčový dokument, ktorý určuje pravidlá správania sa návštevníkov v TANAP-e a odobril ho Okresný úrad Prešov.
Návštevný poriadok najstaršieho slovenského národného parku prináša viacero kľúčových zmien.
Okrem skrátenia obdobia sezónnej uzávery musia návštevníci rátať aj s obmedzením vstupu psov a iných zvierat do vysokohorského prostredia.

Pohybovať sa v ich spoločnosti môžu len mimo lokalít s výskytom svištích kolónií, lokalít so stálou prítomnosťou kamzičích čried a lokalít výskytu veľkých šeliem i ďalších vzácnych a ohrozených druhov živočíchov.
Nový návštevný poriadok zlegalizuje aj pohyb turistov v okolí vysokohorských chát či vrcholov štítov alebo na iných miestach mimo značených turistických chodníkov, kde sa za účelom krátkodobého oddychu zvykne zhromažďovať množstvo ľudí.
S novými pravidlami musia rátať aj horolezci, skialpinisti i vyznávači zimnej turistiky.
Cyklistov podľa Správy TANAP-u poteší predĺženie existujúcich cykloturistických trás či nové vyhradené miesta pre cykloturistiku.
Rozšíria sa tiež areály pre vodnú turistiku a oficiálne sa nastavia tiež pravidlá pre geocaching v národnom parku.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš