VEĽKÁ LOMNICA. Vo Veľkej Lomnici v okrese Kežmarok malo do konca tohto roka vzniknúť v historických priestoroch kaštieľa Berzeviczy po jeho rekonštrukcii environmentálne centrum.
Nakoniec však z veľkého projektu za takmer dva milióny eur nič nebude.
Obec síce získala na projekt nenávratný finančný príspevok (NFP) vo výške 1,88 milióna eur, avšak 14 mesiacov od podania žiadosti.
A hoci vlani pred letom stihla vysúťažiť dodávateľa stavebných prác, kontrola verejného obstarávania bola ukončená až v apríli tohto roka.
Samospráva sa tak podľa starostu obce Petra Dudu (nezávislý) musela vzdať príspevku.
Ako ďalej uviedol, prebudovať kaštieľ na environmentálne centrum by do konca roka firma v rámci stanoveného harmonogramu nemala šancu stihnúť.

Kaštieľ nie je pamiatkou
Kaštieľ sa nachádza v strede obce, vznikol v druhej polovici 18. storočia prestavbou staršej stavby postavenej v roku 1581.
Patril významnému šľachtickému rodu Berzeviczy.
Nie je národnou kultúrnou pamiatkou, no patrí medzi najvýznamnejšie a najhodnotnejšie stavby v obci.
Budova, ktorá je jej majetkom, však podľa Dudu dlhodobo chátrala.
Komplexnejšou rekonštrukciu prešla v 80. rokoch minulého storočia, pričom objekt bol využívaný ako knižnica a centrum služieb.
„Bola tam mangľovňa, holičstvo či kaderníctvo. Koncom 90. rokov si to prenajal od obce podnikateľ a fungovala tam reštaurácia, neskôr krčma nižšej cenovej skupiny,“ opísal starosta.
V snahe zabrániť úplnej deštrukcii objektu sa tak samospráva v roku 2021 zapojila do výzvy Ministerstva životného prostredia SR zameranej na budovanie environmentálnych centier.
To v Lomnici malo slúžiť takmer tisícke tamojších školákov a škôlkarov.
„Malo to byť urobené pútavo a interaktívnou formou. Približovať malo kolobeh vody v prírode, protipovodňové aktivity, vodozádržné opatrenia a podobne,“ vysvetlil Duda.

Už by to nestihli
Obec podala žiadosť o nenávratný finančný príspevok koncom októbra 2021, vlani v júni podpísala zmluvu s vysúťaženým dodávateľom prác.
Samotný príspevok jej však bol schválený až v januári tohto roka.
Zmluvu s ministerstvom podpísala v marci, no kontrola verejného obstarávania bola ukončená v polovici apríla.
Následne koncom mesiaca samospráva odovzdala stavenisko dodávateľovi.
Ten mal mať na výstavbu podľa podmienok stanovených verejným obstarávaním dvanásť mesiacov, finančný mechanizmus však musel byť ukončený do 31. decembra 2023.
„Hoci sme štrnásť mesiacov čakali na rozhodnutie a potom ešte niekoľko mesiacov na ukončenie kontroly obstarávania, čas na realizáciu prác sa, samozrejme, neposunul,“ skonštatoval starosta.
Obec tak musela napokon od zmluvy o NFP v októbri 2023 odstúpiť.
Duda si v súvislosti s týmto finančným príspevkom uvedomuje, že išlo o fakultatívne prostriedky, teda nie nárokovateľné.
Hovorí ale o stratenom čase a tiež zbytočnej strate možnosti obnoviť historickú budovu.
„Mrzí ma to o to viac, že práve kvôli takýmto nekompetentným rozhodnutiam či laxnému prístupu zo strany niekoho z ministerstva, mrháme časom, peniazmi a ľudským potenciálom. Ľudia sú potom pesimistickí a neveria projektom, ktoré by v budúcnosti mohli byť úspešné,“ uviedol sklamaný starosta.
Obec by prispela piatimi percentami
Náklady na premenu kaštieľa na environcentrum mali byť obci refundované, jej spolufinancovanie päťpercentné.
Nakoniec do realizácie projektu investovala z vlastného rozpočtu takmer 300-tisíc eur za práce, ktoré firma realizovala do obdobia, kým samospráva neustúpila od zmluvy.
Podľa Dudu boli nevyhnutné na sanáciu objektu.
„Dohodli sme sa s ňou, že stavbu dostane aspoň do stavu, v ktorom ju bude možné zakonzervovať pred zimou. To znamená, že bude urobený nový krov strechy, debnenie a bude tam dočasne daná fólia, aby do nej nezatekalo,“ poznamenal.
Firma sa okrem toho medzičasom dostala do reštrukturalizácie.
Starosta: Nevzdáme sa
Veľká Lomnica sa podľa starostu nevzdáva a bude hľadať ďalší finančný mechanizmus na opravu budovy v snahe zachovať jej historický ráz.
„Robíme všetko pre to, aby sme čo najlepšie pripravili projekt pre možné budúce finančné mechanizmy, ktoré by na obnovu takýchto objektov boli k dispozícii. Na sto percent zabojujeme o ďalšie nenávratné zdroje,“ avizoval Duda.
Obec preto z vlastných prostriedkov investovala aj do ďalších sond so zámerom čo najlepšie zmapovať skutkový stav niekdajšieho kaštieľa a pripraviť ďalší projekt.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš