VYSOKÉ TATRY. Pyrotechnici - záchranári vykonali nedávno na Hrebienku vo Vysokých Tatrách usmernený výbuch.
Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS), ktorú požiadala Správa Tatranského národného parku (TANAP) o pomoc pri zabezpečení núdzovej priechodnosti trasy na Rainerovu chatu.
Vplyvom novembrových daždivých dní sa tam totiž uvoľnili skalné žulové bloky, ktoré dopadli na chodník približne 350 metrov v smere od Hrebienka.

Chodník je stále uzavretý
Vplyvom zosuvu svahu a spadnutých kameňov je však chodník stále pre verejnosť uzavretý.
Celoročne využívaný chodník je v tomto období pre horských záchranárov hlavnou tepnou pri presune na snežných skútroch v prípade záchranných akcií.
Tiež sa využíva na zásobovanie horských chát v danej lokalite.
Trhavinu použili pri rozpojovaní horniny pomocou usmerneného výbuchu ešte minulý týždeň.
„Išlo zároveň o cyklické precvičenie príslušníkov HZS, ktoré bolo plánované už skôr. Úsek chodníka bol počas výcviku dôkladne kontrolovaný príslušníkmi HZS z Vysokých Tatier. Približne na polhodinu bol tiež uzavretý chodník od Bilíkovej chaty," uviedla HZS.
Pyrotechnikom sa podarilo obidva skalné bloky rozpojiť bez poškodenia chodníka a lesného porastu technikou, ktorá maximálne znížila zaťaženie životného prostredia zvukovými emisiami.

Výcvik v praxi
Precvičenia sa zúčastnilo 12 pyrotechnikov HZS, traja príslušníci Kriminalistického a expertízneho ústavu (KEU) Policajného zboru SR a tiež príslušník Správy TANAP-u s ďalšími horskými záchranármi.
„Ide predovšetkým o praktický výcvik vykonávania úkonov odvracajúcich stav krajnej núdze pomocou výbušniny. V prípade výskytu lavínového nebezpečenstva - kamenných lavín alebo skutočného závalu - je toto vítaná možnosť nácviku odstránenia prekážok s pomocou výbušnín v reálnych podmienkach, ale nie v úplnom ohrození," ozrejmil význam výcviku Jaroslav Horník, inšpektor KEU a garant HZS v oblasti pyrotechniky.

Dôležitý chodník pre záchranárov
Chodník z Hrebienka bolo podľa HZS nevyhnutné spriechodniť pre núdzové prípady záchranných akcií.
V zimných podmienkach by sa čas záchrany mohol značne predĺžiť, a tým by vo vážnych prípadoch mohol byť život pacienta volajúceho o pomoc, ale i záchranárov, v ohrození.
Padajúce skaly sú v horskom prostredí bežným javom a odstránením dvoch spadnutých blokov sa podľa HZS nezabráni následnému pravdepodobnému padaniu skál.
Promptná reakcia a odstránenie vzniknutých bariér však zabráni tvorbe prekážok z nahromadených skalných blokov.
„Ich následné odstránenie by bolo neskôr podstatne náročnejšie na čas, techniku i počet záchranárov," skonštatovala HZS.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš