VYSOKÉ TATRY. Už aj posledná zo štyroch diorám Múzea Tatranského národného parku (TANAP) v Tatranskej Lomnici zachytávajúcich rôzne vegetačné stupne dostala novú podobu.
V rámci pravidelnej údržby múzejníci tentoraz pracovali s pásmom kosodreviny.
Zoologička Správy TANAP-u Gabriela Chovancová uviedla, že pôvodnú diorámu, ktorej vládla medvedia rodinka, nechali kompletne rozobrať a prerobiť.
Tatranská šelma, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou subalpínskeho stupňa, tam však ostala naďalej.
„V poslednej dobe pribúdali úhyny medveďov, otvorili sa nám tak nové možnosti, ako vyskladať poslednú z našich diorám. Návštevníci si môžu obzrieť medvediu mamu s mláďatkom, ktorú z kosodreviny pozoruje statný samec. Celý výjav sledujú aj dvaja pestúni a ďalšie tohtoročné mláďa, čiže dokopy máme v dioráme šesť medveďov," priblížila Chovancová, ktorá je zároveň aj kurátorkou zoologických zbierok Výskumnej stanice a Múzea TANAP-u.
Vychádza z autentického záberu
Aj táto dioráma, podobne ako ďalšie tri už zrekonštruované, vychádza z autentického záberu.
Na základe neho vznikla umelecká maľba zachytávajúca časť Žiarskej doliny s Hrubou kopou a ďalšími končiarmi.
Jej autorom je opäť Tomáš Záruba, zvyšok scény bol v réžii Michala Červeňa.
Ten spoločne s umeleckým reštaurátorom Tiborom Kováčom stál aj za vznikom predošlých troch diorám.
„Asi najviac sme sa museli vyhrať s kompozíciou a príbehom diorámy. Dej sa odohráva počas neskorej jari, keď rodinnú idylku naruší veľký samec, ktorý môže byť počas ruje hrozbou pre mladé," hovorí autor konceptu.
V priestore bolo podľa neho potrebné umne rozmiestniť aj množstvo prírodného materiálu a vyladiť farby medzi použitými rastlinami a samotnou maľbou.
Originál medvedieho stromu
Súčasťou diorámy je aj originál medvedieho stromu, ktorý šelmy využívajú predovšetkým na vzájomnú komunikáciu.
„Vyhryzovaním a driapaním kôry si označujú spravidla ihličnany a ako sa o kmene otierajú, v trčiacich trieskach a živici sa zachytáva ich jemná srsť i pach," vysvetľuje Chovancová.
Vypracovanie preparátov si podelili traja odborníci, okrem šestice šeliem je súčasťou diorámy aj drozd kolohrivý, lasica myšožravá a sokol myšiar.
Každý z exponátov má svoj vlastný príbeh.
„Jedno z medvieďat zahynulo pod kolesami auta, ďalšie zrazil vlak a tretie zrejme zabil samec počas ruje. Práve okolnosti, za ktorých prišli o život, sú neraz predmetom záujmu návštevníkov a zvlášť detí," uzatvára zoologička.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš