ŠTRBSKÉ PLESO. Projekt rekonštrukcie a dostavby bývalého liečebného domu Helios na Štrbskom Plese sa nebude posudzovať podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie (EIA).
Vyplýva to z rozhodnutia zo zisťovacieho konania zverejneného na enviroportáli.
Odbor starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu Poprad skonštatoval, že nie je predpoklad, že by sa v rámci povinného hodnotenia podľa zákona EIA získali akékoľvek nové skutočnosti o vplyvoch zmeny navrhovanej činnosti na životné prostredie oproti popísaným v oznámení.
Chátra skoro dve dekády
Liečebný dom čaká na obnovu takmer dve desaťročia.
Zámer oživiť chátrajúcu budovu, ktorá patrila medzi najhodnotnejšie stavby Československa z povojnového obdobia, má aj naďalej bratislavská spoločnosť Tapro z developerskej skupiny J&T Real Estate.
Komplex má v budúcnosti ponúkať služby kúpeľného štvorhviezdičkového hotela, jeho kapacitu majú doplniť aj samostatné ubytovacie jednotky v podobe apartmánových bytov.
Pôvodný objekt liečebného domu, ktorý je dnes už podľa architektonickej štúdie sčasti zbúraný, je architektonickými dielom Richarda Pastora, vybudovali ho v roku 1976.
So zámerom rekonštrukcie ho v roku 2005 zatvorili, pôvodne na dva roky.

Investor zmenil plány
Investor predložil v októbri na Okresný úrad v Poprade oznámenie o zmene navrhovanej činnosti.
Tých je oproti pôvodnému projektu z roku 2006 viacero.
Kým prvotný zámer počítal s 231 ubytovacími jednotkami, po novom ich bude 310.
Zároveň sa tak navýši aj počet lôžok, a to zo 462 na takmer dvojnásobok, teda 903.

Na druhej strane sa má znížiť celkový počet parkovacích miest.
Pôvodný zámer predpokladal realizáciu 402 stojísk, nový počíta s 355, pričom takmer dve tretiny z nich budú vytvorené v podzemnej garáži.
Súčasťou zariadenia bude podľa predloženého zámeru aj stredisko kúpeľnej starostlivosti, ktoré bude poskytovať preventívnu ambulantnú starostlivosť v rámci klimatickej liečby zameranej na netuberkulózne choroby dýchacích ciest.
Doplní ho wellness-relaxačné centrum, kongresové centrum i reštaurácia s kapacitou 300 osôb.
„V rámci zisťovacieho konania správny orgán nezistil zásadné skutočnosti, ktoré môžu byť v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi na ochranu životného prostredia, alebo ktoré by v závažnej miere ohrozovali životné prostredie a zdravie obyvateľov, ktoré by bolo potrebné posudzovať podľa zákona EIA,“ uvádza sa v rozhodnutí.

Deväť podmienok
Odbor starostlivosti o životné prostredie popradského okresného úradu v ňom zároveň stanovil deväť podmienok, ktoré majú eliminovať alebo zmierniť vplyv projektu na životné prostredie.
Jednou z nich je v maximálnej miere zachovať existujúcu zeleň a zakomponovať ju do nových sadových úprav či zohľadniť fakt, že ide o oblasť, ktorá si vyžaduje osobitnú ochranu ovzdušia, a tiež nenarušiť odtokové pomery v danej lokalite.

Okrem iného sa medzi nimi spomína implementácia prvkov elektromobility.
Úrad zároveň avizoval, že zo stanovísk doručených k oznámeniu vyplynuli aj niektoré konkrétne požiadavky.
Jednou z nich je, aby stavebník pri stavbe nepoškodil národnú kultúrnu pamiatku Ubytovňa, ani nenarušil jej pamiatkovú hodnotu a jej bezprostredné okolie v okruhu 10 metrov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš