POPRAD. Rozhodnutie prvostupňového súdu v medzinárodne sledovanom procese s exprezidentom SR je známe.
Andrej Kiska bol odsúdený na podmienku za zločin daňového podvodu, ktorý mal zorganizovať.
Spolu s ním bol odsúdený Eduard Kučkovský, konateľ popradskej eseročky KTAG.
Ten podával daňové priznania, v ktorých boli zahrnuté faktúry na spolu vyše 155-tisíc eur súvisiace s prezidentskými voľbami.
Podľa obhajoby oprávnene, podľa obžaloby nie.

Kiska poukazoval na politické pozadie celého procesu, keď prokurátor vymenil až dvoch vyšetrovateľov, ktorí odmietli vzniesť obvinenie.
Rozsudok samosudkyne Okresného súdu Poprad Márie Petruškovej nie je právoplatný.
Prokurátor i obaja obžalovaní sa odvolali.
Vo veci tak bude rozhodovať Krajský súd v Prešove.
Pripomeňme si, ako kauzu videli na záverečnom pojednávaní pred prvostupňovým súdom jednotliví aktéri.

V článku sa tiež dočítate:
- Čo povedali Švagerko,
- Benčík,
- Kubina,
- Kučkovský
- a Kiska.

Prečo prokurátor navrhol odsúdenie
„Hodnotiac všetky vykonané dôkazy som dospel k záveru, že nepochybne usvedčujú obžalovaných zo spáchania žalovaného trestného činu na skutkovom základe uvedenom v obžalobe,“ tvrdil prokurátor Krajskej prokuratúry Prešov Marek Švagerko.
Podľa obžaloby boli do účtovníctva neoprávnene zahrnuté faktúry, z ktorých si chcela firma uplatniť nadmerný odpočet DPH vo výške 155 633,30 eura.
Rozsah uplatnených odpočtov potvrdzujú daňové listiny.
Zdaniteľné plnenia od dodávateľov boli spoločnosti dodané.
Podľa Švagerka súvisia s kampaňou Andreja Kisku, ktorý vydal pokyn na ich zahrnutie do účtovníctva.
Argumenty obhajoby, že sporné dodávky tovaru a služieb boli propagáciou mena, označil za účelovú.
„Nie je priama súvislosť medzi výdavkami na kampaň a podnikateľskou činnosťou KTAG,“ tvrdil žalobca a konštatoval: „Samotné dodanie tovaru a služby ešte neznamená, že platiteľ má právo na odpočítanie dane.“
Podľa neho tieto plnenia „nijakým spôsobom nesúvisia s predmetom činnosti spoločnosti KTAG“, ale na iný účel, preto nemali byť zahrnuté v účtovníctve.
„Osoba kandidáta na funkciu prezidenta republiky nie je produktom,“ vravel pred súdom prokurátor.
„Hlavným cieľom bolo získať daňovú výhodu, ktorú by si Andrej Kiska nevedel uplatniť ako fyzická osoba.“
Z týchto dôvodov navrhol uznať oboch obžalovaných vinnými za pokračovací zločin daňového podvodu, v prípade Kisku ako jeho organizátora.

Benčík: Nebezpečný precedens pre daňovníkov
Obhajcovia oboch obžalovaných to videli úplne opačne.
„Žiaden daňový podvod nespáchali. Ani iný daňový trestný čin, ani trestný čin,“ konštatoval advokát Patrik Benčík.
Ak sa vôbec vec mala riešiť, tak ako správny delikt v daňovom konaní.
Ďalej upozornil na to, že KTAG je štandardná, zisková firma, na trhu pôsobí bezmála tri desaťročia.
V tomto prípade podľa neho nešlo o fiktívne plnenia a všetky platby boli realizované cez bankové účty a za štandardné ceny.
„KTAG nikdy nefigurovala ako daňový dlžník. Nadmerný odpočet DPH nebol zaplatený, takže štátu nevznikla žiadna škoda,“ uviedol Benčík.
Poukázal na to, že samotný Daňový úrad Prešov, ktorý dal trestné oznámenie, hodnotil daňovníka KTAG ako vysoko spoľahlivý daňový subjekt.
„Inžinier Andrej Kiska na základe zviditeľnenia svojho mena vykonával ako lektor rozsiahlu prednáškovú činnosť doma i v zahraničí,“ povedal na margo vynaložených peňazí.
Tento proces označil za precedens v otázke uplatňovania si odpočtu DPH, ktorý môže ohroziť desaťtisíce podnikateľov.

Kubina: Žiadny zákon to nezakazuje
„Moji klienti stoja pred týmto súdom na základe obžaloby podanej pre daňový podvod, ktorá však úplne ignoruje nielen platnú právnu úpravu a judikatúru v oblasti dane z pridanej hodnoty, ale aj ekonomickú a podnikateľskú realitu,“ povedal v záverečnej reči Peter Kubina.
Podľa neho je prípustné, aby podnikateľ, ktorého podnikanie je postavené na jeho poznateľnosti a mene, využil na svoju reklamu prezidentskú kampaň.
„Obhajoba je presvedčená, že to možné je, pretože to žiadny zákon nezakazuje,“ zdôraznil.
Podľa Kubinu sa preto obžaloba zásadne mýli a tento omyl je „tým povestným prvým nakrivo zapnutým gombíkom na košeli“.
Zdôraznil, že všetky plnenia na vstupe boli reálne, bola preukázaná súvislosť medzi nimi a zvýšením zdaniteľných príjmov firmy a tiež to, že k poznateľnosti mena Andej Kiska došlo.
„Jeho prezidentská predvolebná kampaň, v ktorej až do jej samého záveru nebol vôbec favoritom, bola hoci netradičnou, ale predsa len reklamou s cieľom dosiahnuť zvýšenie zdaniteľných príjmov spoločnosti KTAG z podnikania v oblasti vydavateľskej a prednáškovej činnosti, postavenou výlučne na poznateľnosti osoby a mena Andreja Kisku, k čomu aj preukázateľne došlo, dochádza a bude dochádzať aj naďalej,“ povedal.
Poukázal na slovenskú či českú judikatúru v analogických kauzách aj na to, že nijako sa nenaplnila skutková podstata daňového podvodu.
„Na základe vykonaného dokazovania v zhode s doteraz uvedeným preto navrhujeme súdu, aby úplne oslobodil Andreja Kisku a Eduarda Kučkovského spod podanej obžaloby,“ žiadal obhajca.

Kučkovský: Bolo to zákonné a efektívne
Obaja obžalovaní sa v záverečných rečiach jednoznačne vyjadrili, že sú nevinní.
Eduard Kučkovský konštatoval, že je v KTAG už roky, firma je dlhodobo úspešná, má päťmiliónový majetok, kancelárske priestory v Poprade a pravidelne máva daňové kontroly.
„Vždy išlo o reálne plnenia za trhové ceny,“ povedal o faktúrach, ktorým sa venoval súd, a zdôraznil, že priniesli efekt, lebo dodnes je záujem o Kiskove prednášky.
„Z pohľadu spoločnosti KTAG boli náklady na politickú kampaň Andreja Kisku reklamnými nákladmi,“ zdôraznil Kučkovský a dodal, že peniaze vynaložili efektívne, lebo stúpol dopyt i cena prednášok.

Kiska: Každá faktúra bola opodstatnená
„Všetci, ktorí mali možnosť sa oboznámiť s faktami a sledovali tento spor, dnes už veľmi presne vedia, prečo obžaloba nemá absolútne žiadne opodstatnenie,“ začal svoju záverečnú reč na súde exprezident Andrej Kiska.
Zopakoval, že nikto nespochybnil reálnosť a výšku nákladov ani to, že všetky faktúry boli uhradené, nebolo spochybnené účtovanie, spôsob účtovania ani spolupráca s daňovým úradom.
„Nikto nespochybnil výnosy spoločnosti, ktoré som ako osoba svojimi prednáškami a knihami pre spoločnosť zaznamenal, či už pred začatím výkonu, alebo po skončení výkonu mandátu prezidenta,“ pokračoval.
Spochybňoval argumenty prokurátora o tom, že zdaniteľné plnenia nesúvisia s predmetom podnikateľskej činnosti ani s prednáškovou a školiacou činnosťou.
„Nie som právnik ani účtovník, ale vždy som bol podnikateľ, bol som tvorivý človek, ktorý vytváral nové projekty, nové značky a zavádzal ich do praxe. Konateľom a spoločníkom som bol vo viacerých spoločnostiach na Slovensku, v Čechách, Maďarsku a len na Slovensku odviedli spoločnosti, kde som bol konateľom a majiteľom, na daniach desiatky miliónov eur. A ja ako fyzická osoba som na daniach odviedol státisíce,“ hovoril Kiska, ktorý v roku 2006 dostal ocenenie Manažér roka.
„Tieto skutočnosti hovorím preto, aby bolo jasné, že som bol skúsený podnikateľ a manažér a nikdy, opakujem nikdy by som nedal do nákladov spoločnosti akúkoľvek faktúru, o ktorej opodstatnenosti by som si nebol istý.“
Kiska zdôraznil, že podnikanie je úzko spojené s marketingom a on sám vybudoval viacero úspešných značiek.
Podnikateľský príbeh v kombinácii s tým, že rozbehol filantropický projekt Dobrý anjel, na ktorý venoval milión eur, vyvolal záujem o jeho osobu.
Vedenia rôznych podnikov ho začali pozývať, aby prišiel prednášať do ich firiem.
„Záujem týchto spoločností vo mne vyvolal podnikateľský nápad, aby som sa prednáškam a prípadne publikačnej činnosti venoval profesionálne. A spravil z nej zárobkovú činnosť pre spoločnosť KTAG ako našu rodinnú firmu. Vedel som, že za prednášky známych osobností sú aj na Slovensku spoločnosti ochotné zaplatiť desiatky tisíc eur,“ pokračoval Kiska.
Ako povedal, spolu s bratom využívali KTAG na realizáciu svojich podnikateľských nápadov a výhodou bolo, že spoločnosť poskytovala plný servis.
„Z pohľadu právneho, účtovného, organizačného a vedel som, že bratovi môžem plne dôverovať a keď vytvorím zisk, tak sa to zohľadní pri vyplatení mojich odmien,“ uviedol s tým, že náklady na túto činnosť znáša KTAG, ale idú jej aj výnosy.

„Od tohto okamihu som na projekte prednášok a vydavateľskej činnosti začal pracovať komerčne. To znamená, že som si začal za prednášky pýtať honorár,“ opisoval túto činnosť Kiska.
Niektoré prednášky vraj na úvod robil zadarmo, aby sa ich kvalita a znalosť mena dostali do povedomia, a postupne ich pribúdalo.
Kým sa stal prezidentom, boli ich podľa jeho slov desiatky.
Pred kandidatúrou napísal aj knihu Cesta manažéra z pekla.

Poukázal aj na Paliho kapurkovú
„Pri uvažovaní, ako zvýšiť znalosť a hodnotu môjho mena, to jest značky Andrej Kiska - a tým aj zvýšiť príjmy a výnosy z mojich prednášok a publikačnej činnosti - rozhodol som sa aj pre kampaň na prezidenta SR. Odborný názor pre tento typ marketingu je guerilla marketing (stratégia, ktorá využíva netradičné metódy a formáty a snaží sa maximalizovať efekt reklamy aj pri nízkych nákladoch - pozn. red.),“ pokračoval exprezident.
Výhodou guerillového marketingu je oslovenie zákazníka inými nástrojmi.
Kiska uviedol ako príklad produkt Paliho kapurková, ktorý sa z politickej strany zmenil na obchodnú značku.
„Prokurátor má zásadné rezervy a znalosť v registrácii obchodnej značky. Meno človeka sa nedá zaregistrovať ako obchodná značka. Motivácia kandidovať za prezidenta sa veľmi dobre zlučovala s motiváciou spropagovať značku Andrej Kiska,“ vravel pred súdom a zdôraznil, že ako občan a fyzická osoba môže robiť všetko, čo zákon nezakazuje.
Politickú reklamu zákon nezakazuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš