VYSOKÉ TATRY. Zapadajúce slnko sa spolu s nastupujúcim prúdením teplého vzduchu postarali v nedeľu o neobyčajné divadlo na oblohe.
Sociálne siete zaplavili fotografie z Vysokých Tatier.
O čo ide, to na facebooku vysvetlil Slovenský hydrometeorologický ústav.
„Nad Popradskou kotlinou sa niekoľko hodín udržiaval oblak lenticularis, ktorý vzniká na vlne generovanej severozápadným prúdením cez Tatry," uviedli meteorológovia.
„Vlna je stacionárna, a tak je bez pohybu tento oblak, ktorý na nej vzniká, akurát mení tvar. V kombinácii s večerným zapadajúcim slnkom sa sfarbil do červenej a vzniklo tak toto neobyčajné atmosférické divadlo," dodali.

Šošovkovité oblaky typu lenticularis najčastejšie vznikajú silným prúdením dostatočne vlhkej a stabilnej vzduchovej hmoty priečne cez väčšiu terénnu prekážku, ako sú horské hrebene, pohoria či kopce.
Tvoria sa na záveternej strane. Najčastejšie vznikajú na jeseň a v zime.
Zaujímavý pohľad sa naskytol aj na juhozápade Slovenska, kde boli vďaka veľmi dobrej dohľadnosti pozorovateľné Alpy, ktoré spolu s okolitými oblakmi po západe slnka vrhali tieň na oblohu.
Zaujímavých úkazov na oblohe v poslednom čase pribúda.
Začiatkom novembra boli na sociálnych sieťach hitom fotografie, ktoré zachytili polárnu žiaru.
Pozorovateľná bola najmä na východnom Slovensku.

Video: Alexander Tenai
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš