LEVOČA. Mesto Levoča má schválený návrh rozpočtu na nasledujúci rok. Ten je vyrovnaný, a však až po započítaní finančných operácií. Ako počas minulotýždňového zasadnutia mestského zastupiteľstva skonštatoval vedúci finančného oddelenia na Mestskom úrade v Levoči Ľuboš Kamenický, rozpočet bol pripravovaný v mimoriadne komplikovaných podmienkach.
Nepopulárnym opatreniam sa zrejme nevyhnú
Mesto sa musí opäť vyrovnať s bezprecedentným nárastom cien energií, vysokou infláciou či výrazným nárastom tarifných platov všetkých zamestnancov mesta vrátane rozpočtových a príspevkových organizácií. Primátor mesta Miroslav Vilkovský (nezávislý) počas zasadnutia zastupiteľstva avizoval do budúceho roka rovnako možné prijatie nepopulárnych opatrení.
Kombinácia spomínaných faktorov vrátane očakávanej stagnácie príjmu z podielových daní v Levoči neumožnila podľa dôvodovej správy zostaviť rozpočet, ktorý by plne zohľadňoval potreby mesta a jeho organizácií. Bežný rozpočet je prebytkový, a to vo výške 61-tisíc eur.
„Výška prebytku bežného rozpočtu nám neumožňuje splácať istiny úverov v plnej výške. Preto na splátky bude použitý aj kapitálový príjem,“ píše sa ďalej v správe.

Odmeny neplánujú
Schodok kapitálového rozpočtu predstavuje viac ako 1,3 milióna eur. Návrh rozpočtu bez finančných operácií je teda schodkový, a to výške takmer 1,25 milióna eur. Krytý bude finančnými prostriedkami z rezervného a investičného fondu a nevyčerpanými úvermi.
V rozpočte miezd mesto Levoča neplánuje odmeny.
„Výdavky na tovary a služby sú naplánované len na tie najzákladnejšie a hlavné, ktoré v roku 2024 musia ísť. Neplánujeme s výdavkami na údržbu a interiérové vybavenie, a taktiež plánujeme aj so zníženými výdavkami na rok 2024,“ poznamenal Kamenický.
Znížené o 31 percent sú v rámci rozpočtu na budúci rok aj dotácie na kultúru a šport, okrem prenájmu športovísk.

Budú čerpať dlhodobý úver
Rozpočet kapitálových výdavkov kopíruje podľa vedúceho finančného oddelenia tohtoročný rozpočet. K plánovaným rekonštrukciám pribudne obnova objektu domu meštianskeho č. 47 rozpočtovaná na viac ako tri milióny eur, revitalizácia amfiteátra za takmer dva milióny eur či rekonštrukcia multifunkčného ihriska Základnej školy Gašpara Haina za 400-tisíc eur.
Na spolufinancovanie projektov plánuje samospráva čerpať dlhodobý úver.
Mesto bude v budúcom roku splácať bankové úvery Štátneho fondu rozvoja bývania vo výške 137-tisíc eur. Návrh rozpočtu však podľa Kamenického nepočíta so splátkami ostatných dlhodobých úverov.
Ak sa samospráve v tomto smere nepodarí dohodnúť sa s bankami, podľa jeho slov bude nutné pri ďalšej úprave budúcoročného rozpočtu navýšiť výdavky o splátky týchto istín.
Dôsledok vládnych rozhodnutí
Primátor Vilkovský naznačil, že súčasná situácia je dôsledkom vládnych rozhodnutí o zvýšení platov vo verejnej správe.
„To isté u pedagogických zamestnancov, u škôl a školských zariadení. Tam štát niečo vykryl, ale u zamestnancov vo verejnej správe nám štát jednoducho peniaze na to nedal,“ povedal.
Podľa jeho slov tak bude mesto musieť pristúpiť v roku 2024 k nepopulárnym opatreniam na mestskom úrade.
„Tí zamestnanci, ktorí sú v dôchodkovom veku, budú musieť odísť do dôchodku. Žiaľ, nedá sa inak. Keď to bude nutné s náhradou, tak to bude s náhradou, ale keď to nebude nutné, budeme musieť kumulovať funkcie tých zamestnancov, ktorí sú súčasťou mestského úradu,“ priblížil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš