VYSOKÉ TATRY. Do národného parku ohňostroje a petardy nepatria.
Necelý týždeň pred silvestrovskými oslavami na to aj v závere tohto roka apeluje Správa Tatranského národného parku (TANAP).
Ako uviedla na svojej internetovej stránke, mnohí silvestrujúci v Tatrách si ešte stále nedokážu oslavu príchodu nového roka predstaviť bez zábavnej pyrotechniky.
A to aj napriek tomu, že zákon o ochrane prírody a krajiny nedovoľuje v národnom parku používanie zariadení, ktoré spôsobujú svetelné a hlukové efekty, ako sú najmä ohňostroje či petardy.
Doma sú tam zvieratá, nie my
Keď nepomáhajú reštriktívne opatrenia, pracovníci Správy TANAP-u apelujú na ľudskosť. Snažia sa tak zmierniť antropický tlak na divo žijúce zvieratá.
„Jedna silvestrovská oslava môže nepriamo spôsobiť smrť zvieraťa, o ktorej oslavujúci nemusia ani vedieť. Buďme menej egoistickí. Pamätajme si, že v tatranskej prírode sme iba návštevníkmi,“ poznamenala zoologička Správy Tatranského národného parku Erika Feriancová s tým, že domácimi sú v nej zvieratá, ktoré tam žijú po celý rok.

Výborná akustika
Tatry svojimi údoliami a skalnými stenami vytvárajú podľa ochranárov dobré akustické podmienky na šírenie zvuku, napríklad aj z delobuchov.
Pripomenuli, že ten je počuť na veľké vzdialenosti, pričom jeho intenzita klesá so vzrastajúcou vzdialenosťou od zdroja len veľmi pomaly.

Vyľakané zvieratá môžu uhynúť
Väčšine ľudí prekážajú počas silvestrovskej noci v mestách petardy a ohňostroje.
„Vidia, ako sužujú najčastejšie práve psy, neuvedomujú si však, že rovnako trpia aj voľne žijúce zvieratá. U chráneného živočícha, ako je kamzík vrchovský tatranský, môže nadmerný hluk v podobe výbuchov, ešte umocnený efektom odrazov od skalných útvarov, spôsobiť stres, ktorý má za následok jeho nekontrolované správanie sa,“ zhodnotila Feriancová.
Celé čriedy pritom často utekajú a dostávajú sa do kritickej situácie, napríklad do hlbokého snehu, v ktorom ich pohyb vysiľuje.
V exponovaných žľaboch im zase hrozí pád či odrhnutie lavíny.
Námaha v zimnom období tiež znižuje schopnosť kamzíkov i ostatných druhov žijúcich v Tatranskom národnom parku čeliť nepriaznivým podmienkam.

Doplatila na to aj Jesica
Tragicky sa podľa Správy TANAP-u skončil napríklad prelom rokov 2017 a 2018 pre telemetricky monitorovanú kamzicu Jesicu.
„Pravdepodobne silvestrovská zábava pri ubytovacom zariadení vo Velickej doline spôsobila, že utiekla do lavinózneho terénu, kde na extrémne zľadovatenom povrchu zahynula,“ pripomenula.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš