Kolóny, plné parkoviská, davy ľudí v lyžiarskych strediskách a na frekventovaných miestach, akým je Štrbské Pleso. Tatry zažívajú nápor, ľudia dokumentujú zápchy a preplnené cesty na fotografiách a vo videách na sociálnych sieťach. Pritom aj v minulosti chodilo do Tatier množstvo turistov.
Ale nie je to rovnaké ako teraz, vraví JOZEF BENDŽALA, bývalý, teraz čestný prezident Zväzu hotelov a reštaurácií SR a dlhoročný riaditeľ Hotela Patria na Štrbskom Plese. V tatranskom hotelovom prostredí sa pohybuje od osemdesiatych rokov minulého storočia.
Dokáže tak porovnať, ako sa za tie roky zmenila klientela, čo vyžaduje, prečo boli Tatry kedysi menej vyťažené a aký typ návštevníkov tam dnes chodí.
V rozhovore sa dočítate:
- prečo už Tatry kapacitou nestačia,
- kde zlyháva doprava a ako by ju riešil,
- ako spozná českého turistu,
- ako sa zmenila zahraničná klientela,
- či si všimol zmenu klímy,
- ako by naložil s vyhliadkovou vežou na Štrbskom Plese.
Začnime aktuálnou témou. V tieto dni doprava vo Vysokých Tatrách, aj na Štrbskom Plese, kolabuje. Naozaj chodí do Tatier viac ľudí ako kedysi?
Ide o medzisviatkové obdobie, takzvaný silvestrovský týždeň, predtým sme ho volali aj zlatý. Vtedy chodí do Tatier najviac ľudí. Vždy vravím, že sa na to treba pripraviť, čo sa nedeje. Keď idem ráno z Tatranskej Lomnice na Štrbské Pleso, už vidím, že je tam kolóna, ale nikde nie sú policajti.
Nikto dopravu a jej aktuálny stav nerieši, nikto nerobí zipsovanie, nechajú to len na šoférov, nech si to sami vyriešia. Je fakt, že dopravný kolaps sa v tomto čase každoročne opakuje a my sme vždy rovnako prekvapení a zaskočení, ako keď v Bratislave napadne päť centimetrov snehu.
Roky pôsobíte vo Vysokých Tatrách, bolo to také isté stále alebo sa počet turistov zvýšil?
Za posledných 15 rokov sa situácia opakuje. Narastá automobilová doprava, nestíhajú ani električky. Okrem toho, sneh sa v posledných rokoch posúva do vyššej nadmorskej výšky. Keď dole pod Tatrami prídu teplé dažde, rodiny s deťmi z podhoria idú za snehom do vyšších polôh.
Dobre sa lyžuje predovšetkým v Tatranskej Lomnici a na Štrbskom Plese, čiže všetko sa tlačí do týchto dvoch centier. Keď sa ráno od pol ôsmej alebo pred ôsmou začnú autá približovať k údolným staniciam a na parkoviská, tak je to v podstate zabité.

Štrbskému Plesu zrejme hrá alebo aj nehrá do kariet to, že okolo jazera je asi najprístupnejšia tatranská prechádzka pre rodiny s deťmi. Je to dôležitý moment?
To je aj rovnako prístupné lyžovanie v Tatranskej Lomnici. Štrbské Pleso je tiež východiskovým bodom, odkiaľ sa vychádza na Popradské pleso, smerom na Jamské pleso, do Furkoty, čiže hostia chodia, prechádzajú sa.
Každý chce samozrejme zaparkovať čo najbližšie, keď má niekto viac detí, treba brať viac vecí a električky sú plné, tak to ide jedine autami. Inak sa nikam nedostanete.
To je tiež jedna z vecí, čo sa dookola prízvukuje, že nejazdite do Tatier autami, ale príďte električkou, vlakom. Je verejná doprava prístupná pre turistov? Vedia sa relatívne pohodlne dopraviť z bodu A do bodu B?
Niekedy nemáte šancu dostať sa do električky. Keď máte dve či tri deti, plus lyže, tak to je bez šance. Ten stav trvá najmä teraz medzi sviatkami až do Nového roku. Je to každý deň rovnaké, plné autá, plné električky, kapacita proste nestačí.
Vidieť to aj na počtoch ľudí, aj na lyžiaroch a plných svahoch. Je to preťažené a také niečo, že dolné parkovisko a kyvadlová doprava, to aj tak nefungovalo. Proste, Tatry nie sú až také veľké, aký veľký je nápor na ne.

Pre náš denník to hovoril aj starosta Štrbského Plesa, že sa kapacita nedá nafúknuť. Máte aj vy pocit, že Tatry nie sú nevyčerpateľné?
Sú len určité nárazové obdobia, a to niektoré víkendy na jeseň, Vianoce a týždeň pred Novým rokom alebo všetky prázdniny, vtedy je nápor obrovský. Tatry sú prístupnejšie ako ísť počas sviatkov na krátky čas do zahraničia a vtedy nestačia. Ani zjazdovky, ani parkoviská, ani cesty a potom kolabuje doprava. A je jedno, či je to v Lomnici, Smokovci alebo na Štrbskom Plese.
Môžu sa podľa vás ešte nejako Tatry vôbec rozrastať?
Je to národný park, tu to bude ťažké. Ale ak by sa mala zvyšovať ubytovacia kapacita, budú prichádzať ďalšie autá a neurobí sa k tomu infraštruktúra vrátane prístupových ciest a nebude integrovaná doprava, tak sa bude dopravná situácia len zhoršovať. To dnes vidíte v Jasnej v Nízkych Tatrách.
Vo Vysokých Tatrách musia byť rozumne robené územné plány so širšou diskusiou odborníkov, ktorí môžu k tomu hovoriť a držať sa v oblastiach, kde je predpoklad schválenia zonácie, o ktorej sa hovorí už posledných 15 rokov.
Aká je naplnenosť hotelov či ubytovní v Tatrách v tomto týždni?
Teraz tu nenájdete lôžko, možno nižšie v podhorí. Zvyčajne sú pobyty na tri až štyri dni. Možno by ste mali šťastie, že niekde nájdete jednu voľnú noc, keď sa hostia striedajú na pobytoch, ale inak sú Tatry úplne plné.
V Tatrách pracujete posledných 30 rokov, takže máte prehľad, aké boli v minulosti. Naše archívne fotografie ukazujú, že aj vtedy boli plné. Spomínate si, ako sa chodilo do Tatier kedysi?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš