VYSOKÉ TATRY. „Je to Eliškina dcéra, tohtoročné mláďa, Eliška číslo štyri,“ hovorí Peter Petras, chatár z Rainerovej chaty o nájdenom mŕtvom líščati neďaleko chaty.
Status umiestnil na sociálnu sieť v predposledný deň v roku krátko pred poludním.
Líšča spoznal podľa sfarbenia labiek a masky.
Mŕtve mohlo byť nanajvýš dva dni.
Mala ranu po uhryznutí
„Ešte v stredu ho videla naša zamestnankyňa, potom zmizlo. Prišli za mnou dvaja ľudia s informáciou, že videli pod chodníkom krv a zdalo sa im, že je tam líška,“ hovorí.
Vybral sa priamo na miesto.
„Zišiel som z chodníka. Najprv som našiel menšiu, potom väčšiu kaluž krvi a asi šesť - sedem metrov od nej ležala líška. Mala ranu po uhryznutí pod krkom. Muselo ju niečo zadusiť. Hľadal som stopy, jedna väčšia stopa vyzerala ako od psa. Nemôžem to však s istotou potvrdiť,“ opisuje nález.
Pravdepodobne pes
Má svoju teóriu o tom, čo a ako sa mohlo stať.
„Možno sa to stalo tak, že na chodníku malú líšku napadol pes a zranená spadla pod chodník. Vychádzam z toho, že prvé stopy krvi sú práve pod chodníkom,“ hovorí.
Spresňuje, že sa tak stalo asi v troch štvrtinách chodníka, ktorý vedie k Rainerovej chate, asi desať minút od nej smerom nahor po červenej značke po Magistrále.
Vylučuje, že by líšku napadol vlk alebo medveď.
„Za 60 rokov, čo som v Tatrách, som vlka v takejto výške nevidel. Medveď je ťažký, stopy by boli hlboké a väčšie. Mohol to byť rys, ale ten by ju obžral,“ vysvetľuje.
Líšku i stopy odfotografoval, kontaktoval správu TANAP-u.
„Prídu pracovníci národného parku a preskúmajú to,“ dodáva.

Na chatu bez štvornohých miláčikov
Pod statusom o mŕtvom líščati, ktoré sa spolu s matkou Eliškou stalo akýmsi maskotom Rainerky a atrakciou Tatier, sa množili komentáre odporcov vodenia psov do našich veľhôr.
Mnohí vyjadrili ľútosť nad úhynom zvieraťa.
Kriticky sa vyjadrovali k nezodpovedným majiteľom psov a dožadovali sa mastných pokút pre tých, ktorí zákaz nerešpektujú.

Od 15. decembra tohto roka totiž platí nový Návštevný poriadok Tatranského národného parku.
Podľa neho turisti môžu ísť so psami len mimo lokalít s výskytom svišťov, kamzíkov či vzácnych a ohrozených druhov živočíchov.
Pre psy sú uzatvorené napríklad Zelené pleso alebo celá Magistrála ako červený chodník.
V praxi môžu ísť napríklad ľudia so psami na Hrebienok, no ďalej, napríklad na Zbojnícku chatu, už nie.

Podľa chatára Petrasa však ľudia zákaz nerešpektujú.
„V sobotu predpoludním som narátal asi 15 psov,“ hovorí.
V susednom Poľsku platia prísnejšie pravidlá.
„Tam nesmiete mať psa ani v ruksaku, košíku či batohu. Čítal som o jednej panej, ktorá mala psa v ruksaku a dostala pokutu 300 zlotých,“ vraví.
„V iných národných parkoch kontrolujú psov napríklad tak, že pri ceste späť kontrolujú, či má majiteľ vo vrecúšku exkrementy.“

Na rade sú pokuty
Chatár Petras je presvedčený o tom, že nedisciplinovaných turistov, ktorí chodia so psami tam, kde je to zakázané, treba kontrolovať a ukážkovo pred kamerami a fotoaparátmi médií pokutovať.
„Jedine tak sa začne hovoriť o tom, že je to vážne a niečo s tým treba robiť,“ uzatvára.
Len smutné číslo v štatistike
Kontaktovali sme správu TANAP-u.
Námestník riaditeľa Peter Spitzkopf reagoval, že ročne ochranári nájdu alebo im nahlásia úhyn vyše 150 živočíchov. Sú medzi nimi aj vzácne a chránené druhy živočíchov.
„V prípade nájdenia uhynutého živočícha sa v prvom rade skúma, ako bol živočích usmrtený a či nebol náhodou nelegálne zastrelený, tzv. upytliačený. Vtedy sa prípad posúva na ďalšie vyšetrovanie Políciou SR,“ vysvetľuje.
V opačnom prípade sa prípad zdokumentuje a zaeviduje.
„Nie je možné viesť vyšetrovanie, hlavne ak ide o usmrtenie živočícha ďalším živočíchom. V prípade líšky je podozrenie na zabitie psom, podľa slov pána Petrasa. Tu by sa dal prípad riešiť len vtedy, ak by bol známy majiteľ psa,“ spresňuje.
„Keďže nie je známy majiteľ psa a ani skutočnosť, či išlo o psa, prípadne vlka, uhynutá líška bude len ďalším smutným číslom v štatistike uhynutých živočíchov v roku 2023, ktorú Správa TANAP-u vedie,“ uzavrel Spitzkopf.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš