POPRAD. Záchranárske vrtuľníky a lietadlo spoločnosti Air-Transporte Europe (ATE) vzlietli vlani zo staníc na Slovensku a Česku na pomoc ľuďom v tiesni a chorým celkovo 4 002-krát.
Nárast záchranných akcií o 21 percent
Posádky leteckých záchranárov tak pomohli historicky najväčšiemu počtu pacientov.
V porovnaní s rokom 2022 ide o pätnásťpercentný nárast celkových zásahov. Informovala o tom hovorkyňa spoločnosti Zuzana Hopjaková.
Výrazné zvýšenie počtu zásahov možno podľa spoločnosti pripísať najmä častejšiemu nasadeniu vrtuľníkov do záchranných akcií a zefektívneniu spolupráce s jednotlivými záchrannými zložkami.
Vrtuľníky vzlietali zo siedmich staníc na Slovensku a z dvoch v Českej republike. Vrtuľníková záchranná zdravotná služba (VZZS), ktorú prevádzkuje spoločnosť ATE, pôsobí na Slovensku takmer 33 rokov.
„Posádky týchto základní slúžiace v trojčlennom zložení, pilot, lekár a záchranár, vykonali v priebehu roka 2023 spolu 2645 záchranných akcií, čo predstavuje 21-percentný nárast oproti roku 2022,“ uviedla Hopjaková.

Najčastejšie pri dopravných nehodách
Stúpol aj počet takzvaných primárnych zásahov, teda počet vyslaní záchranárskych vrtuľníkov priamo do terénu.
V rámci nich najčastejšie zasahovali záchranári pri dopravných nehodách, pri ktorých okrem zranených z nehôd vozidiel ošetrili aj 60 motocyklistov, 49 cyklistov a štyroch kolobežkárov.
V teréne ťažko dostupnom pre pozemnú záchranu, ako sú hory, lesy, odľahlé miesta a podobne, pomáhali najmä pri úrazoch turistov, horolezcov, lyžiarov či paraglajdistov.
„Práve na takých miestach, kde vrtuľník nemôže pristáť, využívajú posádky pri záchrane techniku palubného navijaka, vďaka ktorej dokážu pacienta dosiahnuť do niekoľkých minút. Práve čas je pri závažných úrazoch rozhodujúci faktor, ktorý môže rozhodnúť o ďalšom vývoji zdravotného stavu či živote zachraňovaného,“ opísala hovorkyňa.

Prevážali aj novorodencov
Vlani použili túto techniku posádky celkovo 327-krát. Svoje prvenstvo si v tejto činnosti už tradične drží popradská základňa, ktorá ju využila pri 165 záchranných akciách, čo tvorí takmer polovicu z celkového počtu jej zásahov.
Okrem toho zabezpečujú posádky záchranárskych vrtuľníkov aj takzvané sekundárne prevozy pacientov medzi nemocnicami, väčšinou z oblastných nemocníc do vyššie špecializovaných zdravotníckych zariadení za účelom invazívnej terapie.
Medzi nemocnicami previezli leteckí záchranári v roku 2023 spolu 1 267 pacientov, z toho najčastejšie, takmer 800 letov smerovalo do slovenských kardiocentier.
Z celkového počtu pacientov, ktorých leteckí záchranári v roku 2023 previezli, tvorilo takmer 13 percent detských pacientov.
„Tých najkrehkejších pacientov, novorodencov v inkubátore, previezli záchranárske vrtuľníky počas roku 2023 celkovo 50, čo predstavuje nárast o 11 percent oproti roku 2022,“ zbilancovala Hopjaková.
Najviac práce počas roka 2023 mali posádky základne Krištof 04 v Košiciach, ktoré si do svojej štatistiky zapísali 456 letov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš