SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Spišiaci sa na štvrtkovom proteste zišli na Radničnom námestí už po tretí raz.
„Nepoľavujeme,“ povedal pred začiatkom protestu v Spišskej Novej Vsi Juraj Baláž, spoluorganizátor protestu.
Na Spiši na pódiu dostávajú priestor rečníci so zaujímavým životným a pracovným príbehom.
„Vytvárame priestor na stretávanie sa ľudí. Je nás čoraz viac. Je v tom nádej a každý vie, že v tom nie je sám,“ dodal.

Prišiel so semaforom v ruke
V Spišskej Novej Vsi sa prví účastníci protestu začali schádzať už za zvukov kostolných zvonov. Na námestie prišlo asi 650 ľudí, niektorí s doma vyrobenými transparentmi. Neodradilo ich ani sychravé počasie.
Moderátorskej úlohy sa ujal herec Spišského divadla Miki Macala. Na pódium priniesol papierovú atrapu „krivého semaforu“ a dotkol sa medializovanej témy: Andrej Danko a jeho útek z miesta dopravnej nehody, ktorú spôsobil.
„Nemali by sme ostať ticho, mali by sme ľudí oslovovať svojimi prejavmi. Rozhodol som sa vložiť do toho svoje 'ja' a akciu moderovať. Chceme ľudí presvedčiť, že majú naozaj silu a vedia zmeniť niečo, kým sa ešte dá. Chcel by som povzbudiť ľudí, aby sa nebáli,“ povedal.
Spišiaci na úvod protestu stavili na skladby, ktoré „lámali“ v '89. roku socializmus. Z reproduktorov zaznela skladba od Jara Filipa a Milana Lasicu Čerešne v podaní Hany Hegerovej.

Udržať naštartované
Prvým rečníkom bol Miroslav Pollák, matematik, občiansky aktivista, ktorý stál pri zrode Občianskeho fóra, Verejnosti proti násiliu a Kresťanskodemokratického hnutia.
„Vtedy sme chceli demokraciu, naštartovať slušný život a politický systém. Išlo nám o zmenu, o naštartovanie 'normálnosti'. Teraz nám ide o to udržať ju,“ spomenul udalosti z roku 1989 a paralelu s dneškom.
„Vládna moc deštruuje právny štát, a tým oslabuje a ohrozuje demokraciu. Prikláňa Slovensko k Rusku,“ vytkol politikom.
„Nechcem byť súčasťou Ruska v žiadnej podobe,“ povedal.
Dodal, že vláda robí zmeny arogantne, rozdeľuje spoločnosť a hanobí hlavu štátu.

Čoho sa ľudia boja
Dušan Bevilaqua, emeritný riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj, si v príhovore zaspomínal na generálny štrajk zo 17. novembra 1989. Zauvažoval nad tým, čoho sa ľudia boja, keď si opäť zvolili Roberta Fica (Smer).
Vyzval, aby ľudia nezabúdali, čo je pre nás všetkých najdôležitejšie.
„Robert Fico sa správa ako za čias komunizmu, keď prenasledovali Lasicu a Satinského. On sa dnes takto správa k médiám,“ povedal.
Prišli aj Levočania
Soňa Lesňáková, učiteľka základnej školy a ekologická aktivistka, privítala Levočanov, ktorí prišli na protest do Spišskej Novej Vsi.
Vyjadrila sklamanie z výsledkov ostatných parlamentných volieb, spomenula, ako Peter Pellegrini (Hlas) pred voľbami vyhlasoval, že s Robertom Ficom do vlády nepôjde.
„Politikom sa stáva každý, do vlády sa dostáva hocikto pozbieraný na schodoch, na tenisových kurtoch,“ povedala.
V príhovore sa venovala aj mafiánskym praktikám, „národnej kultúre“ ministerky Martiny Šimkovičovej (nom. SNS) i klamstvám a výhovorkám Andreja Danka (SNS) k nedávnej dopravnej nehode.
Z pódia zišla s vierou v nového prezidenta Ivana Korčoka.

Gymnazista je hrdý Európan
Najmladším rečníkom bol Matej Grega.
Osemnásťročný gymnazista vyjadril smútok nad dianím v krajine a obavy z toho, čo tu nájde, keď sa vráti zo zahraničia. Pokladá sa nielen za hrdého Slováka, ale aj za hrdého Európana.
„Ovládnuť, to je taktika našej vlády. Kupovanie voličov karafiátmi, trinástymi dôchodkami, ale čo my ostatní, čo napríklad samoživitelia rodín?“ zauvažoval.
Príhovor ukončil výzvou: „Zastavme ich."
Vracia sa pokrivená doba
Uznávaný slovenský fotograf a výtvarník Peter Župník žil 25 rokov v Paríži, Spiš pre neho znamená voľnosť, nekonečno.
„Moje deti vyrastali vo Francúzsku. Chcel som, aby vedeli po slovensky, aby pochopili pokrivenú dobu, v ktorej som vyrastal. Mám pocit, že pokrivená doba sa zase vracia. Mečiara a Slotu nahradili Fico a Danko, ktorí stratili pamäť. Pomáhajú im konšpirátori,“ povedal na proteste.
„Táto vládna garnitúra chce postupne ovládnuť všetko, čo je dôležité, aby mohla kontrolovať štát. Nechcem, aby sme sa dožili toho, že budeme v televízii pozerať socialistické seriály a ruské veľkofilmy. Môže sa to stať, keď necháme vládnej moci všetko 'prepiecť',“ dodal.
Župník je presvedčený o tom, že na protestoch by mali vystupovať so svojimi názormi aj mediálne známi ľudia.
„Pamätám si revolúciu z roku '89. Bol som vtedy v Česku, zažil som ju 'na plné pecky'. Verím, že dnes sa podarí 'otočiť', aby sa nenaplnili najhoršie scenáre, ktoré nám hrozia.“
Verí v silu protestov
Posledným rečníkom bol Karol Galek, expert na energetiku, bývalý poslanec Národnej rady a štátny tajomník ministerstva hospodárstva v rokoch 2020 až 2023 za SaS.
Pozdravil s ľuďmi z východu spolu s „našimi“ ľuďmi toho, pre koho „na východe nič nie je“.
Odcitoval prezidentku Zuzanu Čaputovú, že „vyhrať voľby neznamená, že môžete robiť všetko“.
Vyjadril nádej, že tí, čo odišli do zahraničia, sa budú môcť vrátiť.
„Verím v silu protestov,“ povedal.
Záverečné slová na proteste venoval moderátor Miky Macala prezidentke Zuzane Čaputovej, ktorú obdivuje.
O hudobný vstup medzi rečníkmi sa postaral Jozef Dubec. Zahral skladby Do batôžka od Jara Filipa a Milana Lasicu a vlastnú skladbu Lajna s textom Silva Hradiského.
Spišiaci ukončili protest na mobilmi vysvietenom námestí slovenskou hymnou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš