KEŽMAROK. Vláda chce finančne pomôcť najväčšej školskej historickej knižnici v strednej Európe, ktorou je Lyceálna knižnica v Kežmarku.
Informoval o tom na sociálnej sieti minister financií Ladislav Kamenický (SMER-SD), ktorý knižnicu navštívil v pondelok.
Chceli získať peniaze od bývalých vlád, no neúspešne
Upozornil, že knižnica, v ktorej najstaršia kniha je z roku 1360, funguje prakticky len z peňazí od návštevníkov a darcov. Vedenie knižnice sa podľa jeho slov snažilo za bývalých vlád získať financie od štátu aj cez rôzne granty, napríklad na nákup nových regálov, čo sa však nepodarilo.
V knižnici sa nachádza viac ako 150-tisíc zväzkov historických kníh, z toho 2 600 zo 16. storočia.
„Nachádza sa tu jedinečná kronika mesta Kolín nad Rýnom z roku 1437 a aj prvé vydanie knihy Jan Hus z roku 1564,“ upozornil Kamenický.
Vzdelávali sa v nej velikáni slovenských dejín
V tejto knižnici sa podľa jeho slov vzdelávali aj také osobnosti slovenských dejín ako Pavol Országh Hviezdoslav, Karol Kuzmány, Janko Kráľ, Martin Kukučín, Samo Chalupka a mnohí ďalší.
Štát sa preto podľa neho musí postarať o zachovanie kultúrneho dedičstva pre budúce generácie.
„Aj preto nájdeme peniaze, aby sme tejto výnimočnej knižnici pomohli,“ napísal šéf rezortu financií po návšteve knižnice v spoločnosti ministra životného prostredia Tomáša Tarabu a ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej.
Originály Martina Luthera i Jána Husa
Budova knižnice má viac ako 240 rokov, za národnú kultúrnu pamiatku bola vyhlásená v roku 1981. Ako informuje knižnica na svoje internetovej stránke, v jej priestoroch sa nachádza aj 55 prvotlačí, teda kníh tlačených v rokoch 1470 až 1500 po vynáleze kníhtlače.
Medzi knihami zo 16. storočia sa nachádzajú aj originály Erasma Rotterdamského, Martina Luthera, Filipa Melanchthona či Jána Husa. V lyceálnom archíve je tiež uložených aj približne dvetisíc rukopisov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš