POPRAD, KOŠICE. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) stojí vedľa inkubátora a na rukách má predčasne narodené bábätko zrejme ešte so sondou, ktorou prijíma potravu.
Má rozpustené vlasy, na rukách hodinky a šperky, a nemá ochranný oblek.
Predčasne narodené bábätká si pritom vyžadujú mimoriadne opatrný prístup, aby sa čo najviac zamedzilo riziku ich infekcie.
Primárka: Nabudúce plášť
Dolinková sa záberom pochválila na sociálnej sieti, po vlne kritiky ho však vymazala.
Ešte predtým naň reagovala aj primárka Oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach Vanda Chovanová.
„Pani ministerka. Nabudúce poprosíme na minimalizovanie rizika infekcie u predčasniatka, aby ste si dali jednorazový plášť a zložili prstene a hodinky. Tak ako to my neonatológovia učíme rodičov, sami seba a každého, kto prichádza s predčasne narodeným bábätkom do kontaktu.“
Jej tím diagnostikuje a lieči najzávažnejšie stavy a ochorenia u detí novorodeneckého veku s pôsobnosťou v Košickom kraji a chirurgické ochorenia novorodencov s pôsobnosťou v Košickom a Prešovskom kraji.
Primárka Chovanová popoludní reagovala, že jej komentár nebol politický, ale odborný.
„Nedá mi nereagovať, keď vidím, že sa deje niečo v rozpore so zásadami, ktoré musíme dodržiavať na jednotkách intenzívnej starostlivosti pre novorodencov všetci, či je to upratovačka, rodič, primár alebo politička z akejkoľvek politickej strany. Moji kolegovia a kolegyne najlepšie vedia, aký som hygienický terorista, že ich sledujem a upozorňujem v jednom kuse. Predpokladám, že pani ministerka dostala na ruky dieťa, keď nemala oblečený plášť a sňaté šperky a hodinky, vnímam to viac ako pochybenie personálu oddelenia, než jej samej.“
Zdôrazňuje, že je na zdravotníkoch, aby v snahe zapáčiť sa mocným nepoľavili zo zásad bezpečnosti pacienta.
„Z mojej 33-ročnej praxe už viac než 20 rokov 'kopem' za predčasne narodených a kriticky chorých novorodencov a občas sa mi pritom podarí 'nakopnúť' aj nejakého politika. Dúfam, že pani ministerka to nevzala priveľmi osobne a že sa jedného dňa príde pozrieť aj na naše oddelenie. Garantujem, že napriek ťažkej práci, ktorú tu robíme a láske, s ktorou ju robíme, nevyzerá to u nás na východe vôbec ako z katalógu, máme vážne problémy, priestorové aj prístrojové.“
Aktuálne má na oddelení sedem nových kriticky chorých novorodencov za 24 hodín, spolu ich tam je 21 prevažne predčasne narodených.
Marcinková: Menej politickej reklamy
Poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS) pripomína, že čoskoro sa bude hlasovať o jej novele, aby mohli mať deti pri sebe v nemocnici rodičov bez obmedzení.
„Dúfam, že sa za ňu postavíte, keďže evidentne ministri toto právo už majú nielen k svojim deťom, ale aj k cudzím, a dokonca k tým najkrehkejším predčasniatkam, ku ktorým sa rodičia bežne dostávajú maximálne na hodinu denne."
Dodala, že jej stranícky šéf Peter Pellegrini sa nedávno fotil na zrekonštruovanej detskej onkológii.
„Dúfam, že vysvetlí svojim kolegom vo vláde, že je hanba, že po 15 rokoch, čo má Smer zdravotníctvo, sa na modernizáciu oddelenia detskej onkológie robila verejná zbierka. Hanba politikom. Vedenie onkológie a verejnosť robia pre ťažko choré deti priam zázraky, aby sa v slovenských podmienkach mali lepšie. Ďakujem im za to. Nabudúce skúste v oblasti detských pacientov menej politickej reklamy, a viac politickej práce.“

Opozícia jej odporúča modeling
Aj parlamentné hnutie Slovensko na sociálnej sieti Dolinkovú ostro kritizuje, podľa nej si pomýlila službu s účinkovaním v šou.
„Konečne vieme, čo chýbalo nášmu 30 rokov zanedbávanému zdravotníctvu - ministerská influencerka, ktorej hlavnou náplňou práce je každý deň uverejniť minimálne jednu fotku, ktorá by mohla ísť na titulku Playboya, Báječnej Ženy, Slovenky alebo časopisu Žena a život. Veď čo na tom, že ministerka zdravotníctva ohrozí zdravie a život predčasne narodeného dieťaťa, pretože jej nedopína. Hlavne, že bude mega fotka."
Návšteva popradskej nemocnice
Záber mal vzniknúť tento týždeň počas návštevy Dolinkovej v popradskej nemocnici.
„Pani ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková navštívila našu nemocnicu. Pozdravila zamestnancov a pozrela si viaceré oddelenia. Prebehli tiež dôležité rokovania s novým generálnym riaditeľom nemocnice. Ich témou boli hlavne financie, zásadné projekty z plánu obnovy, získavanie nových odborníkov a špecialistov, ako aj plnenie najdôležitejších cieľov. Veríme, že táto návšteva nebola posledná,“ zverejnila nemocnica na sociálnej sieti.
Aj tento post už zmizol.
Na otázku, ako k záberu došlo a či pri tom nepochybil personál, nemocnica zatiaľ neodpovedala.
Denník SME sa snažil získať aj stanovisko riaditeľa popradskej nemocnice Stanislava Kandrika. Nedvíhal však mobil, ani neodpovedal na esemesku.

Ministerstvo: Mrzí nás takáto reakcia
Oslovili sme aj ministerstvo zdravotníctva.
„Počas návštevy nemocnice sa ministerka zdravotníctva riadila a plne rešpektovala odporúčania zdravotníckeho personálu tak, ako sa to deje pri každej takejto návšteve. O akýchkoľvek skutočnostiach či obmedzeniach súvisiacich s návštevou zdravotníckeho zariadenia sa vždy vopred dôkladne informuje v danom zariadení. Pani ministerka by nikdy nekonala tak, aby došlo k ohrozeniu zdravia pacienta. Mrzí nás, že napriek dodržaniu pokynov vznikla v súvislosti s návštevou nemocnice takáto reakcia," uviedlo komunikačné oddelenie rezortu.
Ministerstvo zdravotníctva neodpovedalo na otázku, či mala Dolinková na fotku povolenie rodičov novorodenca a ani na to, prečo po dvoch dňoch stiahla fotku zo svojho účtu na sociálnej sieti.

Lekári: Mohlo ísť o zásah do práv dieťaťa
„Ministerka Dolinková má na sociálnych sieťach fotografie, ktoré sú viac jej osobnou propagáciou, ako dokumentovaním činnosti ministerstva. Chcelo by to menej snahy o lajky a viac o manažovanie rezortu,“ reaguje na fotenie sa ministerky s novorodencom lekár a právnik Peter Kováč.
Ak Dolinková nemala na fotografiu súhlas rodičov dieťaťa, ide podľa neho o zásah do jeho osobnostných práv.
„Rodičia by sa dokonca mohli domáhať náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch,“ dodáva Kováč.
Súhlasí s ním aj detský lekár Peter Visolajský z nitrianskej fakultnej nemocnice.
„Na jasné posúdenie týchto okolností by bolo potrebné vedieť, či rodič dieťaťa dal súhlas na takúto manipuláciu s dieťaťom, či dal súhlas na fotografovanie pacienta a nakoniec aj súhlas na zverejnenie fotografie dieťaťa,“ vraví.
Komunikačný odbor ministerstva neodpovedal na to, či mala Dolinková súhlas rodičov dieťaťa na fotografiu.
Infekcia z okolia môže byť rizikom
Kováč v tejto súvislosti hovorí, že novorodenec nie je v inkubátore bez medicínskeho dôvodu.
„Nelekár, ak nie je rodič, by sa na takýchto oddeleniach nemal čo vyskytovať, ak k tomu nemá nejaký závažný dôvod,“ dodáva lekár.
Z fotografie sa podľa Visolajského nedá posúdiť, aký je zdravotný stav dieťaťa.
„Je na nej viditeľný pravdepodobne kábel pulzného oxymetru, čo by naznačovalo, že dieťaťu je monitorovaný obsah kyslíka v krvi a počet úderov srdca,“ vysvetľuje detský lekár. Ten sa podľa neho u zdravých detí nemonitoruje.
„Potom z perinky trčí hadička s uzáverom, čo by mohla byť nasogastrická sonda, ktorá sa používa na kŕmenie dieťaťa priamo do žalúdka u detí, ktoré buď nevedia ešte sať mlieko, to býva u predčasne narodených, alebo nemôžu byť kŕmené do úst, čo býva u vážnejšie chorých detí,“ pokračuje Visolajský.
Napriek týmto indíciám sa podľa neho nedá posúdiť, či dieťa, ktoré drží Dolinková v náručí, je liečené v inkubátore.
„Inkubátor novorodencovi zabezpečuje správnu klímu a teplotu a hlavne ho chráni pred infekciami z okolia,“ vysvetľuje detský lekár z Nitry. „Ak dieťa vyžaduje liečbu v inkubátore, tak vyložiť takéto dieťa a to do rúk cudzieho človeka nie je správne konanie. Ťažko pochopiť, prečo pani ministerka nemá aspoň rúško, aby dieťa chránila,“ kladie si rečnícku otázku.
Žiadna sestra či lekár si podľa Visolajského nedovolia v civilnom oblečení pristúpiť k novorodencovi z inkubátora. Infekcia z okolia môže byť pre predčasne narodené dieťa či chorého novorodenca aj ohrozením života.
Úrad pre dohľad sa dištancuje
Na tento prípad by sa podľa Kováča mal pozrieť Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý má kontrolovať aj to, či nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť správne.
„K tomu patrí aj dodržiavanie opatrení na predchádzanie rizikám infekcie,“ vraví Kováč.
Práve šírenie infekcie je jedným z rizík pri fotení, ako ho predviedla ministerka.
„Z fotografie sa nedá posúdiť, či ide o dieťa vyžadujúce liečbu v inkubátore a či ide o predčasne narodené dieťa, ktoré je vysokorizikové z pohľadu možnej infekcie, tobôž keď na Slovensku aktuálne zúri chrípka a covid-19,“ vraví v tejto súvislosti Visolajský. „Infekcia z okolia môže byť pre predčasne narodené dieťa či chorého novorodenca aj ohrozením života,“ dodáva.
„Úrad v zmysle zákona posudzuje poskytnutú zdravotnú starostlivosť a správnosť medicínskych postupov. Uvedená situácia súvisí s organizáciou práce v zdravotníckom zariadení, nie s poskytnutou zdravotnou starostlivosťou,“ reaguje na to Monika Hudecová, hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
„Na prešetrovanie možného pochybenia pri hygienických opatreniach je Úrad verejného zdravotníctva a regionálny úrad verejného zdravotníctva, ktorý preveruje nedodržanie či možné porušenie hygienických predpisov a nariadení,“ upriamuje Visolajský pozornosť na hygienikov, ktorí by sa tiež mohli pozrieť na konanie ministerky.
Fotila sa aj pred Vianocami
Nešlo o prvý prípad, keď sa Dolinková v nemocnici fotografovala s bábätkom.
V decembri, počas tzv. vianočných návštev, navštívila aj Národný ústav srdcových a cievnych chorôb.
„Mala som možnosť stretnúť sa s tými najmenšími pacientmi a obdarovať ich aspoň symbolicky malými darčekmi, aby cítili, že na Vianoce nie sú sami a že na nich myslíme,“ zverejnila spolu so zábermi, na ktorých bábätká hladká.

Odborník: Je nutné poznať detaily
Zakladateľ a dlhoročný prednosta Kliniky neonatológie Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika a krajský odborník pre neonatológiu pri ministerstve zdravotníctva Peter Krcho vysvetľuje, že pre komentovanie konkrétneho prípadu je potrebné poznať detaily.
„Predčasne narodený novorodenec patrí čo najskôr po pôrode do tesného kontaktu s matkou a robíme všetko pre to, aby dostával čerstvo odsaté materské mlieko vlastnej mamky, ktoré obsahuje veľké množstvo zdraviu prospešných baktérií, ktoré ho dostatočne osídľujú a súčasne chránia voči nemocničným baktériám alebo voči flóre ošetrujúceho personálu.“
Ak by išlo o novorodenca kŕmeného a ošetrovaného spolu s mamkou spoločne už niekoľko dní a ak dostával čerstvo odsaté materské mlieko každé dve-tri hodiny, alebo bol dojčený priamo z prsníka, riziko infekcie niekoľkominútového vzatia do rúk ošetrujúcim personálom alebo návštevou je podľa odborníka extrémne nízke.
Najrizikovejší pre predčasne narodených novorodencov je podľa Krcha ošetrujúci personál, lekári a sestry, ktorí musia dodržiavať prísne princípy ošetrovania medzi jednotlivými pacientmi, umývajú si ruky po lakte, sú bez hodiniek a bez prsteňov, okrem snubného prsteňa.
U nich si politici umyli ruky a dali plášte
Keď sa v roku 2005 na klinike neonatológie narodili štvorčatá, viedol ju Krcho. Príbeh súrodencov vzbudil mediálnu pozornosť, minister zdravotníctva Rudolf Zajac (OKS), minister práce Ľudovít Kaník (DS), predseda parlamentu Pavol Hrušovský a poslankyňa Mária Sabolová (obaja KDH) navštívili súrodencov s mamičkou.
„Všetci im zablahoželali a obdarili praktickými pomôckami a darčekmi. Umyli si ruky, zobrali plášť, a navštívili intenzívny box, kde ležali štvorčatá spolu s mamkou. Na ruky si nik novorodencov nebral. Ale súčasne chcem zo svojho hľadiska a skúseností 35 rokov v neonatológii rodičov predčasniatka z Popradu uistiť, že ich bábätku kvôli tomu, že bolo v rukách pani ministerky pár minút, nič závažné nehrozí. Som presvedčený, že ošetrujúci personál v Poprade vedel veľmi dobre, že u tohto novorodenca nič nehrozí.“
Krcho kvituje, že ministerka zdravotníctva priamo komunikuje s personálom a dúfa, že sa podarí postupne vytvárať lepšie podmienky, aby sa viac novorodencov ošetrovalo spolu s mamkou čo najskôr po pôrode, a podporia sa aj banky materinského mlieka.
„Nemyslím, že je namieste túto fotografiu považovať za závažné zlyhanie personálu alebo nemocnice či ministerky bez toho, aby sme poznali všetky okolnosti. Napríklad koľko dní bol novorodenec od pôrodu, aké komplikácie prekonal, akú dostáva stravu, ako sa ošetruje, z akého prostredia pochádza mamka a iné.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš