BRATISLAVA, VYSOKÉ TATRY. Na hrebeňoch Tatier a Nízkych Tatier môže byť v sobotu mohutná víchrica až orkán.
Vydané sú preto výstrahy druhého a tretieho stupňa. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom webe.
Najvyšší stupeň výstrahy pred vetrom na horách sa týka okresov Liptovský Mikuláš, Brezno a Poprad.
Na Chopku v noci na sobotu namerali 10-minútovú priemernú rýchlosť vetra až 127 km/h, teda orkán. Nárazy vetra presiahli 150 km/h.
Tie však neboli najsilnejšie tam, ale vo Vysokých Tatrách, kde stanica Horskej záchrannej Ľadové pleso namerala náraz vetra 166 km/h.
"Aktuálne je vietor trochu slabší, no stále silný - vo vysokých polohách dosahuje silu víchrice až silnej víchrice, no vo večerných hodinách opäť na niekoľko hodín zosilnie," varoval SHMÚ na sociálnej sieti.
Rýchlosť až do 180 kilometrov za hodinu
Vietor môže podľa SHMÚ dosiahnuť v polohách nad 1800 metrov nad morom rýchlosť v nárazoch do 180 kilometrov za hodinu.
Priemerná rýchlosť môže byť do 120 kilometrov za hodinu.
"Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti extrémne vysoká a predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity," upozorňuje SHMÚ.
Druhý stupeň výstrahy platí v okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Žilina, Martin, Ružomberok a Banská Bystrica.
Silnejšie zafúkať môže aj v Nitrianskom, Bratislavskom a Trnavskom kraji. Tiež v časti Trenčianskeho kraja a v okresoch Brezno, Liptovský Mikuláš, Poprad, Kežmarok. Vydané sú výstrahy najnižšieho stupňa. Výnimkou je Bratislava a okresy Pezinok, Senec a Trnava, kde by mala do 12.00 h platiť výstraha druhého stupňa.
Snehové jazyky, záveje, povodne
Počas dňa upozorňuje SHMÚ na možnú tvorbu snehových jazykov a závejov v Prešovskom a Žilinskom kraji s výnimkou okresu Bytča. Tiež v okresoch Spišská Nová Ves, Brezno a Banská Bystrica.
Sever Slovenska môže potrápiť aj sneženie. Lokálne tam môže napadnúť desať až 20 centimetrov snehu.
Hydrologická výstraha druhého stupňa pred možnou povodňou platí v okrese Michalovce.
"Na Latorici očakávame mierny pokles vodnej hladiny ešte na úrovni druhého stupňa povodňovej aktivity," priblížili zo SHMÚ s tým, že vývoj hydrologickej situácie bude priebežne aktualizovaný.
Zvýšené lavínové nebezpečenstvo
V Západných, Vysokých a západnej časti Nízkych Tatier trvá nad hranicou lesa zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Pavel Beťko zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS).
Hlavným lavínovým problémom ostáva vetrom previaty sneh.
"Silný severozápadný vietor bude v sobotu dosahovať rýchlosť 160 až 180 kilometrov za hodinu. Bude vytvárať tvrdé vetrom ubité dosky, v ktorých sa budú dobre šíriť napätia. V snehovom profile sa tiež nachádza kritická vrstva krupiek. Nebezpečné sú najmä záveterné strany hrebeňov, miesta pod skalnými stenami a úzke žľaby," upozornil.
Mimoriadne nebezpečné sú južné, juhovýchodné, juhozápadné a východné orientácie.
"Uvoľnenie lavín je možné už pri malom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch. V niektorých prípadoch hrozia stredné lavíny, výnimočne aj veľké spontánne lavíny. Pohyb v horskom teréne sa neskúseným turistom či skialpinistom neodporúča," zdôraznil.
V sobotu sa očakáva prírastok nového snehu do 30 centimetrov, ten však bude vplyvom silného vetra rozložený veľmi nerovnomerne.
"Hrebene hôr budú sfúkané do tvrdého podkladu. Na záveterných svahoch a na miestach, kde je rýchlosť vetra nižšia, sa bude nový sneh ukladať do vankúšov a dosiek rôznej tvrdosti. V pásme lesa sa bude nachádzať prevažne voľný prachový sneh. Napriek sneženiu v posledných dňoch je výška snehovej pokrývky v polohách do 1 200 metrov nad morom výrazne podpriemerná," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš