POPRAD. Smutný podiel v histórii holokaustu má aj mesto Poprad, ktoré bolo miestom zriadenia sústreďovacieho tábora.
V tamojších Kasárňach pod Gerlachom boli sústreďovaní Židia z východného Slovenska a odtiaľ deportovaní do koncentračných táborov.
Na tieto udalosti odkazujú aj viaceré pamätníky pod Tatrami.
Pripomenulo to popradské pracovisko Štátneho archívu v Prešove na sociálnej sieti pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu, ktorým je 27. január, teda deň výročia oslobodenia koncentračného tábora v Osvienčime (27. január 1945).
Prvý transport zo Slovenska
Od marca do októbra 1942 prešlo táborom v Poprade asi 10-tisíc Židov.
Práve z Popradu bol vypravený prvý transport židovských dievčat zo Slovenska 25. marca 1942.
Priamo v meste pripomína spomínané udalosti niekoľko pamätníkov.
„V roku 1992 bola na budove bývalej popradskej synagógy, dnes budove tlačiarne, odhalená tabuľa pri príležitosti 50. výročia prvého transportu. V roku 2002 bola odhalená tabuľa na budove železničnej stanice v Poprade, v roku 2017 na budove Gymnázia na ulici Kukučínovej,“ vymenoval archív.
Okrem toho podľa neho v roku 2018 potomkovia rodiny Weiszovej, ktorej členovia zahynuli v koncentračných táboroch, inštalovali v parku pred železničnou stanicou v Poprade takzvané Stolpersteiny. Ide o pamätné kamene venované obetiam holokaustu.

Ďalšie tri pamätníky
Pamätník venovaný židovským obyvateľom, ktorí sa stali obeťami holokaustu, sa nachádza aj v Kežmarku v areáli Parku profesora Alfréda Grosza.
Odhalili ho 18. novembra 2013 počas Dňa židovskej kultúry v Kežmarku, a to priamo na mieste, na ktorom do roku 1962 stála synagóga.
Ďalší pamätník sa nachádza aj v susednej obci Huncovce.
Práve tam žila podľa archívu početná židovská komunita.
Zároveň sa tam nachádzala jedna z najvýznamnejších židovských rabínskych škôl, ješív, na Slovensku.

„Pamätník, ktorý bol v Huncovciach odhalený v roku 2017, je výrazom pokory a úcty pred nesmiernym utrpením Židov, tiež výrazom ľútosti nad zločinmi, ktoré boli na Židoch spáchané, je výrazom spolupatričnosti a spolucítenia s pozostalými,“ napísali pracovníci archívu.
Na svojich židovských obyvateľov pamätajú aj v obci Batizovce.
„Všetci desiati Židia deportovaní z Batizoviec zahynuli v niektorom z koncentračných táborov. Pripomína ich, vzdáva im úctu a venuje neustálu spomienku tabuľa odhalená v roku 2017,“ doplnilo popradské pracovisko štátneho archívu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš