HNILČÍK. Košická župa schválila v dotačnom programe Terra Incognita 179-tisíc eur na projekt s názvom Obri v raji.
Vzniknúť má v Hnilčíku, teda v blízkosti obcí Dedinky a Mlynky, kde sa nachádza aj vodná nádrž Palcmanská Maša. Ide o obce označované ako vstupy do Slovenského raja.
Dotáciu síce schválili už predvlani, no stále s eseročkou nepodpísali dotačnú zmluvu.
Jedna z top atrakcií, ako ju označil župan Rastislav Trnka (nezávislý), sa tak ešte nedočkala ani začiatku realizácie.
Výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková hovorí, že firma ešte nepredložila vyjadrenie Obecného úradu v Hnilčíku k vydaniu stavebného povolenia.
Podľa krajskej organizácie, ktorá dotačný program zastrešuje, tento projekt spadá medzi veľké infraštruktúrne projekty, ktoré majú byť zrealizované do októbra.

Čo má vzniknúť
V projekte podporenom župou chce eseročka využiť lom v obci, pričom voda nemá slúžiť na kúpanie. V jeho okolí by mala vzniknúť vyhliadka, sochy obrov, parkovisko a detské ihrisko.
Po druhej etape majú pribudnúť aj nabíjačky na e-biky a elektromobily.
V ďalšej etape ich doplnia wellness, ubytovanie, prípadne aj letné kino.
Konateľ a jediný spoločník firmy Lom resort Pavol Mlynár ešte vlani vysvetľoval, že projektom chcú nadviazať na banícku históriu Hnilčíka.
Inšpiráciu našli v Kodani, kde vznikli sochy šiestich „zabudnutých obrov“. V súčasnosti sú umiestnené v dánskych lesoch.
Jeden z obrov v Hnilčíku má byť na skalnom brale, kde bude zároveň aj vyhliadka na okolie. Druhý bude položený dole, jeho súčasťou má byť detské ihrisko.
Povolenia, obstarávanie a realizácia
Dotácia od kraja poputuje konkrétne na dve sochy obrov, parkovacie plochy, detské ihrisko, ktoré bude súčasťou „spodného“ obra, a úpravu vodnej plochy.
Župa však môže so súkromnou firmou podpísať zmluvu až po doložení povolení.
Starosta Hnilčíka Vlastimil Novotta (Demokratická strana) potvrdil, že firme ešte nevydali ani stavebné, ani územné povolenie.
Starosta pritom ešte vlani hovoril, že vďaka dreveným obrom obec ožije.
„Je to na dobrom mieste a aj keby hoci len 60 percent z toho, čo majú v projekte, vyšlo, tak to určite obci pomôže.“

Bez posudzovania vplyvov
Podnikateľ Mlynár vysvetľuje, že na povoleniach intenzívne pracujú.
„Je to na stavebnom úrade, myslím, že je to v dobrej fáze. Pracujeme na tom, aby sme čím skôr podpísali zmluvu a začali projekt realizovať.“
Vlani v lete nepripúšťal, že by dotáciu napokon nedostali a projekt nezrealizovali.
Táto alternatíva podľa neho nie je v hre ani teraz.
„Projekt nie je konštrukčne zložitý, papierovo to máme všetko nachystané. Realizácia by nemala trvať viac ako štyri mesiace, všetko to stíhame.“
Keď budú mať povolenia, chcú ísť hneď do verejného obstarávania a do realizácie projektu. Pozemok je na drevených obrov nachystaný, ten je vo vlastníctve firmy.
Katastrálne územie Hnilčíka je však dotknuté ochrannými pásmami a chránenými územiami. Zasahuje tam napríklad chránené vtáčie územie Volovské vrchy a severná časť katastra obce tvorí ochranné pásmo Národného parku Slovenský raj.
Aj tieto povolenia by mohli projekt zdržať, no župa hovorí, že nebude potrebná EIA, teda proces posudzovania vplyvov na životné prostredie.
Celoročný rezort
Eseročka má však ešte väčšie plány, než sú sochy obrov.
Župan Trnka pre Korzár vlani v máji po predstavení úspešných žiadostí hovoril o drevených obroch v Hnilčíku ako o jednom z najväčších projektov, ktoré kraj ten rok podporil.
„Bonusom je vybudovanie celého rezortu, ktorý bude financovaný zo súkromných zdrojov, a tým pádom má naša investícia niekoľkonásobne väčšiu pridanú hodnotu,“ opisoval vtedy župan.
Cieľom projektu je totiž podľa neho vybudovanie celoročného zážitkového rezortu.
Súčasťou projektu majú byť v budúcnosti aj ubytovanie a reštauračné zariadenie.
Do toho sa chce firma pustiť až v druhej fáze projektu, keďže ide o finančne náročnejšiu časť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš