POPRAD. V meste protestovalo najviac ľudí od decembra. Organizátori odhadli, že na štvrtkovom proteste bolo približne tisíc ľudí. Pred týždňom ich bolo asi 800.
Pred vianočnými sviatkami prišlo odhadom 250 Popradčanov.
V Poprade pokračujú protesty naďalej formou občianskej iniciatívy.
„Som si istá, že ste sem prišli vyjadriť svoj názor a zakričať si,“ povedala spoluorganizátorka Sofia Trommlerová.
Prihovoril sa aj bývalý poradca Havla
Na proteste prečítali osobný pozdrav od Martina Bútoru, bývalého poradcu prezidenta Václava Havla a bývalého veľvyslanca v USA.
Popradčanom odkázal, že to bude už 35 rokov, keď ľudia v novembri 1989 na mítingoch v Bratislave hlásali, že sme sa zbavili strachu.
„Cítili sme, ako sa z pazúrov bezmocnosti znova dvíha národ. Sme prepojení túžbou po slobode, demokracii, po pravde. Je úžasné, že to cítia aj ľudia v Poprade, ktorí protestujú proti vládnej moci.“
Ľuďom tiež odkázal, že síce nevieme, ako dlho to potrvá, ale „vieme, že tieto stretnutia majú zmysel.“ Po týchto slovách ľudia začali tlieskať.
Výroky Andreja Danka
Trommlerová sa Popradčanom prihovárala počas celého protestu. Hovorila o predstaviteľoch vládnej koalície, ktorí majú mentálne nastavenie mrzkej lúzy. Výrazom si pomohla z legendárnych Pelíškov.
Keď povedala, že Andrej Danko je predsedom s mentálnym nastavením mrzkej lúzy, ľudia skandovali semafor.
Okrem toho, že je plagiátor, stáva sa čoraz vulgárnejším a verejne pomenúva všetky svoje mocenské chúťky, ktoré s demokraciou nemajú nič spoločné, hovorila Trommlerová.
Citovala aj jeho dva výroky: „Som nasratý. Nešiel som do vlády preto, aby bol Pellegrini prezidentom.“
Druhý Dankov citát použila: „SNS žiada ráznosť, rozhodnosť a systém. Ja chcem vedieť, kedy môžeme vymeniť šéfa televízie, kedy môžeme mať obsadené inštitúty v polícii.“
Ľudia kričali hanba.
„Toto je mentálne nastavenie mrzkej lúzy,“ povedala Trommlerová, pričom jej druhým predstaviteľom je podľa nej minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas).

Neprišiel som odpovedať na vaše otázky
Trommlerová ľuďom pripomenula, ako Šutaj Eštok v diskusnej relácii Na telo povedal moderátorovi Michalovi Kovačovičovi: „Ja som neprišiel odpovedať na vaše otázky, prišiel som povedať to, čo chcem.“
„To je odpoveď mrzkej lúzy vtedy, keď nemá žiadne argumenty ani zmysluplné odpovede. K tomu poviem len jedno: Dávam boľševikovi rok,“ pomohla si Trommlerová s ďalším odkazom na legendárny český film.
Davu tiež povedala, že organizátorov protestov niektorí bežne obviňujú z toho, že ich niekto platí.
Trommlerová pokračovala, že tak robia tí, ktorí si nevedia predstaviť, že by niekto robil niečo zadarmo a z presvedčenia.

„Doniesli sme vás tu autobusmi? Varíme guláše? Dávame pivo zadarmo?“ pýtali sa ľudí, ktorí skandovali: „Nie!“
„Prišli sme preto, lebo demokracia a právny štát je pre nás to najdôležitejšie. My reprezentujeme občiansku spoločnosť," pokračovala.
Pripomenula aj nedávnu návštevu ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas) v nemocnici v Poprade.
V rámci svojho PR zobrala do rúk predčasniatko, čím si vyslúžila kritiku odbornej verejnosti a písali o nej viaceré médiá.
„Možno aj tisícky rodičov sa nevedia dostať k svojim predčasne narodeným deťom, ale pre papalášov platia iné pravidlá. Nevyčítam nič sestričkám, ale vedeniu nemocnice, ktoré také správanie obhajuje,“ povedala.

S Ficom pracovať nechcela
Valériu Láskovú, vyštudovanú právničku z užšieho tímu bývalého premiéra Ľudovíta Ódora, predstavili na proteste ako ženu, ktorá nemala záujem pokračovať v práci preto, že premiérom sa stal Robert Fico zo Smeru.
„Tí, ktorí volili túto vládu, sa radi obhajujú, že to boli demokratické voľby. Áno, ale to, čo páchajú v našej terajšej vláde, demokratické nie je. A my sa tomu prizerať nebudeme. Sme tu my a je nás čoraz viac. Budeme bojovať za pokoj v tejto krajine,“ povedala.
Ľuďom tiež odkázala, že už teraz všetci stoja na správnej strane dejín. „A ja vám za to ďakujem.“
K rečníkom sa pridal aj študent Gymnázia na Kukučínovej ulici Michal Slivka.
„Stojí tu sopliak, ale aj človek, ktorému záleží na Slovensku. Nechce krajinu len tak opustiť. Som tu ako študent, syn, aj ako Tatranec,“ povedal davu ľudí.
Priznal sa, že o necelý o rok a niekoľko mesiacov pôjde z Popradu preč za štúdiami, chce však stále mať chuť vrátiť sa do rodného mesta a nechce, aby boli Tatry v rukách pytliakov a mafiánov.
Ľudia kričali hanba.
Slovensko je miesto, kde chce žiť
Davu sa prihovorila aj Svetlana Skladaná, umelkyňa a občianska aktivistka z občianskeho združenia Kultúra, ktorá neexistuje.
„Sme tu, pretože veríme v silu demokracie, silu hlasu ľudu. Slovensko si zaslúži lepšiu politickú scénu. Precestovala som pomerne dosť krajín a Slovensko je stále to miesto, kde chcem žiť,“ povedala.
Aktuálne sa však v krajine dejú veci, ktoré ju nenechávajú chladnou.
„Nemôžem prehliadnuť, čo sa deje na Slovensku, kde máme veľa múdrych a vzdelaných ľudí a pár politikov sa rozhodlo, že demokracia je niečo, čo môžu popierať,“ uviedla.
Špeciálna prokuratúra je inštitúcia, ktorá je imúnna voči politickým a miestnym vplyvom, pripomenula ľuďom a spýtala sa ich, prečo ju chce koalícia zrušiť.
Ľudia jej odpovedali: „Boja sa!"
Rečnil aj Rastislav Mačura, občiansky aktivista v oblasti kultúry, v minulosti člen Verejnosti proti násiliu.
Ľudí vyzval, aby šírili overené informácie a netolerovali verbálne či fyzické násilie.
Pokojné protesty vždy dosiahli viac ako tie násilné, dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš