POPRAD. Na internete sa objavila spoločná petícia Slovákov a Poliakov za zavedenie celoročného každodenného vlakového spojenia medzi Popradom a poľskou Muszynou.
Vlaky na tejto trati, známe ako Beliansky Expres, zatiaľ premávajú v soboty a nedele počas zimnej a letnej sezóny.
Žiadajú zavedenie každodenných spojov
Petičiari sa odvolávajú na opatrenia prijaté na stretnutiach poľsko-slovenskej medzivládnej pracovnej skupiny pre cezhraničné dopravné spojenia v roku 2017.
Uvedené spojenie malo podľa nich v rámci pilotného obdobia premávať počas prázdninových víkendov, no po dvoch či troch sezónach už denne a celoročne.
Sezónny cezhraničný spoj s Muszynou obnovili v roku 2019 po takmer deviatich rokoch prestávky.
Cieľom bolo zjednodušiť cestovanie, podporiť regióny a cestovný ruch.
Petičiari žiadajú zavedenie každodenných vlakov od 1. júna do 30. septembra tohto roka, a následne od októbra počas víkendov.
Od decembra 2024 či nasledujúceho roka ale požadujú zaviesť spojenie ako každodenné počas celého roka.
Kraj podporuje cezhraničné vlakové spojenia
Prešovský samosprávny kraj (PSK) v reakcii uviedol, že dlhodobo podporuje pravidelné cezhraničné spojenia železničnou osobnou dopravou, a to aj napriek tomu, že je to mimo jeho kompetencií.
„Už niekoľko rokov intenzívne apeluje na Ministerstvo dopravy SR o zavedenie pravidelných denných celoročných spojení na trase Poprad – Muszyna/Krynica. Nemá pochýb o prepravnom potenciáli takejto linky, ktorá by neslúžila iba pre turistické účely, ale aj pre bežné potreby obyvateľov nielen prihraničných regiónov, ktoré nemajú sezónny charakter, ako sú práca, nákupy, služby, využívanie blízkeho letiska na území susedného štátu a podobne,“ priblížila Lea Lehotská z oddelenia komunikácie PSK s tým, že takýmto spôsobom by sa využitie týchto spojení intenzifikovalo.
To by podľa kraja malo pozitívny dopad na ekonomický a spoločenský rozvoj pohraničia oboch štátov a celkový rozvoj cezhraničnej spolupráce na úrovni obyvateľov, podnikov aj organizácií.
Vyhodnocujú obsadenosť a záujem
Ministerstvo dopravy, ktoré toto spojenie financuje, vysvetlilo, že cieľom letných vlakov ako takých je podporiť domáci cestovný ruch a pri príprave ich harmonogramu vychádza zo skúseností z predchádzajúcich rokov.
„Po ukončení sezóny sa vždy vyhodnocuje obsadenosť a záujem cestujúcich. Rozšírenie spojenia na každodenné počas celého roka závisí od reálneho počtu cestujúcich, ale najmä od finančných možností,“ uviedla v reakcii na požiadavku petičiarov hovorkyňa rezortu Petra Poláčiková.
Cieľovou stanicou vlakového spojenia na poľskej strane je kúpeľné mesto Muszyna, ktoré ponúka starobylé pamiatky, rôzne atrakcie aj liečivé pramene.
V Muszyne sú navyše zabezpečené nadväzné prípojné vlaky do Krynice.
Na Slovensku vlak zastavuje napríklad aj v Kežmarku, Spišskej Belej, Starej Ľubovni a Plavči.
Autobusové spojenie s Poľskom
Novinkou minuloročnej letnej sezóny bolo aj nadväzné autobusové spojenie zo Starej Ľubovne k tamojšiemu hradu, ako aj do Červeného Kláštora či Pieninského národného parku.
Prešovský kraj verí, že sa ho podarí zaviesť aj v tomto roku počas letných mesiacov.
Okrem vlakového spojenia sa v petícii spomína aj spustenie cezhraničných autobusov vrátane spojenia Zakopane – Vysoké Tatry – Poprad.
Primátor Vysokých Tatier Jozef Štefaňák (nezávislý) potvrdil, že na rozbehnutí autobusového spojenia s Poľskom v lete sa pracuje.
PSK v tejto súvislosti uviedol, že na rozvoji cezhraničnej pravidelnej autobusovej dopravy spolupracuje s Malopoľským vojvodstvom.
„Po spustení pravidelnej linky Bardejov – Krynica v réžii PSK v lete 2023 očakávame v priebehu najbližších mesiacov spustenie autobusovej linky na trase Nowy Targ – Starý Smokovec, ktorú predbežne avizuje Malopoľské vojvodstvo,“ avizovala Lehotská.
Takáto linka by podľa krajskej samosprávy zabezpečovala prípoje k železnici v Nowom Targu, odkiaľ sa dá dostať do Zakopaneho i Krakova, ako aj v Starom Smokovci v smere na Poprad a Štrbské Pleso.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš