SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Detské gangy útočia v Spišskej Novej Vsi na nič netušiacich ľudí.
Polícia vie o minimálne dvoch skupinách školákov, ktorí terorizujú obyvateľov mesta.
Ide o organizované skupiny, ktoré majú svoju hierarchiu a pravidlá.
Za zmlátenie človeka si udeľujú body, pričom ten, kto si trúfne na mladšiu obeť, ich získa viac.
Útočníci vyčíňajú v tme, školáci rozdávajú údery v uliciach mesta.

Napadli otca aj syna
Dvadsaťročného muža napadli už trikrát. Pred pol rokom ho kopli do hlavy a pred gangom ušiel po tom, čo preskočil plot jedného z rodinných domov.
V januári na mladého muža gang opäť zaútočil, dostal päsťou do tváre.
O niekoľko dní sa stretol s útočníkmi opäť. Napadli ho, keď vyšiel z pizzerie.
„V polmetrovej výške ho držal za vlasy, kopal ho do tváre. Privolali sme políciu, šli sme na urgent. Lekár zvážil, že je nevyhnutné cétečko mozgu, chirurgické ošetrenie, očné ošetrenie, prípadne neurologické ošetrenie. Dodnes je na péenke a o psychických traumách ani nehovorím," povedala pre televíziu TA3 matka napadnutého Lívia Franková.
Gang sa údajne stretáva v okolí cyklochodníka pri čerpacej stanici neďaleko centra mesta.
Nezdráha sa napadnúť ani starších ľudí, o čom sa pred niekoľkými dňami presvedčil aj otec napadnutého mladíka.
Útočníci manželov Frankovcov najprv slovne atakovali s tým, že dávali najavo, že ide o otca mladíka, ktorého jeden z členov gangu napadol.
„My sme zareagovali, čo prosím? Kto kričí? Nasledovala rana zľava a sprava na manželovu tvár. Na 50-ročného chlapa," uviedla Lívia.

Mestská polícia: Majú bodový systém
Na vyčíňanie gangu v meste upozorňuje aj Mestská polícia v Spišskej Novej Vsi.
Údajne tam figurujú dve takéto skupiny, ktoré na obete útočia odzadu.
„Zatiaľ vieme o dvoch skupinách osôb, od ôsmakov a deviatakov až po stredné školy. Majú novú formu zábavy. Napádajú vo večerných hodinách nevinných ľudí, pohybujúcich sa po centre mesta aj po tichších lokalitách," uviedol náčelník Mestskej polície v Spišskej Novej Vsi Ľubomír Chroust.
Doplnil, že informácie o gangoch získali mestskí policajti počas výkonu služby, ale aj osobného voľna.
Chroust vysvetľuje, že prípady riešia spoločne so štátnou políciou.
„Ide o podozrenie z trestného činu výtržníctva, prípadne ublíženia na zdraví, a mestská polícia nie je vecne príslušná vo veci konať. Niektoré informácie, ktoré máme, hovoria, že v gangu môže byť až 28 členov, prevažne deviatakov. Skutky páchajú vo večerných hodinách na rôznych miestach,“ vraví náčelník.
Obete si vyberajú náhodne, pričom sa cení, ak si niekto trúfne na mladšiu osobu.
„Čím je poškodený fyzicky zdatnejší, tým viac bodov útočník získava, a je v rámci skupiny na vyššej pozícii. Za napadnutie 60-ročnej obete je 10 bodov, za 50-ročnú 20 bodov. A tak ďalej. Prvé informácie o tejto 'zábave' mládeže sme získali minulý týždeň. Vyzývame verejnosť k poskytnutiu ďalších informácií, aby sme tento problém eliminovali.“
Polícia vidí rôzne skutky
Polícia mesto monitoruje, nie všetci jej príslušníci sú na prvý pohľad identifikovateľní.
„Momentálne môžeme potvrdiť, že spišskonovoveská polícia koná ex offo. Policajti získavajú informácie, podklady či dôkazy, aby bolo možné stotožniť nielen poškodených, ale predovšetkým osoby páchateľov týchto skutkov, výsledkom čoho bude vyvodenie právnej zodpovednosti voči konkrétnym osobám,“ povedala nám krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová.
V prípade napadnutia dvoch členov jednej rodiny ide podľa polície o iné skutky.
Napadnutie mladšieho člena rodiny policajti objasňovali ako podozrenie z priestupku proti občianskemu spolunažívaniu v prvej polovici januára.
„Osobu páchateľa sme stotožnili a spisový materiál bol na ďalšie konanie postúpený na okresný úrad. Toho istého dňa polícia v súvislosti s mladším členom rodiny objasňovala aj priestupok proti majetku,“ dodáva Ivanová.
Policajti podľa nej neprijali žiadne oznámenie k ďalším útokom na mladšieho člena rodiny.
„Napriek tomu sa nimi budeme zaoberať. Občanov chceme ubezpečiť, že na objasnení prípadov intenzívne robíme. V žiadnom prípade nebudeme tolerovať vyčíňanie akýchkoľvek skupín bez ohľadu na to, či pôjde o deti alebo dospelých,“ uzavrela Ivanová.
Odborníčka: S náborom gang problém nemá
Psychiatrička Danica Caisová hovorí, že všetky organizované skupiny fungujú na rovnakom princípe. V hierarchii.
Jeden je vodca a tí ostatní, ktorí chcú do zoskupenia vstúpiť, musia splniť nejaké prístupové podmienky.
Ak nie, tak buď nasledujú sankcie, alebo v lepšom prípade takého člena vylúčia.
„Pravdepodobne je tam nízky dohľad rodičov. Aby dieťa bolo ochránené pred tým, že bude hľadať hierarchiu niekde inde, tak to musí fungovať v rodine. V minulosti fungovala hierarchia, kde otec bol hlava rodiny. Chýba tu ten rodičovský vklad, otcova autorita alebo autorita rodiny. Keď to nefunguje, tak dieťa hľadá hierarchiu niekde inde,“ vraví Caisová.
Dodáva, že veľa zohráva aj testosterón.
Keď dôjde k takýmto aktivitám, horúci zemiak si podľa psychiatričky všetci prehadzujú jeden na druhého.
„Obviňujú rodinu, iní povedia, že zodpovedná by mala byť škola. Ja si myslím, že by to malo byť spolu. Treba si všímať deti, teda to, aké majú záľuby, kam chodia, ako trávia voľný čas. A treba ich zamestnať. Čím je dieťa intelektovo vyššie a nadanejšie, tým viac ho treba zamestnať.“
Chlapci vo veku 14 - 15 rokov hľadajú svoje miesto v spoločnosti.
Policajti majú podľa odborníčky v mnohom zviazané ruky. Ide totiž často o deti „pod zákonom" a nemôžu ich obviniť.
„Ak nie je starší ako štrnásť rokov, tak ťažko. Predísť sa tomu dá len výchovou. Gangy iste nemali problém s náborom nových členov. Ako je to možné? Lebo člen je prezentovaný ako smelý, odvážny, niekto, kto si vie zabezpečiť úspech,“ uzavrela Caisová.
Gangy robia problémy aj inde na východe.
V Poprade pred dvomi týždňami polícia v súvislosti s ich vyčíňaním obvinila štyroch mladíkov.
Prípad gangu, ktorý operoval na košickom Sídlisku KVP, už riešia súdy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš