SPIŠSKÉ PODHRADIE. Mesto Spišské Podhradie v okrese Levoča je oficiálnym chovateľom oviec.
Chová ich na lúkach na Pažici v Spišskom Jeruzaleme, kde sa nachádza aj populácia sysľov.
Práve tieto zvieratá pomáhajú ovce chrániť. Prvé štyri ovce pod Spišský hrad doviezli v lete pred dvoma rokmi. Medzitým sa počet oviec rozrástol.

Ovce ako relax

„Máme 22 oviec, jedného plemenného barana. Zatiaľ máme za sebou šestnásť úspešných pôrodov. Zo šestnástich jahniat bolo osem chlapcov a osem dievčat,“ usmial sa primátor Spišského Podhradia Michal Kapusta (KDH).
Osobne chodí pomáhať k pôrodom, keďže je pôvodným povolaním veterinárny lekár.
„Ako relax mám pôrody a ranné kŕmenie oviec. Aby som vedel, aký je stav,“ podotkol.
Inak má obec zamestnaného v rámci chráneného pracoviska pastiera, ktorý sa o ovce denne stará.
Partnerstvo s biskupstvom i ochranármi
„Mesto Spišské Podhradie je registrovaným chovateľom oviec. Sme v partnerstve so Spišským biskupstvom, so Štátnou ochranou prírody a krajiny a s Bratislavským regionálnym občianskym združením BROZ. Hľadáme ešte jedného partnera, ktorý by to vedel dať do finále. Žeby sa v Spišskom Podhradí predávala jahňacina vychovaná na Spišskom Jeruzaleme,“ konštatoval primátor.
K ovciam sa dostali cez spomínané sysle.
„Prišli sme k tomu tak, že na to, aby sa dobre sysľom darilo v Spišskom Podhradí, treba sa vrátiť naspäť, ako to bolo, teda aby sa tam páslo, preto sme dostali tie ovečky.“

Spor Tarabovho rezortu
Spoluprácu s BROZ si pochvaľuje. Toto združenie sa dostalo do nemilosti súčasného vedenia rezortu životného prostredia na čele s nominantmi SNS Tomášom Tarabom a otcom a synom Štefanom a Filipom Kuffovcami.
„Nepovažujeme za prioritu nalievať milióny do skúmania korytnačiek a sysľov, keď máme osemsto neodkanalizovaných obcí na Slovensku," citovala Tarabu napríklad TV Joj.
Ochranárske organizácie označil za darmožráčov, ktorí berú milióny.
Ochranári z BROZ vyvracali aj tvrdenia o tom, že milióny idú na sledovanie sysľa.
„Rozpočtom 5,4 milióna eur sa nijako netajíme, je uvedený aj na stránke projektu, je to rozpočet, za ktorý realizujú svoje aktivity všetci projektoví partneri vrátane štátnych inštitúcií počas celého obdobia trvania projektu 6 rokov,“ citoval denník SME ich vyhlásenie na facebookovej stránke.

Spor ochranárov s ministerstvom projekt v Spišskom Podhradí neovplyvnil.
Všetko stihli pripraviť už predtým. „Bratislavské regionálne občianske združenie postavilo maštaľ, s právoplatným stavebným povolením, so všetkým a máme nájomnú zmluvu na 37 rokov, do roku 2057. Maštaľ má teda v nájme mesto Spišské Podhradie. Ovce sú zaregistrované na nás, sme ich vlastníkom. A jahňatá sú tiež naše,“ vysvetlil primátor Kapusta.
„My tým pádom nemáme vôbec žiadne problémy,“ dodal na margo spolupráce s ochranárskou organizáciou.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš