LEVOČA. Takmer 190-tisíc hlasov získala Levoča ako podporu pre vznik mestského parku Čistinka. Samosprávam ho financuje spoločnosť Lidl.
V súťaži obchodného reťazca uspela Levoča po druhýkrát, jedno sponzorované ihrisko má na jednom zo sídlisk.
Radnica chcela parčík vsadiť do prostredia historických hradieb v mestskej pamiatkovej rezervácii.
Plánovala oživiť lokalitu na Baštovej ulici, známu ako Detský raj.
V minulosti slúžila bývalá priekopa rodinám ako miesto oddychu a športového vyžitia.
Najhodnotnejšia architektúra
Dnes je známe, že pri hradbách Čistinka nebude, presunie sa inde. S typizovanou podobou ihriska v historickom prostredí nesúhlasil Krajský pamiatkový úrad Prešov.
Zdôvodnil, že mestské opevnenie patrí medzi najzachovanejšie fortifikačné systémy na Slovensku.
„Predmetný pamiatkový objekt národnej kultúrnej pamiatky patrí k najhodnotnejším architektúram v Mestskej pamiatkovej rezervácii Levoča. Z vizuálnej ohliadky je zrejmé, že si zachoval podstatnú časť historicko-architektonických prvkov a detailov, čiastočne prekrytých mladšími úpravami najmä z novoveku. Je dokladom fortifikačného vývoja mesta v období stredoveku a včasného novoveku, s dispozičným jadrom pravdepodobne zo 14. storočia,“ vyzdvihli pamiatkari význam hradieb.

Súhlasili, ale žiadali odlišný vzhľad
Zámer odobril pamiatkový úrad s podmienkou, že Čistinka v priestore nehnuteľnej národnej kultúrnej pamiatky zmení svoj ustálený vzhľad.
Pamiatkari napríklad navrhli, aby naprojektovaný asfaltový chodník nahradil chodník z nepravidelnej kamennej dlažby, respektíve mlatový.
Presný typ dlažobného materiálu mal vlastník alebo ním splnomocnený subjekt vopred prerokovať s odborným zamestnancom z pamiatkového úradu.
Osvetlenie na ihrisku zase malo byť rovnaké, aké použili pri rekonštrukcii Špitálskej ulice.
V lokalite umiestnené kamenné plastiky mali presunúť na presne zadefinované miesto a to po súhlase autorov, respektíve ich právnych nástupcov.
Vysadená zeleň mala byť podľa pamiatkarov nízka, zo vzrastlej zelene odporučili lipu, respektíve čerešňu, a to maximálne dva kusy v západnej časti priekopy.
„Ak v priebehu obnovy dôjde k odkrytiu nepredvídaného nálezu v stavbe (vec pamiatkovej hodnoty), dodávateľ prác je povinný až do vydania rozhodnutia Krajského pamiatkového úradu Prešov zastaviť tie práce, ktoré ohrozujú nález alebo nálezovú situáciu,“ vysvetlil pamiatkový úrad ďalšiu zo svojich podmienok.

Mesto hovorí o ideálnej príležitosti
Radnica argumentuje, že v účasti v súťaži videla ideálnu príležitosť na prinavrátenie života do lokality Detský raj.
„Žiaľ, aj napriek snahe všetkých zúčastnených strán nebolo možné nájsť kompromisné riešenia medzi oprávnenými potrebami ochrany pamiatkového fondu, stanovenými krajským pamiatkovým úradom, priestorovými možnosťami danej lokality a potrebami spoločnosti Lidl Slovenská republika na úspešnú realizáciu stavby,“ uvádza mesto v oficiálnom stanovisku.
Ako náhradnú lokalitu zvolilo verejné priestranstvo pri nákupnom centre na sídlisku Pri prameni.
Lidl s ňou súhlasil. Nové umiestnenie Čistinky na sídlisku schválili mestskí poslanci.
Miesto nespĺňalo veľkosť
Lidl ponecháva výber lokality vždy na víťaznom meste.
Dodržať sa pritom musia viaceré podmienky, ako napojenie pozemku na elektrickú energiu a vodu. Musí byť tiež rovinatý, zatrávnený, a musia sa tam zmestiť moduly projektu.
Vedúci komunikácie spoločnosti Lidl Tomáš Bezák ozrejmuje, že pôvodne vybratý pozemok pri levočských hradbách nespĺňa základnú podmienku, teda veľkosť na umiestnenie modulov.
„Taktiež prístup k nemu vzhľadom na veľkosť mechanizmov používaných pri výstavbe (žeriav, veľké autá nosiace niekoľkotonové materiály) a možnosť poškodenia okolia bol komplikovaný.“
Bezák pokračuje, že projekt Lidl Čistinka je typizovaný, teda v každom meste rovnaký, zmena nastáva len v usporiadaní modulov podľa možností pozemku.
„Je autorským dielom a generálny dodávateľ má nakúpené materiály na stavbu vopred. Preto nebolo možné vykonať zmeny v projekte v takom veľkom rozsahu, ako to krajský pamiatkový úrad požadoval.“

Stromy zachovajú
Aj preto podľa Bezáka požiadali samosprávu o zmenu pozemku v menej komplikovanej zóne.
„Veríme, že aj táto lokalita bude pre obyvateľov dostupná a v novom modernom parčíku, ktorý plánujeme postaviť ešte tento rok, strávia príjemný a plnohodnotný čas.“
Ihrisko bude pozostávať zo štyroch modulov – Zábava pre najmenších, Grilovačka pre všetkých, Cvičím, cvičíš, cvičíme a Najlepšie športové výkony.
K dispozícii budú rôzne workoutové prvky na posilňovanie tela, stolný tenis a multifunkčné ihrisko s basketbalovými košmi a bránkami na loptové hry. Moderný mobiliár doplní nová zeleň, existujúce stromy zachovajú.
Jedna lokalita hneď vypadla
Pri prvom výbere miesta, keď mesto zvolilo Detský raj, do úvahy prichádzala ešte lokalita pri starej prachárni.
Tá bola vhodnejšia aj podľa pamiatkového úradu.
Viceprimátor mesta Pavol Papcun (nezávislý) pre Televíziu Levoča povedal, že miesto bolo pre mesto neakceptovateľné, keďže išlo o investične veľmi náročnú lokalitu.
Vysvetlil, že pozemok je zarastený náletovými drevinami, bolo by potrebné ho vyčistiť, odvodniť, a odstrániť odtiaľ dva parcelačné múry.
Kým v prvom ročníku súťaže mestá z východu nevyhrali, na druhýkrát uspela popri Levoči tiež Rožňava a v Košiciach mestská časť Dargovských hrdinov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš