ŽDIAR. Jar sa postupne presúva aj do vyšších nadmorských výšok. Vplyvom teplého počasia v uplynulých dňoch už nad podtatranskou obcou Ždiar zakvitli snežienky, a to vo výške 1 200 metrov nad morom.
Informovala o tom Správa Tatranského národného parku (TANAP) na svojej internetovej stránke.
V najstaršom slovenskom národnom parku totiž podľa nej nie je snežienka jarná taká bežná, ako je to v južnejších častiach Slovenska. Tam rastie najmä v lužných a vlhkejších lesoch.
V tatranských podmienkach eviduje správa národného parku snežienky v lesoch, ale aj na skalách. Mnohopočetné populácie bielych kvetov zdobia skalné rímsy v ťažšie dostupnom teréne.
Rastlina patrí od roku 2021 medzi chránené. Spoločenskú hodnotu jedného jedinca stanovuje legislatíva na 200 eur.
„Rodové meno snežienky jarnej Galanthus pochádza z gréčtiny a v doslovnom preklade znamená 'mliečny kvet'. Jej druhové meno nivalis má tiež grécky pôvod a znamená 'zo snehu',“ priblížili ochranári, podľa ktorých tak možno jej názov doslovne preložiť ako mliečny kvet zo snehu.
V súvislosti s tou rastlinou pripomenuli tiež ľudovú pranostiku. Tá hovorí, že podľa dĺžky kvitnutia snežienok je možné odhadnúť dĺžku leta.
„Čím dlhšie kvitnú, tým bude leto dlhšie,“ uviedla Správa TANAP-u.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš