KEŽMAROK. V kežmarskej samospráve sa dejú veci. Skupina poslancov zvolala zasadnutie mestského zastupiteľstva. Uskutočnilo sa v piatok o druhej popoludní, otvorila ho nezávislá poslankyňa Katarína Šišková, spoluzvolávateľka zasadania. Potom väčšina poslancov odhlasovala, že rokovanie povedie Miroslav Perignáth (KDH).
Štyri minúty po otvorení zastupiteľstva prišiel primátor Ján Ferenčák (Hlas). Poslancom oznámil, že chce otvoriť a viesť rokovanie, inak to bude neplatné.
S poslaneckým zborom však nenašiel spoločnú reč a sálu opustil.
Nejde o jedinú nezrovnalosť v kežmarskej samospráve. Jeden z bodov rokovania sa týkal územného plánu. Ten zastupiteľstvo schválilo na minulom zasadnutí, pričom časť poslancov hovorí o tom, že došlo k sfalšovaniu tajného hlasovania. Prípad už vyšetruje aj kriminálka.

Primátor: Zastupiteľstvo je nelegitímne
„Chcem vás upozorniť, že na to nemáte právo,“ upozornil poslancov primátor po svojom príchode do sály, kde sa už začalo rokovanie mestského parlamentu.
Ferenčák je aj poslancom Národnej rady i Prešovského kraja a má byť trojkou na kandidátke Hlasu v júnových voľbách do Európskeho parlamentu.
„Pán primátor, nebol si prítomný, bol som poverený,“ reagoval Perignáth.
Ferenčák na to povedal, že prítomný je, a chce zasadnutie otvoriť a viesť.
„Chcem vás upozorniť na nezákonnosť, lebo nie ste poverený zastupiteľstvom,“ adresoval Perignáthovi.
„Ale veruže je,“ obhajovala kolegu poslankyňa Šišková a na otázku primátora, kto otvoril zasadnutie, povedala, že ona.
Primátor i predsedajúci si naraz hovorili svoje. Ferenčák citoval zákon, Perignáth dal hlasovať o programe, ktorý zastupiteľstvo schválilo.

Hlavný kontrolór má obavy
„Nie som sudca, ale robil som arbitra medzi orgánmi obce,“ opatrne začal hlavný kontrolór Ondrej Teraj, ktorý sa v konečnom dôsledku pridal na stranu primátora.
Konštatoval, že nikto nespochybňuje právomoc poslancov zvolať rokovanie. Kto ho má viesť, však podľa neho nie je jasné.
„Došlo k situácii, ktorú som nepredpokladal. Môže byť viac právnych názorov,“ povedal s tým, že má pochybnosti o legitímnosti rokovania vedeného Perignáthom.
„Všetky prijaté uznesenia by mohli byť právne irelevantné. Mám obavu, aby toto zasadnutie mestského zastupiteľstva nebolo spochybnené a nulitné.“
Ferenčák odišiel, kamery vypli
Primátor sa obrátil na predsedajúceho poslanca Perignátha: „Bol som prítomný, mal som ochotu otvoriť zastupiteľstvo, chcel som o tých bodoch rokovať... Vy ste to poňali tak, že považujete seba za vodcu zastupiteľstva. Povedal som, že je to nelegitímne.“
Z rokovania odišiel, pokračovalo bez neho, svoje kamery vypla aj mestská televízia.
O pol hodiny prišiel viceprimátor Jozef Matia (Smer), ktorý bol sobášiť. Pridal sa na stranu primátora.
„Moja vedomosť bola, že mestské zastupiteľstvo príde otvoriť a bude ho viesť pán primátor,“ povedal Matia a viackrát zdôraznil: „Toto považujem za naše stretnutie, nie za zasadnutie mestského zastupiteľstva.“

Kameňom úrazu územný plán
Medzi dôvodmi, prečo poslanci zastupiteľstvo zvolali, bol územný plán.
„Je tu snaha niektorých poslancov stále sa vracať k územnému plánu, kde som sa už vyjadril, že sú ovplyvnení developermi a stále sa snažia súkromný záujem prevýšiť nad verejný,“ povedal pre Korzár Ferenčák.
Aké záujmy developerov mal na mysli, nekonkretizoval.
„Neustále otvárajú jednu tému, a to zrušenie schválenej zmeny územného plánu. V tej schválenej zmene bolo, že sa zrušilo jedno územie a schválil sa obchvat mesta Kežmarok a bytovky. Oni to chcú vrátiť späť, ako to bolo,“ povedal.
Upozornil, že na seba poslanci dávali navzájom trestné oznámenia.
K netrestnej veci, ktorú skúmala prokuratúra, sa vyjadril: „Zákonný postup mesta bol dodržaný. V tomto prípade ich záujmom je túto tému stále otvárať. Považujem toto zastupiteľstvo za nelegitímne a ich konanie za konanie nie vo verejnom, ale osobnom záujme.“

V hre sú aj pozemky bratov Kuffovcov
O čo išlo v spornej kauze?
Na decembrovom zastupiteľstve, ktoré viedol za neprítomnosti primátora jeho zástupca Matia, poslanci v tajnom hlasovaní rozhodovali o zmene územného plánu. Tá obsahovala 11 bodov, ktoré sa prijímali ako celok.
Jedna zmena sa týkala preložky cesty I/66, čo je potrebné pre budúci cestný obchvat mesta.
Predmetom sporu sa však stalo najmä vyradenie lokality Krásne sady II z plánu mesta na zástavbu. Ide o veľký developerský projekt s domami a občianskou vybavenosťou, ktorý by tak dostal stopku. Mestské zastupiteľstvo ešte 1. júna 2020 súhlasilo s výstavbou na tomto území.
Veľkými majiteľmi pozemkov v tejto lokalite sú aj firma Investičný útvar i bratia Gregor a Rafael Kuffovci, synovia štátneho tajomníka na ministerstve životného prostredia Štefana Kuffu (nominant SNS).
Návrh, ktorý zastavil veľkú výstavbu domov, napokon na decembrovom zastupiteľstve prešiel o jeden hlas. Nespokojní poslanci sa však ozvali ihneď po vyhlásení výsledkov s tým, že proti hlasovali štyria, a nie len traja, takže tieto čísla nesedia.
Podľa tejto skupiny poslancov nie je možné robiť z územného plánu trhací kalendár. Pred pár rokmi bola schválená stavebná lokalita, ľudia si tam preto kúpili stavebné pozemky, no podľa nového územného plánu tam už stavať nemôžu. Preto chcú doňho zasiahnuť a zrušiť uvedené zmeny.
Poslanec Tomáš Šimoňák (KDH) aj teraz Korzáru potvrdil, že trvá na tom, že sčítanie hlasov bolo sfalšované.
Gregor Kuffa sa zúčastnil piatkového rokovania zastupiteľstva ako občan, nezapájal sa však, len si rokovanie natáčal na mobil.
Čo sa stalo v decembri
Mimoriadne rokovanie zastupiteľstva 6. decembra, najmä hlasovanie, malo epický priebeh, čo vidieť aj na videozázname. Viedol ho viceprimátor Jozef Matia, primátor Ján Ferenčák na ňom chýbal.
„Dávam návrh, aby sme o tomto uznesení hlasovali tajnou formou,“ povedal predsedajúci a zastupiteľstvo väčšinou, jedenásť ku jednej, tajné hlasovanie schválilo.
Potom Matia rozdal dvanástim poslankyniam a poslancom dvanásť hlasovacích lístkov.
„Počas prestávky prebehlo aj hlasovanie. Chcem sa opýtať všetkých, či stihli to hlasovanie a odovzdali svoj hlas,“ prihovoril sa do pléna Matia.
Po všeobecnom súhlase požiadal komisiu, aby sa odobrala do inej miestnosti, a vyhlásil päťminútovú prestávku. Na spočítanie dvanástich hlasovacích lístkov musela stačiť. V komisii boli okrem Jozefa Matiu ako jej predsedu i Janka Gantnerová (Smer) a Tomáš Šimoňák (KDH).
Po návrate z vedľajšej miestnosti Matia vyhlásil výsledky. Uviedol, že bolo vydaných i vrátených 12 hlasovacích lístkov. „S výsledkom 8 za, 3 proti, 1 sa zdržal,“ povedal. Oznámil, že návrh bol prijatý. Prešiel o jediný hlas.
Poslanci ostali v nemom úžase, potom začali namietať, že je to nezmysel. Jeden sa zdržal, no proti neboli traja, ale štyria.
„Chceme sa ozvať, lebo štyria sme boli proti a poviete, že traja boli proti,“ reagoval Roman Porubän (KDH). Nebol sám.
„Chcete obviniť komisiu? Môžeme ísť vedľa skontrolovať hlasovacie lístky,“ reagoval Matia, ktorý už predtým vyhlásil, že uznesenie bolo prijaté. Poslanci ho vyzvali, aby zrátali hlasy priamo v zasadačke.
„Tak sa podá trestné oznámenie. Sme štyria proti a vyjde tri, nerozumiem tomu. Odmala ma učili, že jedna a jedna sú dve. Keď sme štyria proti, ako môže byť výsledok tri?" pýtal sa aj Pavol Fejerčák (nezávislý). „Absolútne to spochybňujem, nebolo to tu otvorené, neverím tomu. Keď som čestne prehlásil, že som proti, a povedia to štyria, tak nemôže byť výsledok tri. A skúste ma presvedčiť, že to tak je,“ zdôraznil.
Viceprimátor napriek tomu nepovažoval hlasovanie za zmätočné a uznesenie ponechal v platnosti.
Po otvorení obálky sa podľa Porubäna ukázalo, že tam jeho hlas nebol. Člen komisie Šimoňák povedal, že videl viceprimátora Jozefa Matiu, ako zamenil jeden hlasovací lístok v prospech zmien územného plánu. Korzáru potvrdil, že na svojich výrokoch trvá.
Matia označil Šimoňákove tvrdenia za klamstvo. Primátor Ferenčák sa priklonil na stranu svojho zástupcu a argumentuje rozhodnutím okresnej prokuratúry, podľa ktorého bolo všetko v poriadku a v súlade so zákonom.
Preveruje to kriminálka
Orgány činné v trestnom konaní už dianie na decembrovom zastupiteľstve vyšetrujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš