POPRAD. Už dvanástykrát sa stretli ľudia v Poprade na občianskom proteste proti krokom súčasnej vlády. Nepáči sa im, čo sa na Slovensku deje.
Ide o jediné mesto v krajine, kde v protestoch nepoľavujú a zhromaždenia sa konajú pravidelne každý štvrtok už od decembra.
Na proteste sa zišli študenti, dôchodcovia, učitelia aj zdravotníci. Podľa odhadov organizátorov prišlo asi 600 ľudí.
Nasledujúce tri týždne budú protesty kvôli volebnému moratóriu a veľkonočným sviatkom v stredy.
Slobodu si nedáme vziať
Na proteste vystúpil ako prvý spisovateľ Silvester Lavrík, Spišiak, ktorý žije v Bánovciach nad Bebravou. Pripomenul výročie vzniku prvého Slovenského štátu, ktorého vedenie kolaborovalo s nacistami.
Súčasnú vládu nazval tupokraciou, ktorá hľadá paralely s udalosťami z obdobia vzniku prvej fašistickej republiky.
„Je mi jasné, že snahy súčasnej vlády vykladať komplikované, protirečivé kruté dejiny propagandistickým spôsobom vedú k ich neblahému opakovaniu v najhoršej podobe.“
Vznik fašistického Slovenského štátu si podľa neho treba pripomínať hlavne preto, aby ľudia ostali v strehu a aby si ani na chvíľu nemysleli, že je všetko vybavené.
„Aby sme nepodľahli tlaku, ktorý na nás vyvíjajú milovníci totalitného myslenia, pretože my sme tu, spolu, ale v mnohorakosti, a v tom je naša sila. Chceme žiť v slobode, budeme žiť v slobode, a nedáme si ju vziať,“ povedal.
Korene totalitného režimu
Pozvanie na protest prijala aj riaditeľka občianskeho združenia Post Bellum, Popradčanka Sandra Polovková.
„A som aj Slovenka, ktorá sa každým dňom za túto krajinu čoraz viac hanbí,“ povedala.
Často sa stretáva s ľuďmi, ktorých životy boli priamo poznačené diktátorskými režimami na území dnešného Slovenska.
Pripomenula, že demokracia je krehká a veľmi jednoducho o ňu môžeme prísť. Pred 85 rokmi, keď vznikla slovenská ľudácka republika, ľudia prišli o demokraciu a svoje práva.
„Aj v tom čase podľahli Slováci a Slovenky konšpiračným teóriám, nechali sa dobrovoľne zmanipulovať štátnou mocou s vidinou zisku. Poháňala ich agresia a nenávisť, mnohí sa prizerali a neozvali sa. Našťastie sa našli aj takí, ktorí odmietli násilie a vraždenie.“
Pozostatky totalitného režimu z rokov 1948 do 1989 na Slovensku ešte stále majú podľa nej svoje korene, ale pripomenula, že režim mal svojich hrdinov a hrdinky.

Konanie vlády je hulvátske
Polovková upozornila aj na pokusy vlády ovládnuť verejnoprávnu slovenskú televíziu a rozhlas. Vláda chce zaviesť cenzúru a pracovníci RTVS môžu prísť o svoju prácu, pripomenula.
Ľudia kričali po týchto slovách: „Fuj.“
Povedala tiež, že mnohí experti na úradoch a ministerstvách už o svoju prácu prišli a na ich miesta sú dosadzovaní nekompetentní ľudia, ktorí kolaborujú s vládou. Chcú podľa nej ničiť tento štát a občiansku spoločnosť.
Ich cieľom je zámerne narúšať realitu, aby ľudia nevedeli, kto hovorí pravdu a kto klame.
„Súčasná vláda sa denne snaží manipulovať ľudí. Konanie vlády a jej hulvátske správanie však nie je nič vzdialené, rozhodnutia vlády budú veľmi konkrétne ovplyvňovať naše životy."
Naozaj už preto podľa nej nie je čas sa len z diaľky prizerať, mávnuť rukou a zaujímať sa len o seba.
„Demokracia je dnes na Slovensku vo vážnom ohrození. Správajme sa slušne, ale nebuďme ticho, tak ako aj teraz tu v Poprade."
Paralela s Českom
V Poprade vystúpil aj novinár Eugen Korda. Hovoril najmä o tom, čo sa chystá vláda urobiť s RTVS. Pripomenul, že keď sa v minulosti dialo niečo podobné v Česku, zamestnanci obsadili televíziu a politikov do nej nepustili.
„A po niekoľkých dňoch to tí politici vzdali, lebo ľudia zaplnili Václavské námestie. Rozmysleli si to a dali im pokoj. Na Václavské námestie vtedy prišli aj ľudia zo Slovenska," pripomenul.
Podotkol tiež, že je to dôsledok toho, že redaktori mali odvahu bojovať za seba a kvalitu televízie.
„Dodnes si nikto v Česku netrúfne urobiť to, čo chcú spraviť títo smradi s touto televíziou,“ povedal.
Stoja za RTVS
Na podujatie prišla aj režisérka Ivana Šebestová. Je nositeľkou ocenenia Slnko v sieti. Ľuďom sa prihovorila ako zástupkyňa nestraníckej občianskej platformy Otvorená kultúra.
Pri príležitosti druhého výročia vojny na Ukrajine zaslali otvorený list ministrovi zahraničných vecí Jurajovi Blanárovi (Smer) a ministerke kultúry Martine Šimkovičovej (SNS).
Vyjadrili v ňom protest proti akejkoľvek spolupráci v kultúrnej či akademickej oblasti s Ruskom a Bieloruskom. Stoja proti legitimizácii režimov, ktoré ničia názorovú opozíciu.
Pripomenula aj pokus o ovládnutie RTVS. Súčasťou nebude podľa nej len zbavenie sa kritického vedenia televízie, ale aj kontrola nad vysielaním.
„Súčasná vláda sa snaží ovládnuť verejnoprávne médiá a finančne vydierať súkromné. Chce obsadiť slovenský mediálny priestor tak, ako to robia autokratické režimy, a priblížiť sa Orbánovi a Putinovi.“
Čoskoro sa tak podľa nej môže stať, že zo slovenského rozhlasu a televízie sa ľudia dozvedia, že na Ukrajine nie je žiadna vojna.
Vyzvala preto zamestnankyne a zamestnancov RTVS na aktívny odpor a povedala, že občianska platforma Otvorená kultúra stojí za nimi.
Vyzvala aj všetkých obyvateľov Slovenska, aby sa k tomuto boju za nezávislosť verejnoprávnych médií pridali.
Ľudia bez znalostí
Posledným rečníkom bol ekológ a aktivista Erik Baláž. Na príklade boja za ochranu Tichej a Kôprovej doliny, kde sa neťaží doteraz, pripomenul, že boj za správnu vec má zmysel.
„Niekedy sa to s tým štátom nedá a musíme sa súdiť či dávať sťažnosti Európskej komisii,“ povedal.
Zároveň však povedal, že dnes je situácia vážnejšia a pripomenul aj čistky, ktoré prebehli v inštitúciách na ochranu prírody.
„Doteraz tu bol aspoň niekto, kto načúval faktom, akceptoval legislatívu, nešiel proti zákonom, no dnes tu žiadni takí ľudia nie sú. Nemáme sa s kým rozprávať. Môžete prísť za riaditeľom TANAP-u, ktorý je pytliak? O čom sa budeme rozprávať?"
Povedal, že nedávno našli niekoľko „upytliačených" zvierat, napríklad medveďa či bobra. „Keď máme riaditeľa pytliaka, ľudia to berú tak, že sa to smie."
Ľudia pri jeho slovách kričali: „Fuj."

Vyzval ľudí na väčší odpor
Povedal tiež, že spravodlivosť musí fungovať, lebo bez toho Slovensko nemá budúcnosť.
Pripomenul aj vážnu situáciu v RTVS a zamestnancov televízie aj rozhlasu a takisto ľudí vyzval k väčšiemu odporu.
„Je čas, aby sa odpor vystupňoval. Viem si prestaviť, že slovenská televízia nepustí spravodajstvo a bude tam čierna obrazovka, aby sa ľudia zobudili. Treba konať ráznejšie.“
Pripomenul, že aj spravodajstvo Markízy sa dramaticky mení. Redaktori Markízy hovoria otvorene o zásahoch zhora, napríklad o tom, že by nemali do reportáží dávať konfrontácie s politikmi.
Baláž povedal, že potrebujeme ešte viac protestovať, musíme byť ráznejší.
„Stále je tu nádej. Je tu Európska únia, ktorá nám dokáže pomôcť, ale sme tu aj my všetci. Zaslúžime si normálny štát a obhájiť si ho musia ľudia, ktorým záleží na budúcnosti Slovenska,“ dodal.

V piatok bude protest v Košiciach
Opozičné strany Progresívne Slovensko (PS) a Sloboda a Solidarita (SaS) organizujú v piatok na Slovensku viacero protestov. Podujatie Zastavme ich – Košice bude o 18.00 na pódiu pri Dolnej bráne na Hlavnej ulici.
„Obnovené protesty sú zamerané proti viacerým plánom a krokom vlády Roberta Fica. Ide najmä o zámer ovládnutia verejnoprávnej televízie a rozhlasu, ako aj pokračujúce izolovanie Slovenska od našich západných partnerov,” informujú organizátori.
Košický protest prídu podporiť ako rečníci predseda poslaneckého klubu PS v Národnej rade Martin Dubéci, podpredseda Európskeho parlamentu za PS Martin Hojsík, odznie prejav podpredsedu SaS Branislava Gröhlinga, vystúpi aj speváčka a herečka Ladislava Maníčková a tiež kandidát PS do europarlamentu Marek Štefanisko. Protest moderujú Igor Holéczy a Marek Štefanisko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš