POPRAD. Turecká korporácia Arçelik definitívne prevzala popradskú fabriku amerického výrobcu bielej techniky Whirlpool.
„Dnešný deň znamená úspešné ukončenie definitívnej dohody medzi dcérskou spoločnosťou Beko B.V., ktorá je v 100-percentnom vlastníctve spoločnosti Arçelik, a dcérskou spoločnosťou Whirlpool EMEA Holdings LLC, ktorá je v 100-percentnom vlastníctve spoločnosti Whirlpool Corporation, a vytvorenie spoločnosti Beko Europe,” informovala spoločnosť v utorok v tlačovej správe.
Nie definitívny odchod
Američania neodchádzajú úplne. V novovzniknutej spoločnosti si nechávajú menšinový podiel. Beko Europe totiž vlastní zo 75 percent dcérska spoločnosť Arçeliku Beko B.V. a 25 percent má Whirlpool Corporation.
„Spoločnosť Beko Europe bude fungovať ako samostatná spoločnosť. S viac ako 20 000 zamestnancami a výrobnou kapacitou približne 24 miliónov domácich spotrebičov za rok sa odhaduje, že Beko Europe bude v Európe jednotkou z hľadiska objemov výroby,” uviedla Arçelik.
Beko Europe v sebe spája európsku divíziu veľkých domácich spotrebičov spoločnosti Whirlpool a divíziu veľkých domácich spotrebičov, spotrebnej elektroniky, klimatizácie a malých domácich spotrebičov spoločnosti Arçelik s 11 výrobnými závodmi a šiestimi strediskami výskumu a vývoja.

Šéf odborov: Žiadne zmeny
Whirlpool ako značka v Poprade končí po 32 rokoch. Zmení sa aj nápis na priečelí fabriky z Whirlpool Poprad na Beko Europe.
V popradskej fabrike pracuje približne tisíc zamestnancov. Je jediná, ktorá v rámci Whirlpoolu vyrábala zvrchu plnené práčky.
„Nie sme v napätí. Pre nás, zamestnancov, by sa nemalo zmeniť nič, len prejdeme pod novú spoločnosť. Máme takú informáciu, že by sme mali ostať a pracovať ďalej,“ vravel predseda Základnej organizácie Odborového zväzu KOVO Whirlpool Slovakia Tomáš Hurajt vlani v máji, keď bolo ohlásené prevzatie popradskej fabriky Turkami.
V utorok pre Korzár potvrdil, že platí všetko tak, ako to bolo zamestnancom doteraz komunikované. „Nevieme o žiadnych zmenách.” Potvrdil, že nie je avizované žiadne hromadné prepúšťanie.

Obrat osem miliárd
Arçelik vznikol v roku 1955 ako výrobca práčok, ku ktorým neskôr pridal chladničky. Začiatkom 90. rokov sa pustil aj do umývačiek riadov a otvoril vlastné výskumno-vývojové centrum.
Značku Beko uviedol na trh na začiatku nového milénia. Jej produktové portfólio bielej techniky patrí k lacnejším na trhu.
Spoločnosť Arçelik má 55 000 zamestnancov po celom svete, pracujú v jej dcérskych spoločnostiach v 57 krajinách a 45 výrobných závodoch v 13 krajinách.
Arçelik pôsobí napríklad v Turecku, Spojenom kráľovstve, Taliansku, Rumunsku, Poľsku, Juhoafrickej republike, Rusku, Pakistane, Indii, Bangladéši, Thajsku a Číne.

Arçelik vlastní alebo používa s obmedzenou licenciou 22 značiek vrátane Arçelik, Beko, Whirlpool* a Grundig.
Spoločnosť dosiahla v roku 2023 konsolidovaný obrat 8 miliárd eur. V jej 31 strediskách pre výskum a vývoj na celej planéte pracuje viac ako 2 300 výskumníkov. K utorku vlastnil Arçelik viac ako 3 500 medzinárodne zaregistrovaných patentov.
Z globálneho hľadiska bude spoločnosť pôsobiť na 57 trhoch, s očakávaným obratom viac ako 11 miliárd eur a s 55 000 zamestnancami. Ročná výrobná kapacita spoločnosti sa významne zvýši, pretože celkový počet výrobných závodov vzrastie na 45.
O vzniku Arçelik
Ako písal Index, Vehbi Koç začínal ako predavač potravín v otcovom obchode v Ankare. V roku 1926 si založil vlastnú obchodnú firmu. Predával americké autá aj stavebniny, ťažil z toho, že Ankara sa práve vtedy stala hlavným mestom Turecka.
Vehbi Koç zomrel v roku 1996. Zanechal za sebou podnikový koncern, vďaka ktorému jeho rodina patrí medzi najbohatšie v Turecku. Súčasťou skupiny je aj firma Arçelik, ktorá vyrába domáce elektrospotrebiče značky Beko.
Po jeho odchode z aktívneho biznisu v roku 1984 vedenie rodinného podniku prevzal jeho syn Mustafa Rahmi Koç. Holding má aktivity aj v energetike, automobilovom priemysle a finančníctve.
Havlova návšteva
Bývalý československý podnik Tatramat a celosvetová korporácia Whirlpool podpísali zmluvu o založení budúceho spoločného podniku na výrobu práčok „Whirlpool Tatramat” v novembri 1991 v Poprade.
Whirlpool Tatramat začal reálne fungovať 12. mája 1992. Spoločnosť Whirlpool v ňom v tom čase mala 43-percentný podiel a ročná výroba sa pohybovala na úrovni 97 000 zhora plnených práčok typu Mini.
Nové modely práčok, montované z importovaných komponentov, sa začali vyrábať už v októbri toho istého roku. Hneď v prvom roku existencie spoločný podnik privítal významnú štátnu návštevu – prezidenta republiky Václava Havla.
Whirlpool sa stal 100-percentným vlastníkom podniku v roku 1996, zmenil sa aj názov spoločnosti na Whirlpool Slovakia, spol. s r. o., so sídlom v Bratislave.
V roku 1997 spoločnosť rozšírila výrobu o spredu plnené práčky v rámci projektu Tatry a už v roku 1998 bol podnik schopný vyrobiť ročne viac ako 600 000 práčok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš