JAVORINA. Slovenský umelec a sochár Radovan Čerevka sa krátko po začatí vojenského konfliktu na Ukrajine rozhodol pre umeleckú intervenciu v bývalom vojenskom pásme Javorina. Vznikol z toho krátky film a rekonštrukcia maľby tatranských štítov na rozstrieľanom múre chátrajúcej budovy. Tá v minulosti slúžila vojakom.
Oblasť Javorina bola kedysi najväčším československým vojenským obvodom a výcvikovým priestorom, kde pôsobili aj sovietski vojaci.
Radovan Čerevka pôsobí na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach ako docent a vedúci Ateliéru slobodnej kreativity 3D. Umeleckú intervenciu v bývalom vojenskom pásme pomenúva ako „liečebný“ rituál, ktorý považuje za dôležitý v čase vojny na Ukrajine.
Rituál spočíval v niekoľkodňovom reštaurovaní maľby neznámeho vojaka na rozstrieľanej cvičnej stene. Na nej sa nachádza monumentálna schematická maľba Vysokých Tatier, ktorú zreštauroval spolu s ďalšími dvoma umelcami, Michalom Machciníkom a Filipom Konkoľom.
„Strieľať do Vysokých Tatier mohlo niekomu spôsobovať zvláštne pocity,“ konštatuje Čerevka.

Pomôcka pre strieľanie
Len málo ľudí podľa neho vie o tomto umeleckom diele na zvyškoch rozpadnutej budovy. Čerevka však hovorí, že minimálne miestni sú o tom oboznámení.
Stenu reštauroval na jeseň 2022, v roku 2023 prebiehala konečná postprodukcia filmu ako súčasť projektu. Neznámy vojak musel podľa umelca vrcholky hôr na stenu namaľovať v 80. či začiatkom 90. rokov.
„Možno to bola vizuálna pomôcka pre strieľanie,“ zamýšľa sa. Zreštaurovanie diela považuje za symbolickú obnovu a zacelenie „rán“ po streľbe na budovu napriek faktu, že maľba musela vzniknúť práve za účelom, aby sa do nej strieľalo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš