SPIŠ. Viac ako deväťsto deťom do troch rokov sa v rómskych osadách venujú omamy. Pracujú s nimi aj s ich rodičmi a rozvíjajú tak ich potenciál, ako aj šancu na lepšie vzdelanie a život.
Vidí pokroky detí a ich záujem
Tisíce detí žijúce v generačnej chudobe majú od narodenia posunutú štartovaciu čiaru do života. Už niekoľko rokov sa občianske združenie Cesta von snaží zlepšiť ich situáciu prostredníctvom omám.
Program Omama odštartoval v roku 2018 v troch komunitách na východnom Slovensku, postupne sa za šesť rokov rozšíril do tridsiatich, kde pôsobí 40 omám.
„Omama je rómska žena. Snaží sa rodičom ukazovať, ako môžu rozvíjať potenciál svojho dieťaťa aj napriek tomu, že žijú v chudobných podmienkach. Dieťa sa rozvíja cez rôzne formy hier, edukačné pomôcky,“ priblížila regionálna koordinátorka projektu Omama pre Spiš Katarína Liptáková.
Celé sa to deje formou lekcie, omama počas nej vychádza aj z predpokladu, čo by dieťatko v danom mesiaci či roku mohlo ovládať. Prítomnosť rodiča na nej je nevyhnutná. Naučí sa tak, ako môže doma pracovať a trénovať s dieťaťom.
Jednou z nich je aj Blanka Gabčová, ktorá pôsobí v Hrabušiciach na Spiši, kde sa takto stará o rozvoj osemnástich detí. Ako povedala, sama vidí pokroky detí a ich záujem, rovnako aj zo strany mamičiek.
Celkovo na Spiši pôsobia omamy v siedmich komunitách. Okrem Hrabušíc aj vo Veľkej Lomnici, Huncovciach, Stráňach pod Tatrami, Rakúsoch, Krížovej Vsi a Podsadku.

Pripravujú ich do budúcna
Program je pripravený pre deti vo veku od troch týždňov do 36 mesiacov. Pri rozvoji a edukácii dieťaťa využívajú omamy rôzne kartičky, pomôcky na rozvoj hrubej motoriky, ale aj knihy.
„Učíme deti, pripravujeme ich do budúcna, aby boli, keď nastúpia do materskej školy, pripravené. Nahrádzame im vzdelanie,“ priblížila svoju prácu Blanka Gabčová, ktorá má od mamičiek pozitívne ohlasy.
Program za roky svojho fungovania postupne prináša ovocie.
„Pani učiteľky, ktoré učia deti z vylúčených komunít, vidia rozdiel pri dieťati z osady, ktoré prešlo naším programom. Je nebojácnejšie, rozumie po slovensky a pozná základné veci od farieb, cez tvary. Vie sa tiež viac sústrediť na to, čo sa počas vyučovacieho procesu v materskej škole deje,“ priblížila Liptáková.
Potvrdil to podľa Liptákovej pilotný výskum, ktorý Cesta von realizovala v spolupráci s Oxfordskou univerzitou v roku 2022.
„Sledovali sme neurovývin dieťaťa práve v oblasti kognitívy, reči, jemnej a hrubej motoriky, sociálneho správania. Porovnávali sme to s deťmi, ktoré žijú v osade, ale neprešli našim programom. Oproti nim boli naše deti výrazne lepšie. Ale v porovnaní s deťmi z majority stále ešte v niečom zaostávajú,“ zhodnotila.
Merajú a vyhodnocujú posun detí
Združenie aj naďalej meria a vyhodnocuje posun detí zaradených v programe.
„Často chýba generácia, ktorá by mladým odovzdala príklad to, ako robiť veci inak a lepšie, aby raz boli úspešní. Náhradou tejto generácie sú podľa mňa naše omamy,“ skonštatovala koordinátorka Liptáková.
Pozitívne vníma pôsobenie Cesty von v obci aj starosta Hrabušíc v Spišskonovoveskom okrese Marcel Kacvinský (Hlas, SNS, Sme rodina).
„Je vidieť, ako pracujú s mamičkami a ich malými deťmi. My ako obec sme im boli nápomocní v rámci toho, že sme im poskytli nejaký priestor na lekcie priamo v osade. Zadovážili si príves a my sme im k tomu po technickej stránke pripravili pozemok a tiež prívod elektriny,“ opísal.
Aj samotná obec realizuje podobný projekt rozvojových tímov. Podporiť zdravý vývin detí do šesť rokov z marginalizovanej komunity majú okrem iného za úlohu takzvané nene pracovníčky. Tie zase usmerňujú nenementorky, ktoré im zároveň poskytujú podporu.
Podľa starostu však nenementorky komunikujú s omamou, spolupracujú a svoje činnosti navzájom korigujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš