MARKUŠOVCE. V Markušovciach pri Spišskej Novej Vsi ukončili projekt renovácie historickej budovy pri kaštieli, Kúrie Zuzany.
Ide o jednu z najväčších rekonštrukcií kultúrnej pamiatky Košického samosprávneho kraja, vyžiadala si takmer 4 milióny eur.
V kúrii pribudla technologicky najmodernejšia expozícia svojho druhu na Slovensku s názvom Príbeh predkov.
Nové priestory budú verejnosti sprístupnené 16. júna počas podujatia LETOhranie. Informovali o tom v stredu z komunikačno-marketingového oddelenia kraja.

Polyfunkčný kultúrny objekt
Projekt Kúria Zuzana – zážitok v múzeu odštartoval začiatkom roka 2021. Samotná rekonštrukcia sa začala po náročnom procese verejného obstarávania v novembri 2022.
Kúria Zuzana
Hospodárska budova pri kaštieli v Markušovciach, ktorú v roku 1745 nechal vybudovať František Máriássy, bola pôvodne určená pre ubytovanie služobníctva a v prízemných priestoroch pre ustajnenie koní.Samotný renesančný kaštieľ patrí medzi najnavštevovanejšie pamiatky v regióne, je vysunutou expozíciou Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi.Obkolesuje ho francúzsky park s tromi stupňovitými terasami, na najvyššej z nich stojí letohrádok Dardanely.
Schátraná hospodárska budova z roku 1745 sa tak zmenila na polyfunkčný kultúrny objekt. Vďaka rekonštrukcii pribudlo zázemie pre návštevníkov, odborných zamestnancov, ako aj širšiu verejnosť.
V objekte tiež vznikli priestory pre dve nové expozície.
„Cieľom projektu, bolo nielen zachrániť a rekonštruovať pamiatku, ale v jedinečných priestoroch priniesť pre návštevníkov nový pohľad na múzeum, ktorý by využitím moderných technológií poskytol zážitok v múzeu a prilákal by všetky vekové kategórie návštevníkov,“ uviedla riaditeľka Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi Zuzana Krempaská.
Rôzne zdroje financovania
Múzeum vyčíslilo náklady na rekonštrukciu kúrie na celkovo 3,8 milióna eur.
Z Grantov EHP 2014 – 2021, štátneho rozpočtu Slovenskej republiky získalo viac ako jeden milión eur, po dodatočnom navýšení z Nórskeho finančného mechanizmu takmer 1,2 milióna eur. Košický samosprávny kraj poskytol zo svojho rozpočtu vyše 2,6 milióna eur.
V priestoroch národnej kultúrnej pamiatky vznikla aj oddychová zóna či remeselná dielňa. V podkroví zase spomínaná etnografická expozícia Príbeh predkov, v ktorej prostredníctvom rozšírenej reality dokážu exponáty rozprávať svoje príbehy.
Jej súčasťou sú moderné technológie a interaktívne prvky. Časť expozície je venovaná národnostným menšinám a predstavuje históriu a etnografiu Nemcov, Rusínov, Židov a Rómov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš