SVIT. Mestská plaváreň vo Svite ostane definitívne zatvorená.
Dôvodom je jej havarijný stav i nepriaznivé ekonomické čísla.
Plaváreň, ktorá bola v prevádzke od roku 1982, si vyžaduje komplexnú rekonštrukciu.
Podľa odhadov investičného oddelenia mesta však bude len na projektovú dokumentáciu obnovy potrebných do 400-tisíc eur, na samotnú rekonštrukciu približne päť miliónov eur.
Primátorka Svitu Dáša Vojsovičová (nezávislá) prisľúbila, že mesto urobí všetko pre to, aby našlo zdroje na obnovu z externých prostriedkov.
Zatvorená od novembra 2023
Mestská plaváreň vo Svite bola zatvorená od novembra minulého roka.
Už rok predtým bola jej prevádzka počas zimy pozastavená, fungovala len v lete.
Rozhodnutie ponechať ju definitívne zatvorenú prišlo po aprílovom stretnutí predstaviteľov mesta, nájomcu plavárne, ktorým je tamojší bytový podnik, ale aj odborníkov z odboru statiky, elektriny a strešnej krytiny.
Informovala o tom odborná referentka pre masmediálnu komunikáciu mesta Zuzana Dobránszka, podľa ktorej sa jeho účastníci zhodli, že čiastková rekonštrukcia by problém nevyriešila.
„Plaváreň je potrebné riešiť strategicky a hľadať finančné prostriedky a cesty ako ďalej. Vzhľadom na zatekanie celej plavárne po tejto zime a odborných stanoviskách nemôžeme plaváreň otvoriť ani v lete a musíme ísť do celkom nového projektu,“ uviedol konateľ Bytového podniku mesta Svit Igor Hus.
Sadá podlaha, praskajú priečky
Podľa externého statika Stanislava Pavlicu je problémom sadanie podlahy i popraskané priečky.
„Nosné steny sú v poriadku, ale priečky držia doslova na dobré slovo. Je tu nebezpečenstvo pohybu a nemal by tu byť žiadny pohyb ľudí, pokiaľ sa stav neodstráni,“ zhodnotil.
Vedúci plavárne Tibor Haluška zase upozornil na zatekajúcu strechu, problematická je aj elektroinštalácia, do ktorej tečie voda.
V podzemí pod povrchom bazénovej vane zase presakuje voda z bazéna, ktorá narušuje celú železobetónovú konštrukciu.
„Zo statického hľadiska sa neoplatí ísť do čiastkovej rekonštrukcie, ale plaváreň asanovať a postaviť menšiu. Okrem spomínaných skutočností je najväčším problémom korózia výstuže pod bazénom. Je potrebné vymeniť celú bazénovú vaňu, ako aj niektoré potrubia, ktoré sú v havarijnom stave,“ uzavrel statik.
Každý rok dotácia
Plavci mali na plavárni vo Svite k dispozícii 25-metrový bazén, nachádzal sa tam aj detský bazén. Okrem plávania mohli návštevníci využiť parné saunovanie, posilňovňu či masérske služby.
Plaváreň, na ktorej pracovali šiesti zamestnanci, využívali okrem verejnosti aj školy na kondičné plávanie, tréningy a plavecké kurzy.
Na prevádzku plavárne mestské zastupiteľstvo každoročne schvaľovalo dotáciu.
Pre rok 2024 predstavovala takmer 144-tisíc eur.
Pri takejto výške dotácie by bolo podľa mesta možné prevádzkovať plaváreň, ak by to technický stav dovoľoval, maximálne tri mesiace, teda od júla do augusta.
Predpokladané náklady na celoročnú prevádzku sú vo výške približne 659-tisíc eur. Zlepšiť ekonomickú situáciu plavárne aj vzhľadom na vysoký nárast energií nepomohlo ani zvýšenie vstupného.
Od roku 2012 do roku 2023 išlo na modernizáciu, čiastočnú rekonštrukciu, opravy a údržby plavárne spolu 369-tisíc eur bez DPH.
„Budeme robiť všetko pre to, aby sme našli zdroje na komplexnú rekonštrukciu svitskej plavárne, napríklad z prostriedkov Udržateľného mestského rozvoja Poprad-Svit-Kežmarok, výziev štrukturálnych fondov Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry a iných,“ poznamenala primátorka.
Dodala, že samospráva privíta akúkoľvek pomoc od štátu, komerčných subjektov, či potencionálnych investorov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš