BRATISLAVA, STARÁ ĽUBOVŇA. Mestský súd Bratislava IV v utorok zamietol žalobu v prípade segregácie vzdelávania rómskych detí v Základnej škole v Podsadku v Starej Ľubovni.
Informoval o tom primátor mesta Ľuboš Tomko (nezávislý) na sociálnej sieti. Súdny spor podľa jeho slov trvá deväť rokov a žalobcom je mimovládna organizácia Poradňa pre občianske a ľudské práva. Tá tvrdí, že deti v spomínanej základnej škole sú vzdelávané nezákonne a diskriminačne.
Mesto malo vypracovať desegregačný plán
Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR o tom, že mesto Stará Ľubovňa v základnej škole v mestskej časti Podsadek segreguje vo vzdelávaní rómske deti, padlo začiatkom minulého roka. Podľa pôvodného rozhodnutia súdu malo mesto vypracovať desegregačný plán.
„Mestský súd si vyžiadal, aby bol žalobný návrh konkretizovaný tak, aby bol vykonateľný,“ ozrejmil primátor.
Žalobca mal sformulovať nový žalobný petit, v ňom sa spomína náprava protiprávneho stavu spočívajúceho v diskriminácii formou segregácie rómskych detí vzdelávaných v základnej škole v Ľubovni.
Mesto podľa primátora od začiatku opakuje a zdôrazňuje, že rešpektuje slobodnú voľbu výberu rodičov pre základnú školu. Poukázalo na to, že žiadna zo základných škôl nevydala Rozhodnutie o neprijatí dieťaťa a na každej škole v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti sa vzdelávajú rómske deti.
„Za mimoriadne dôležité považujeme to, aby deti chodili do školy a vyučovací proces nevymeškávali,“ napísal na sociálnej sieti primátor.
Výnimkou boli štyria rodičia
Segregáciu odmieta aj riaditeľka Základnej školy v Podsadku Viera Kičurová.
„Ešte pred samotným zápisom mali rodičia stretnutie s pánom primátorom ohľadom zápisu a ponuky zapísať svoje deti do mestských škôl. Každý jeden z rodičov bol oboznámený s tým, že môže svoje dieťa umiestniť aj do mestských škôl,“ povedala dnes pre médiá v Starej Ľubovni počas konferencie venovanej marginalizovaným rómskym komunitám.
Väčšina rodičov takúto možnosť odmietla, výnimkou boli podľa nej štyria rodičia.
„Zvyšok sa vyjadril, že im je v Podsadku dobre, pretože to majú blízko. Majú tiež obavy, že nebudú finančne zvládať náklady, ktoré vyžadujú školy v meste od rodičov pri vzdelávaní žiakov, a báli sa, že deti nerozumejú po slovensky a mali by problémy pri začleňovaní,“ tlmočila názory rodičov riaditeľka.
Základná škola v Podsadku v súčasnosti funguje v dvojzmennej prevádzke, kapacitne nepostačuje. Počet žiakov rastie z roka na rok. Kým v roku 2003 ju navštevovalo 138 žiakov a v roku 2012 už 216, v tomto školskom roku je to už okolo 400 detí.
Chcú vybudovať novú školu
Samospráva chcela problém vyriešiť výstavbou novej školy a financie získať z plánu obnovy. Tie jej boli podľa riaditeľky zamietnuté práve pre spomínanú žalobu.
Minister školstva SR Tomáš Drucker ešte v závere februára informoval o tom, že pozastavil asi šesť projektov, ktoré sa uchádzali o financie na odstránenie dvojzmennej prevádzky. Podľa jeho slov boli absolútne v rozpore s 3D princípom. Rozumie sa pod ním destigmatizácia, desegragácia a degetoizácia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš