SPIŠSKÉ PODHRADIE. Slovenské národné múzeum v najbližších týždňoch zopakuje verejné obstarávanie na rekonštrukciu Spišského hradu.
Ide o najrozsiahlejší stredoveký hrad strednej Európy, ktorý vznikol na prelome 12. a 13. storočia. Je národnou kultúrnou pamiatkou a je zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO.
Rekonštrukcia sa predĺži
S úspešným uchádzačom minuloročnej súťaže, spoločnosťou En libre, múzeum nemohlo uzatvoriť zmluvu z dôvodu, že neposkytol v zákonnej lehote riadnu súčinnosť a požadované dokumenty potrebné na uzatvorenie kontraktu. Tvrdí to ministerstvo kultúry.
„Napriek tomu, že to celý proces rekonštrukcie predĺži, v zmysle transparentnosti sme nemali inú možnosť, ako odporučiť vedeniu múzea proces zopakovať. Pre urýchlenie celého procesu sme sa rozhodli, že súťaž bude vyhlásená iba na čiastočnú rekonštrukciu, ktorá bude financovaná z rozpočtu múzea, teda rezortu kultúry," vysvetlil generálny tajomník služobného úradu ministerstva kultúry Lukáš Machala.
Zároveň doplnil, že ďalšia časť by mala byť financovaná zo zdrojov Európskej únie, konkrétne Programu Slovensko po tom, ako rezort investícií vyhlási výzvu na tento účel.

Nemohli poskytnúť súčinnosť
Spoločník a konateľ En Libre Martin Suchý sa bráni, že súčinnosť poskytnúť nemohli.
„Nám bolo znemožnené ju poskytnúť. Pred podpisom zmluvy vás má verejný obstarávateľ vyzvať k súčinnosti o prevzatí diela. Má na to nejaký čas, obvykle sa to deje hneď po vyhlásení súťaže. My aj všetci naši subdodávatelia máme lehotu viazanosti ponúk 12 mesiacov. A múzeum nás vyzvalo na poskytnutie súčinnosti po vypršaní tej lehoty viazanosti ponúk. Okrem tohto základného faktu tam došlo k množstvu krokov múzea, ktoré spôsobilo to, že my sme nemohli súčinnosť poskytnúť. My sme nič neporušili.“
Múzeum to vidí inak. Tvrdí, že ani oni ich nemohli vyzvať skôr a urobili tak hneď, ako to bolo možné.

Čakali na vypratanie
Múzeum rozdelilo úplnú rekonštrukciu Spišského hradu do piatich etáp. Prvá etapa, obnova Kapitánskeho domu a inžinierskych sietí, bola ukončená v novembri 2020.
Konkrétna súťaž sa týkala už druhej etapy obnovy Spišského hradu, a to románskeho paláca a západných palácov.
„Začala sa v roku 2021, ale z dôvodu neplnenia zmluvných podmienok zo strany prvého zhotoviteľa, spoločnosti Bing Stav, muselo Slovenské národné múzeum odstúpiť od zmluvy o dielo,“ vysvetľuje Branislav Panis, generálny riaditeľ Slovenského národného múzea.
„Nového zhotoviteľa mohlo múzeum vyzvať na súčinnosť až po vyprataní staveniska po pôvodnom zhotoviteľovi Bing Stav, ktorý to mal podľa zmluvy sám urobiť, ale vypratať stavenisko odmietal. Slovenské národné múzeum stavenisko nakoniec vypratalo koncom roka 2023, čím sme vytvorili podmienky pre nového zhotoviteľa. Uvedeným konaním prvý zhotoviteľ porušil povinnosť vypratania staveniska v lehote uvedenej v zmluve o dielo a tým porušil zmluvu o dielo,“ bráni sa Panis.
Zvýšenie cien neuznali
Na rekonštrukcii pracovala spoločnosť Bing Stav od mája 2021 do júna 2022, keď dostala výpoveď pre nevyplácanie subdodávateľov. Práce mali trvať približne štyri roky. Bing Stav zvíťazil so sumou 4,7 milióna eur. Spoločník a konateľ Bing Stavu Jaroslav Bugata sa voči obvineniam z nevyplácania ohradil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš