STARÁ ĽUBOVŇA. Počas minulého týždňa dostali odborníci zo Správy Pieninského národného parku (PIENAP) v Starej Ľubovni do starostlivosti mláďa výra skalného. Jeho nálezca sa domnieval, že šlo o opusteného jedinca.
Správa parku však prostredníctvom sociálnej siete upozornila, že pre dravce a sovy, ale aj iné druhy vtákov je bežné, že mláďatá opúšťajú hniezdo ešte predtým, než vedia dobre lietať. V takýchto prípadoch ich potom často vidieť posedávať na konároch alebo na zemi, kde ich rodičia dokrmujú.
Odborníci: Človek vtáčích rodičov nenahradí
„Každoročne ich ľudia v domnení, že ide o opustené mláďatá, berú domov a snažia sa ich zachrániť. Aj napriek tomu, že chcú mláďatku pomôcť, nechtiac zapríčinia, že mláďa často uhynie následkom neodbornej manipulácie, nevhodnej stravy, dehydratácie či stresu. Človek nikdy nedokáže plne nahradiť starostlivosť vtáčích rodičov,“ uviedla správa parku.
Jej odborníci radia ako postupovať v prípade nálezu vypadnutého mláďaťa.
„Ideálne je v prípade, ak sa mláďa nachádza na príliš exponovanom mieste – napríklad na ceste, chodníku, v blízkosti psov a mačiek atď., môžeme mláďatko premiestniť na bezpečnejšie miesto v najbližšom okolí nálezu. Vhodný je konár stromu alebo ker. Rodičia si ho nájdu a budú ho dokrmovať ďalej,“ vysvetľuje správa parku.
Volať linku 112
Odborníci pripúšťajú, že zviera môže byť aj choré alebo vyčerpané. „Prvým signálom, že ste našli poraneného živočícha, je jeho neprirodzené správanie, predovšetkým strata plachosti, neprirodzené držanie tela, ovísanie krídla alebo viditeľné zranenia.“
V takom prípade radí správa parku obrátiť sa na odborníkov, ktorí dokážu zabezpečiť odbornú manipuláciu a veterinárne vyšetrenie najlepšie prostredníctvom linky 112.
„Pracovníci linky 112 majú k dispozícii kontakty na príslušné Správy národných parkov, Správy chránených krajinných oblastí a Štátnu ochranu prírody SR.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš