LOMNIČKA. V podtatranskej obci Lomnička v okrese Stará Ľubovňa pripravujú výstavbu nových objektov základnej a materskej školy.
Zámerom je odstrániť dvojzmennú prevádzku a zvýšiť kapacity oboch škôl. Starostka obce Mária Oračková potvrdila, že projekt majú hotový, vyhlásili už verejné obstarávanie na dodávateľa prác.

Chcú využiť financie z plánu obnovy
Predpokladaná hodnota zákazky je viac ako 13 miliónov eur, rozdelená je do dvoch častí, teda na základnú a materskú školu. Samospráva chce na projekt využiť financie z plánu obnovy.
Podľa sprievodnej správy k projektu zverejnenej vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie je Lomnička podľa Atlasu rómskych komunít z roku 2019 jedinou čiste rómskou obcou na Slovensku. Má viac ako 3 600 obyvateľov.
Jej základná škola s materskou školou už kapacitne nestačí. Ako uviedol riaditeľ školy Miroslav Zelina, v tomto školskom roku ju navštevuje 858 žiakov a v rámci materskej školy 122 detí.
Počty škôlkarov, teda aj školákov tam vzhľadom na priebeh populačnej krivky z roka na rok rastú. Výchovno-vzdelávací proces vykonávajú v štyroch budovách, funguje v dvoch zmenách, ako v základnej, tak aj materskej škole.

Chýbajúca plocha
Nová budova školy za viac ako 8,5 milióna eur má byť postavená v severnej časti obce, mimo zastavaného územia, asi kilometer od súčasného areálu školy. Pôjde o elokované pracovisko.
Z materiálu zverejneného vo vestníku vyplýva, že školu nie je možné vybudovať v nadväznosti na súčasnú, dôvodom je chýbajúca plocha na tento zámer v centre obce či v zastavanej časti. Podľa projektu pôjde o trojpodlažný objekt s čiastočným podpivničením.
„V objekte je navrhovaných celkom 29 tried s kapacitou jednej triedy 24 žiakov zo znevýhodneného prostredia. Celková kapacita zariadenia je 696 žiakov,“ píše sa vo vestníku. Projekt počíta aj s kuchyňou a jedálňou. Práce by mali trvať dva roky.

Strava z externej kuchyne
Aj nová materská škola, ktorú postavia v susedstve novej školy, bude trojpodlažná. Pozostávať bude z troch pavilónov prepojených spojovacími chodbami. Nachádzať sa v ňom bude celkom štrnásť tried s kapacitou 16 detí zo znevýhodneného prostredia, čo predstavuje dokopy 224 detí.
„V objekte nie je navrhovaná kuchyňa podľa požiadavky investora stavby z dôvodu, že obec nemá zabezpečené financovanie vybudovania kuchyne s vybavením. Dovoz stravy musí zabezpečiť zriaďovateľ materskej školy z externej kuchyne,“ uvádza sa vo vestníku.
Výstavba samotnej škôlky by si mala vyžiadať viac ako 4,5 milióna eur a rovnako potrvať dva roky.
O výstavbe materskej školy sa v obci hovorí niekoľko rokov. S prácami na nej sa malo začať ešte v roku 2022, samospráva už mala aj vysúťaženého dodávateľa, na výstavbu malo ísť viac ako 1,7 milióna eur.
Nedostatočná kapacita
Obec napokon od žiadosti o eurofondy odstúpila. Ako vlani vysvetlila starostka, dôvodom bola obava, že by časovo výstavbu nestihli. Pôvodný projekt pritom počítal s kapacitou 128 detí. Riaditeľ školy ešte v čase pôvodného projektu upozornil, že išlo o nedostatočnú kapacitu. V rámci nového projektu bola kapacita navýšená. Ani tá však podľa Zelinu časom postačovať nebude.
„V súčasnosti máme okolo 120 detí, a to sú len päťročné deti, ak by prišli aj štvorročné, bolo by to už 240 detí,“ poznamenal.
Od septembra tohto roka by totiž mali mať miesto v materskej škole garantované aj všetky štvorročné deti. Okrem toho sa obáva, že o dva roky, keď by mala byť škôlka už postavená, bude detí ešte oveľa viac.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš