POPRAD. Už o pár dní si bude môcť verejnosť pod Tatrami pozrieť diela slávneho norimberského renesančného umelca Albrechta Dürera (1471-1528) aj na Slovensku. Tatranská galéria v Poprade pripravila rozsiahlu výstavu tohto majstra, vhodnú pre všetky vekové kategórie. Ponúkne niečo pre vzdelanie, pobavenie, ale aj pohladenie duše človeka.
Najcennejší poklad galérií
Ako ďalej dodala riaditeľka galérie a kurátorka výstavy Anna Ondrušeková, Dürera právom považovali a považujú za najväčšieho umelca severskej renesancie. Jeho kresby, maľby a grafiky aj po niekoľkých storočiach priťahujú pohľady milovníkov výtvarného umenia.
Výstavu otvoria v galérii vo štvrtok 6. júna a potrvá do 28. júla. Uskutoční sa v rámci projektu Hry s umením 2024. Dürer patrí medzi najvýznamnejších umelcov renesančného výtvarného umenia.
„Narodil sa v nemeckom Norimbergu, kde s malými prestávkami prežil celý svoj život a kde sa v jeho dome dnes nachádza aj múzeum. Jeho rozmanitá tvorba patrí k najcennejším pokladom galérií, múzeí a súkromných zbierok,“ priblížila Ondrušeková.
Dielo je plné symbolov
Pochádzal z 18 detí, ako trinásťročného ho začal otec priúčať základom zlatníctva a kresby.
„Mal veľký talent, a tak ako 15-ročný Albrecht vstúpil ako učeň do maliarskej dielne Michaela Wolgemuta. Ten bol jedným z najvýznamnejších norimberských umelcov a v jeho dielni sa robili aj drevoryty pre knižné ilustrácie, ktorými sa neskôr Dürer preslávil,“ doplnila riaditeľka.
Po štyroch rokoch ciest po rôznych krajinách si napokon v Norimbergu otvoril vlastnú maliarsku dielňu.
„Hlavnou časťou jeho vtedajšej práce boli drevoryty. Grafiky a tlače neboli až tak finančné náročné, dali sa prenášať a popularita jeho prác sa rozšírila do všetkých európskych centier umenia. Za pár rokov dosiahol, že ho všade veľmi dobre poznali,“ ozrejmila Ondrušeková.
Dodala, že Dürerovo grafické dielo je plné symbolov, číselných postupností a ukrytých významov.
Veril, že krása je v rôznosti
Dürer však podľa riaditeľky Tatranskej galérie nebol len maliarom, zaujímal sa aj o teóriu. Zaujímali ho napríklad matematické zákonitosti, chcel vedieť, ako podľa matematických pravidiel vytvoriť krásu.
„Využil svoje matematické poznatky o kráse a proporciách vo výtvarnom umení, o geometrii a lineárnej perspektíve, architektúre a fortifikačných systémoch, či o ľudskom tele a zostavil do ucelených publikácií. Za základ si zobral ešte Vitruviove poznatky, ktoré doplnil o svoje vlastné pozorovania, preštudoval proporcie približne 300 ľudí,“ doplnila Ondrušeková, podľa ktorej Dürera nezaujímal ideál krásy ako taký.
Ako vysvetlila, veril, že krása je v rôznosti a jeho poznatky mali slúžiť k tomu, aby umelec dokázal vytvoriť krásne obrazy. Dürer mal tiež dobré kontakty s intelektuálnymi špičkami Európy, napísal prvú knižku o matematike pre dospelých, uznávali ho aj matematici.
Jeho grafické listy ovplyvnili a inšpirovali Rafaela, Tiziana a ďalších maliarov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš