PIENINY, ČERGOV. Dobrovoľní záchranári z Horskej služby Pieninského národného parku a Čergova spochybňujú rozhodnutie akreditačnej komisie rezortu vnútra o neudelení akreditácie pre integrovaný záchranný systém ich združeniam.
Poškodenie samotného pacienta
Ich predstavitelia to dnes uviedli spoločne počas tlačovej besedy v areáli historického kláštora v obci Červený Kláštor na Zamagurí. Výsledkom rozhodnutia môže byť podľa nich predĺženie času záchrannej akcie a v konečnom dôsledku poškodenie samotného pacienta.
Dobrovoľní záchranári zároveň rovnako kritizujú novelu zákona o Horskej záchrannej službe, ktorú do Národnej rady SR predložil poslanec Samuel Migaľ (Hlas-SD).
Ako priblížil Juraj Ružbarský z Horskej služby Čergov, posledná novela zákona o integrovanom záchrannom systéme (IZS) priniesla od roku 2023 vytvorenie mechanizmu akreditácie ostatných záchranných zložiek.
„Ak má subjekt akreditáciu, je zaradený medzi IZS a operačné strediská môžu danú zložku volať na zásah,“ priblížil Ružbarský.
Nesplniteľné, či nejasné
Podľa Ružbarského síce združenie zaslalo v rámci doplnenia žiadosti o akreditáciu viaceré požadované doklady, mnohé však boli podľa jeho slov nad rámec zákona a zároveň nesplniteľné, či v niektorých prípadoch nejasné.
Horským záchranárom z Čergova a Pienin však prišlo zamietavé stanovisko. Z neho vyplýva, že nespĺňajú podmienku aktívnej činnosti súvisiacej s poskytovaním pomoci v tiesni pri ochrane života, zdravia, majetku alebo životného prostredia najmenej jeden rok pred podaním žiadosti.
Podľa predsedu Horskej služby PIENAP-u Marka Popoviča združenia podajú voči rozhodnutiu rozklad.
Horskí záchranári si kladú po tomto rozhodnutí otázku nad zmyslom ich činnosti.
„Ak nemáme byť napomocní tomuto štátu, tak našu činnosť, ktorú vykonávame v súčasnosti dobrovoľne, bez nároku na odmenu, budú vykonávať základné záchranné zložky,“ povedal Ružbarský.
Takýto postup podľa dobrovoľných záchranárov predĺži čas záchrannej akcie a v konečnom dôsledku bude poškodený pacient.
„Poskytneme prvú pomoc, ale čo sa týka transportu, budú musieť prísť hasiči, hoci sme ho schopní vykonať, ale nemáme akreditáciu,“ poznamenal Ružbarský.
„Ide nám o to, aby sa v tejto oblasti ochrany niečo urobilo a zlepšilo, lebo súčasný stav je neúnosný,“ skonštatoval Popovič. Zároveň pripomenul, že dobrovoľní horskí záchranári fungujú už desaťročia.
Podporil ich aj starosta
Akreditačné snahy horskej služby v Pieninách podporil aj starosta Červeného Kláštora Štefan Džurný (Hlas, Smer-SD). Podľa jeho slov majú dobrovoľní záchranári nezastupiteľné miesto v rámci ochrany života.
„Vzhľadom na to, že Pieninský národný park je hojne navštevovaný turistami, ich úloha je nezastupiteľná,“ skonštatoval. Dopad by to podľa jeho slov mohlo mať aj na cestovný ruch. „Obávame sa toho, že počet návštevníkov sa zníži práve kvôli tomu, že nemáme zabezpečenú ochranu zdravia a života,“ dodal.
Profesionálna Horská záchranná služba totiž podľa jeho slov pôsobí v Pieninách len počas dvoch mesiacov počas hlavnej turistickej sezóny. Problémom by tak podľa neho mohlo byť práve obdobie mimo sezóny.
Migaľ: Dvere majú otvorené
Predkladateľ novely poslanec Migaľ reagoval, že si vždy rád vypočuje aj iný názor a dobrovoľní horskí záchranári majú u neho dvere otvorené.
„Mrzí ma, že im nestálo za to zavolať alebo poslať email s konkrétnym návrhom alebo podnetom, ako zákon vylepšiť, preto to považujem za búchanie na otvorené dvere," podotkol. Zároveň ubezpečil, že ním predkladaný zákon nijako neobmedzuje činnosť dobrovoľníckych organizácií.
Cieľom podľa Migaľa je regulácia a zamedzenie tomu, aby záchranu vykonávali nevyškolení amatéri. „To je určite v záujme aj dobrovoľných horských záchranárov. Medzi dobrovoľníkmi a profesionálmi tak vznikne štandardný zmluvný vzťah, na základe ktorého budú mať všetky oprávnenia ako profesionálna horská služba," vysvetlil Migaľ.
Tvrdí, že novelu predkladá z toho dôvodu, aby aj dobrovoľníci mali silnejšie postavenie.
Ministerstvo: Nesplnili podmienky
Horskej službe (HS) Pieninského národného parku (PIENAP) a HS Čergov nebola udelená akreditácia z dôvodu nesplnenia podmienok akreditačnej komisie.
V reakcii na kritiku neudelenia akreditácie zo strany dobrovoľníkov z Pienin a Čergova to uviedlo Ministerstvo vnútra (MV) SR.
Rezort podotkol, že pri udeľovaní akreditácie na úseku integrovaného záchranného systému (IZS) je rozhodujúce stanovisko príslušnej základnej záchrannej zložky, v tomto prípade Horskej záchrannej služby (HZS).
"Príslušníci HZS sú v horských oblastiach veliteľmi zásahov a v prípade potreby môžu vyzvať cestou operačného alebo koordinačného strediska na zásah aj ostatné záchranné zložky, aj dobrovoľníkov, ak je to z ich odborného a kapacitného hľadiska potrebné. Ak hovoríme o mimohorských oblastiach, podľa dnes platného právneho stavu, ktorý prijala predchádzajúca vláda, môžu spolu so zložkami IZS zasahovať len občianske združenia, ktoré boli schválené akreditačnou komisiou," uviedlo ministerstvo.
Podotklo, že oblasť Pieniny spadá pod Vysoké Tatry a aktuálne má zmluvu s HZS uzatvorenú 32 dobrovoľných záchranárov, z toho štyria sú priamo z Pienin.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš