VYSOKÉ TATRY. Jedno malé zlé stúpnutie v júni 1979 nepriamo spôsobilo obrovskú tragédiu. V deň 25.júna si pripomíname nešťastie, ktoré postretlo slovenských horských záchranárov a posádku vrtuľníka Letky ministerstva vnútra pri vodopáde Skok v Mlynickej doline vo Vysokých Tatrách.
Na konci júna 1979 bola turistická sezóna už v plnom prúde. Turistka Ingeborg Lehmanová z Nemecka zle šliapla neďaleko Bystrého sedla na letnom snehovom poli.
Krátko potom sa popoludní v Dome Horskej služby v Starom Smokovci ozvalo volanie o pomoc. Žiadali o ňu turisti, ktorí záchranárov informovali o návštevníčke z Nemecka, ktorá si pádom na snehu spôsobila úraz nohy.
Jeden pád prežil, sľub porušil
Na miesto vyrazili horskí záchranári Štefan Estočko, Martin Hudák, Pavol Húska, Bernard Jamnický, Ladislav Janiga a Milan Kriššák, ako i posádka vrtuľníka Mi-8 v zložení Vladimír Bačák (prvý pilot), Svatopluk Nitsch (druhý pilot) a Václav Dvořák (palubný mechanik).
Milan Kriššák sa práve vrátil z himalájskej expedície na 7710 metrov vysokú horu Jannu. V osudný deň nemal mať službu, no rozhodol sa ísť pozrieť na Horskú službu a zvítať sa s kolegami. Práve on sa stal vedúcim akcie.
Jamnický sa lietaniu vyhýbal. V roku 1969 totiž prežil haváriu vrtuľníka vo Veľkej Studenej doline, kedy zahynul záchranár Eugen Šándory. Jamnický bol zranený. Sám pred sebou sa zaprisahal, že do vrtuľníka už nesadne. Svoj sľub však porušil.
Povedali si ešte: Ahoj
Vzhľadom na vyhovujúce poveternostné podmienky sa rozhodli záchranári využiť vrtuľník. Keďže v okolí miesta, kde sa zranená mala nachádzať, nebola, rozhodli sa prehľadať aj okolie.
Po dvoch okružných letoch sa pripravovali na pristátie. Manéver sa ale skončil tragicky. O 15.20 prudká zmena vetra spôsobila kolíziu, pád a výbuch vrtuľníka. Tragédiu prežili iba pilot Nitsch a záchranár Janiga.

„Bohužiaľ sa tam zmenilo trošku prúdenie, udrelo to s nami na skalu. Keď pozeráte smrti do očí, tak ste úplne pokojní. Sme si stihli povedať ešte medzi sebou - Ahoj,” opísal udalosti po rokoch Nitsch, druhý pilot MI8 pre noviny.sk.
Na mieste nehody zahynuli Estočko (25 r.), Hudák (33 r.), Húska (35 r.), Jamnický (36 r.), pilot Bačák (49 r.) a palubný mechanik Dvořák (42 r.).
Verila, že prežije
Ako prvého preživšieho transportovali Janigu, ktorý bol v najhoršom stave. Na Štrbské Pleso potom transportovali aj Kriššáka a Nitscha. Niekoľko dní po havárii ešte Kriššák žil. Z trosiek vrtuľníka sa síce vyslobodil, musel sa však plazením dostať cez dusivý dym horiaceho kerosénu (palivo).
„Dúfala som, že sa zo zranení dostane, veď počas návštev s nami hovoril, veľmi sme verili, že sa ho podarí zachrániť. Naše nádeje zhasli, keď 2. júla zomrel. Potom sme sa s ním lúčili v smokoveckom Dome horskej služby - pochovali sme ho v blízkosti hrobov Martina Hudáka a Pavla Húsku, Štefan Estočko je pochovaný v Poprade a Bernard Jamnický v Novej Lesnej," povedala v roku 2009 v rozhovore pre Korzár Františka Kriššáková, vdova po jednom z našich najúspešnejších horolezcov.
Ostala sama s dvoma malými deťmi. Podobne i Vierka Jamnická či Hanka Hudáková. „Bolo to pre nás všetky a pre naše malé deti po dlhé roky veľmi ťažké. Mne pomáhala celá naša súdržná rodina a hlavne moja mama, ktorá bola tie roky mojou oporou."

Brata poslal preč sa učesať
Bernard Jamnický pred osudným letom zachránil svojho brata. „V čase, keď sa záchranári chystali vyraziť na pomoc do Mlynickej doliny, mal vlastne letieť náš brat František, Bernard ho však vo chvíli, keď už nastupovali do auta, poslal preč so žartovnou poznámkou, aby sa najprv išiel učesať..." spomínal ďalší Bernardov brat Gabriel Jamnický.
O tom, že ich siedmi kamaráti sú mŕtvi, sa dozvedeli až o niekoľko týždňov z novín v košickej nemocnici. Nitsch a Janiga boli dlho v bezvedomí. Mali poranené hlavy, zlomeniny a viaceré časti tela spálené. S horami ostali napriek tomuto nešťastiu spätí.
Žena, pre ktorú siedmi zomreli, zišla dole po svojich.
V utorok popoludní v Starom Smokovci slávnostne odhalia pamätník pri príležitosti 45. výročia pádu vrtuľníka v Mlynickej doline a svätého Jána Pavla II., patróna horských záchranárov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš