MARKUŠOVCE. Aktuálny prípad dievčatka z Markušoviec, ktoré zomrelo v rozpálenom aute, opäť pripomenul, aké hrozivé následky môže mať čas strávený v zatvorenom priestore počas horúcich letných dní.
Novorodenci a malé deti sú v rozpálenom aute zraniteľnejšie ako dospelí. Nemajú totiž tak dobre vyvinuté termoregulačné mechanizmy ako dospelý človek.
„Pôsobenie tepla znášajú podstatne horšie. Vekom sa schopnosť termoregulácie znižuje, teda okrem detí sú ohrozenou skupinou aj dôchodcovia a starší ľudia trpiaci pridruženými chronickými ochoreniami,” potvrdzuje hlavný zdravotnícky záchranár a zástupca riaditeľa Záchrannej služby Košice Štefan Kertés.
Rýchlejšie a ťažšie dýchanie
Čo sa vlastne deje s ľudským telom, keď je človek uväznený v aute a teplota v ňom stúpa? Kertés to vysvetľuje na zjednodušenom príklade.
„K prehriatiu organizmu dochádza vtedy, keď telo prijme viac tepla, ako dokáže v rámci vlastných termoregulačných mechanizmov odovzdať do okolia. Pri dlhšom pôsobení vysokej teploty na organizmus sú prítomné viditeľné kožné prejavy, koža je na dotyk výrazne teplá a spotená, v prípade úpalu naopak suchá a červená.”

Odborník pokračuje, že pacient zrýchlene a ťažšie dýcha, má výrazne zrýchlený pulz, znížený krvný tlak, môže pociťovať búšenie srdca, nevoľnosť a pocit na zvracanie.
„Celková slabosť a bolesti hlavy neskôr prechádzajú do výraznejších prejavov centrálneho nervového systému, sú prítomné závraty, svalové kŕče, dezorientácia, mdloby a následná porucha vedomia. V uzatvorenom aute je navyše obmedzený prístup vzduchu a teplota rýchlo stúpa, čo, samozrejme, zvyšuje mieru celkového ohrozenia.”
Riziko je vyššie, čím je človek dlhšie v aute
Nebezpečenstvo smrteľného prehriatia organizmu sa zvyšuje s časom stráveným v rozhorúčenom aute. “ Pochopiteľne, čím je čas expozície tepla dlhší, tým výraznejšie sú prejavy organizmu a horšia prognóza, čo v niektorých prípadoch môže skončiť fatálne.”
Ako dlho vydrží človek horúčavu v aute bez dopadov na jeho zdravie, záleží podľa Kertésa od viacerých faktorov.
„Rozhodujúca je výška dosiahnutej teploty a dĺžka pôsobenia, no záleží tiež aj na zdravotnom stave a celkovej psychickej a fyzickej kondícii osoby. Príčinou úmrtia v prípade dlhodobej tepelnej záťaže v niektorých prípadoch býva celkové zlyhanie organizmu.”
Šanca na záchranu človeka sa znižuje úmerne s časom, ktorý v aute počas horúčav strávi.
„Tu platí zásada ako pri všetkých život ohrozujúcich stavoch, keď rozhodujúcim faktorom je čas. To znamená, že čím skôr je poskytnutá prvá pomoc, tým je šanca na záchranu vyššia.”
Vzduch, voda a ľad
Pri záchrane osoby uväznenej v rozhorúčenom aute platí nasledovný postup.
„Základom je vyslobodenie postihnutej osoby z auta do chladnejšieho priestoru s prístupom čerstvého vzduchu. Prebytočné oblečenie vyzlečieme a postupne ochladzujeme vlažnou vodou (ideálne by bolo vrecko s ľadom zabalené napríklad v uteráku), prevažne na krku, v podpazuší a slabinách,” vymenúva Kertés.
Dodáva, že je potrebné zabezpečiť dostatočný prísun pitnej vody a v prípade ohrozenia životných funkcií privolať záchrannú zdravotnú službu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš